Ostravské stopy: Limonádový Joe běhal po střechách a sjížděl haldy

  19:50aktualizováno  19:50
Legendární představitel nezapomenutelného pistolníka z parodie Limonádový Joe dodnes nemůže zapomenout na okamžiky, kdy jako dítě jezdil po ostravských haldách nebo tajně sledoval zakázané filmy. Herec Karel Fiala má na Ostravsko mnoho krásných vzpomínek.

Karel Fiala je čilý i v pokročilém věku. Mládí prožil na Ostravsku. | foto: Archiv MF DNES

Při vymetání ostravských komínů vyřvával na střechách, dnes jej znají všichni jako neodolatelného klaďase Limonádového Joea. Operní i operetní zpěvák a filmový herec Karel Fiala se narodil v Ostravě-Hrušově. Dnes už sem nejezdí, přesto velmi rád vzpomíná na dětství. Nechybělo málo a mohl navždy zůstat kominickým mistrem jako jeho tatínek.

Profil: Karel Fiala

  • Český filmový herec, operní, operetní a muzikálový pěvec a tenorista se narodil 3. srpna 1925 v Ostravě-Hrušově.
  • V Hrušově trávil dětství do pěti let, poté se rodina přestěhovala do Chuchelné na Opavsku.
  • Po zabrání území nacisty se ale Fialovi stěhují zpět do Ostravy.
  • Karel Fiala se po otci vyučil kominíkem, když vymetal na ostravských střechách, slyšel ho zpívat znalec a doporučil jej na zkoušku ze zpěvu.
  • V Ostravě viděl budoucí filmový hrdina Joe také první snímky odehrávající se na Divokém západě a s kovboji, tehdy dokonce ještě němé a za pouhou korunu. Tolik totiž stálo dětské představení.

"Do pěti let jsem vyrůstal v Hrušově, pak jsme se přestěhovali do Chuchelné na Opavsku, kde tatínek získal místo kominického mistra. Měli jsme se moc pěkně, všeho dost, ale pak přišel Hitler a zabral území. Utekli jsme zpátky do Ostravy. V Hlučíně jsem chodil do primy gymnázia, pak jsem přešel do Ostravy," vzpomíná herec, který letos v srpnu oslavil 87 let.

Pomohl zpěv na střeše

K herectví a zpěvu mu dopomohla náhoda. "Vyřvával jsem na střechách, zaslechl mě profesor Ševčík a v roce 1946 jsem složil zkoušku ze zpěvu. V Národním divadle jsem zpíval Jeníka a tam mě slyšel Oldřich Nový a na scéně v Karlíně jsem strávil 38 let. Limonádník mi změnil život. Přitom jsem tehdy dostával pouhých 600 korun za natáčecí den, dnes by se tomu herci vysmáli," vzpomíná Fiala s láskou na legendární kovbojskou parodii.

Karel Fiala ve své nejslavnější roli Limonádového Joea

Karel Fiala ve své nejslavnější roli Limonádového Joea.

Herec Karel Fiala s úspěšnou střelkyní Kateřinou Emmons.

Herec Karel Fiala s úspěšnou střelkyní Kateřinou Emmons.

Nejzajímavější jsou "kovbojovy" vzpomínky na mládí, kdy se ve dne proháněl po ostravských střechách, ale večer už žil zajímavým společenským životem. "Například jsem pět let hrával na harmoniku ve čtyřčlenné skupině, hrávali jsme na tanečních večerech v budově ostravské radnice. Přes den jsem vymetal komíny a večer hrával, jak to vyšlo," směje se Karel Fiala.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: divadelní režisér Jiří Nekvasil, režisér Hynek Bočan, herec Rudolf Jelínek, herec Luděk Eliáš, herečka Simona Stašová, herečka Jiřina Bohdalová, hudebník Radek Pastrňák, režisér Dušan Klein, herec Jiří Schwarz, kytarista Jaroslav Bartoň, herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško,

V neděli čtěte: herec Vladimír Čech

Ve třinácti poznal svou velkou sportovní lásku: tenis. "Vždycky jsem poprosil rodinu Lendlovu, aby mi půjčili starou raketu, a vyhrával jsem vysokoškolské turnaje," vzpomíná.

V Ostravě byl před patnácti lety

Jeho dětství přitom nebylo jednoduché. "Mamince zemřeli rodiče ve třinácti letech, měla dva bratry. Bydleli jsme v deputátním havířském bytě, v jedné místnosti. Na to nikdy nezapomenu, mám nádherné vzpomínky. Dvacet minut od bytu byla halda a vždy jsme na ni jako kluci vylézali, dali si placatý kámen pod zadek a vozili se z kopce dolů," líčí poutavě své dětské vzpomínky.

Naposledy se zajel do Ostravy podívat asi před patnácti lety. "V Hlučíně tehdy ještě bydlel můj velký kamarád, ale ten už zemřel a už není koho navštěvovat. Měli jsme tehdy vystoupení v hlučínském kulturáku a také v Chuchelné," říká.

Na kovbojku za korunu

Ze svých filmových rolí Karel Fiala nejraději vzpomíná na Limonádového Joea, ale také na svou první velkou roli Dalibora v Krškově stejnojmenném snímku. Ovšem vůbec první příležitost, jak objevit podmanivý filmový svět, se naskytla v Ostravě.

"Už jako dítě jsem sledoval kovbojky. První film, na který si pamatuji, byl Tom Mix zasahuje. Tatínek mi dal korunu. Z Hrušova jsme šli pěšky do Vítkovic na dopolední představení pro mládež. To se ještě promítaly němé filmy," nadšeně vzpomíná.

Při jeho profesi se mu podařilo občas vidět i zakázané ovoce, zvláště v kině Kosmos. "Tím, že jsem vymetal komíny, viděl jsem i zakázané filmy. Přes půdu se dalo tajně vlézt do promítací kabiny. Vplížil jsem se tam a tam na mne čekal hrůzný zážitek. Byla to projekce pro esesáky," dodává legendární herec a zpěvák.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Vědci zkoumali plyny z odvalů v příhraničí. Dopad na zdraví je malý

Slezská Ostrava s haldou Ema

I pro samotné vědce je to překvapení. Hořící haldy v českém a polském příhraničí škodí ovzduší méně, než předpokládali....

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz