Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Revoluce ovlivnila i sport. Po roce 1989 jednota těžce hledala sponzory

  18:08
Revoluce měla vliv i na chod sportovních organizací. Tělovýchovná jednota Vítkovice, jedna z největších v tehdejším Československu, po listopadových změnách v roce 1989 bojovala o přežití.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv Mafra

„Začátkem devadesátých let minulého století se veškeré věci, které ve sportu fungovaly, začaly rušit,“ vzpomíná Oldřich Zvolánek, který před třiceti roky v tělovýchovné jednotě působil a nyní jí pod změněným názvem SSK (Sdružení sportovních klubů) Vítkovice šéfuje.

Tehdy mizela střediska vrcholového sportu i tréninková střediska mládeže určená sportovcům od 15 do 18 let. „Lidé si mysleli, že sport bude fungovat lépe, když se peníze dají na činnost jednotlivým klubům,“ připomněl Zvolánek.

To se ale nepotvrdilo. Peněz ubylo, takže na přípravu talentované mládeže chyběly.

Před rokem 1990 platil sport převážně stát a velké továrny. „Sportovní střediska měla zajištěné peníze ze státního rozpočtu. Všichni věděli, že je dostanou, a nemuseli se obávat, že nebudou mít z čeho zaplatit soustředění. To padlo kolem roku 1993. Do té doby vše ještě jelo samospádem,“ řekl Zvolánek. „Pak najednou bylo vzduchoprázdno. Nikdo nevěděl, jak bude sport zajištěný.“ 

Podle Zvolánka v nejtěžších dobách přišla pomoc od vedení bývalého Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). „Ten získával peníze od vlády a přesouval je na tělovýchovné jednoty. Bylo to však hodně složité.“ 

Vítkovičtí se mimo jiné obávali o další provoz nafukovací atletické haly v Ostravě-Hrabůvce. „Její provoz byl energeticky enormně náročný,“ uvedl Zvolánek. „Na vytápění bylo potřeba čtyřicet litrů nafty na hodinu, ale aby bylo v hale opravdu teplo, museli jsme topit dvěma agregáty. Dříve stál litr nafty šest korun, ale její cena pak vyletěla nahoru a v silách jednoty už nebylo náklady utáhnout.“ Zvolánek odhaduje, že tehdy půlroční vytápění haly přišlo na 700 až 800 tisíc korun. „Když na jaře 1993 nafukovačka pod tíhou sněhu spadla a nešla opravit, tak se nám ulevilo,“ přiznal Zvolánek.

Jenže poté trvalo dvaadvacet let, než se vítkovičtí atleti dočkali nové haly.

Hlavní bylo sehnat sponzory. Ale nestačilo to...

Jaké vlastně byly původní představy o fungování sportu po roce 1989? „Hlavní téma bylo sehnat sponzory. Od nich mělo být dost peněz na sportování, jenže to úplně nefungovalo,“ řekl Zvolánek. „Částečně zajištěné byly jen kolektivní sporty, a to ještě na nejvyšší úrovni. Menší sporty, které nebyly často vidět v televizi, měly problémy. A některé nepřežily.“

To byl také důvod, proč z tehdy velkých tělovýchovných jednot odcházely jednotlivé oddíly a osamostatňovaly se.

„My jsme měli štěstí, že jsme za sebou měli vítkovickou fabriku. Ta nás v nejhorších chvílích podržela. Záhy za primátora Zedníka se rozjela i dobrá spolupráce s městem. To přispívalo i na menší sporty, což nám umožnilo přežít,“ vzpomínal Zvolánek.

Z TJ Vítkovice se nejprve vyčlenil hokej a po něm fotbal i volejbal. „Hokejisté tvrdili, že sponzoři nechtějí dávat peníze do velkého kolosu, tedy do celé jednoty. Obávali se, že se tam jejich příspěvky v uvozovkách ztratí,“ připomněl Zvolánek. Postupně z 27 oddílů, které v TJ Vítkovice dříve byly, zůstalo deset. „Záhy se osamostatnily i další oddíly, které měly vlastní zázemí, například stolní tenis a plavání,“ řekl Oldřich Zvolánek.

To, co se pomyslně rozbilo, se postupně obnovovalo, takže opět fungují sportovní střediska mládeže.

„Trvalo ale dlouho, než se je podařilo oživit. Potvrdilo se, že rušení středisek byla chyba,“ uvedl Zvolánek. „A podobné to je i se sportovními školami, které se rovněž rušily, nyní alespoň přibývají sportovní třídy.“

Obnovit sportovní centra mládeže v regionech se nedaří

Nejlepší členové sportovních středisek, která jsou určená dětem od 12 do 17 let, mají možnost přejít do sportovních center mládeže.

„Jenže ta jsou už jen tři a všechna v Praze,“ upozornil Zvolánek. „V regionech se je obnovit nepodařilo. Zatím je to marný boj, přestože se snažíme, aby jedno nebo dvě byla na Moravě.“

Zvolánek je přesvědčený, že kvůli tomu, že centra jsou jen v Praze, přichází český sport o talenty.

„Mnozí sportovci v osmnácti devatenácti letech mají výsledky, které je opravňují k zařazení do center, jenže oni odmítnou jít do Prahy,“ přiblížil. „Pokud by měli možnost sportovat na nejvyšší úrovni poblíž svého bydliště, věřím, že z devadesáti procent by nekončili. Měli bychom další reprezentanty.“

Necitlivé změny ve sportu vedly i k úbytku dětí v oddílech.

„Byl to velký skok. Ze začátku jsem byl přesvědčený, že to bude ku prospěchu sportu,“ připustil Zvolánek. „Ale po dvou třech letech jsem zjistil, že to tak není. A nebyl jsem sám.“

Oddíly zanikaly a ubýval i počet členů v klubech. „V našem atletickém oddílu jsme v letech 1993 až 1996 měli jen šedesát dětí. Přitom před listopadem 1989 jich bylo kolem tří set. Najednou o sportování neměly zájem. Je fakt, že se objevily nové možností, zrodily se i nové, netradiční sporty jako třeba softbal a florbal, což byl fenomén.“ Teď už je situace lepší.

„Znovu jsme začali dětem vytvářet potřebné podmínky a máme jich přibližně čtyři sta, a to od šesti do osmnácti let,“ potvrdil Zvolánek.

Symbolické poplatky jsou minulostí

Nic na tom nemění ani to, že sportovci platí vyšší příspěvky než v minulosti. Ještě začátkem devadesátých let byly symbolické, kolem padesáti korun za rok. „Později jsme je zvedli na sto a pět set, ale ani s tím by žádný oddíl nepřežil,“ připomněl Zvolánek. „Pokud jde o náš atletický oddíl, nyní vybíráme na rok tři a půl tisíce. Ale každý klub to má jinak. U nás to pokryje přibližně pětinu ročního rozpočtu.“

Ten podle Zvolánka býval koncem minulého století tři miliony korun, dnes se pohybuje mezi patnácti a sedmnácti miliony.

„O dotace žádáme z rozpočtu města, kraje a ministerstva školství, ale nikdy nevíme, kolik peněz dostaneme, jaký příspěvek nám schválí,“ řekl Zvolánek. „Nejhorší období je pro nás každoročně listopad, prosinec a leden, kdy už máme dotace vyčerpané a nevíme, s jakým balíkem peněz budeme hospodařit příští rok...“

Autor:
  • Nejčtenější

Nejdražší auto v Česku koupíte jen v beskydské vsi. Připravte si 67 milionů

V Česku se začalo prodávat nejvýkonnější italské auto za 67 milionů korun. Obci Čeladná, která se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji v podhůří Beskyd, se dostalo privilegia stát...

26. července 2024

Dronaři jsou problém, řešili jsme desítky nelegálních průletů, říká mluvčí Colours

Jednadvacátý ročník Colours of Ostrava je minulostí. Areál někdejších dolů a huti Dolní Vítkovice se opět zaplnil desítkami tisíc lidí, přičemž odborníci kvitují pestrost nejen hudební skladby....

22. července 2024  9:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocná matka mu darovala pozemky za 40 milionů, policie viní syna z podvodu

Dědictví v řádu desítek milionů korun na sebe nechal podvodem přepsat syn starší nemocné ženy z Karvinska. Jeho matku postihla vážná zdravotní indispozice a starají se o ni pečovatelé. Toho muž...

24. července 2024  13:36

V osudí už i Slavia s Plzní. Los třetího předkola: Spartě nahrálo zužování

Ač teprve v týdnu vstoupí do druhého předkola evropských pohárů, Sparta, Mladá Boleslav i Baník Ostrava se v pondělí po polední dozví soupeře pro případnou další část kvalifikace. Poprvé v osudí jsou...

21. července 2024  17:24,  aktualizováno  22.7 9:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká srpnová smršť. Fanoušci Baníku šílí a český fotbal vyhlíží třetí předkola

Už se pomalu chystejte na velkou srpnovou pohárovou smršť. Jinými slovy: na všech pět českých týmů ve třetím předkole. Sparta, Slavia a Plzeň tam jsou, Baník Ostrava vlastně taky. Jen Mladá Boleslav...

26. července 2024  15:30

Jsem zvědavá, jak to bude vypadat, říká před hrami badmintonistka Švábíková

Nejlepší česká badmintonistka Tereza Švábíková se i vinou zdravotních problémů na minulé olympijské hry v Tokiu neprobojovala. Tentokrát v boji o Paříž uspěla a už se těší na silné soupeřky.

26. července 2024  21:25

Velká srpnová smršť. Fanoušci Baníku šílí a český fotbal vyhlíží třetí předkola

Už se pomalu chystejte na velkou srpnovou pohárovou smršť. Jinými slovy: na všech pět českých týmů ve třetím předkole. Sparta, Slavia a Plzeň tam jsou, Baník Ostrava vlastně taky. Jen Mladá Boleslav...

26. července 2024  15:30

Pirátská politička podala trestní oznámení kvůli vyvádění peněz z huti Liberty

Moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) podala k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci trestní oznámení na neznámého pachatele související s děním v hutní společnosti Liberty...

26. července 2024  15:12

Obří sochu Krista nezvedlo ani šest chlapů. Pomohlo až lešení a lana

Hned několik variant řešení, přes tři hodiny práce. Zavěsit více než dvě stě kilogramů těžkou bronzovou sochu Krista na kříž v kapli zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku nebylo vůbec jednoduché.

26. července 2024  14:14

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....