Ostravské stopy: Šili mi tam svatební oblek, vzpomíná Rudolf Jelínek

  18:55aktualizováno  18:55
Herec Rudolf Jelínek, známý například z filmů Smrt v sedle, Král Šumavy či Atentát, má na Ostravsko mnoho vzpomínek. Například teprve horníci mu v dole ukázali, že na jevišti není největší prašnost, jak si tehdy myslel. A v moravskoslezské metropoli si dokonce nechal šít svatební oblek.

Rudolf Jelínek začínal hereckou kariéru v Novém Jičíně, v Ostravě byl častým hostem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jelínek, ač dlouhá léta žije v Praze, začínal v Beskydském divadle v Novém Jičíně. "To bylo jediné možné místo, kde mě vzali i s mou budoucí ženou. Tehdy jsem měl podmínku - jít do divadla se svou partnerkou Jarmilou Hlavatou," říká herec.

Rudolf Jelínek

  • Oblíbený herec známý z desítek titulů se narodil 27. února 1935 v Kutné Hoře. Po DAMU v roce 1957 nastoupil v Beskydském divadle v Novém Jičíně.
  • Po angažmá v Novém Jičíně působil v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v pražském Divadle S. K. Neumanna (nynější Divadlo pod Palmovkou), od roku 1973 až do roku 2004 byl členem činohry Divadla na Vinohradech
  • V Ostravě jej sice do divadla nevzali, zato ji zná z řady hostování. Po představení třeba povinně fáral do dolů.  
  • Známá je také jeho role mladého chovatele koní ve snímku Smrt v sedle, Toníka z filmu Baron Prášil, hrál Jana Kubiše v legendárním snímku Atentát a majora Jiřího Hradce v seriálu 30 případů majora Zemana.

Přitom chybělo málo a Rudolf Jelínek mohl začínat svou kariéru herce v Ostravě. "Ostrava byla pro mě docela osudová záležitost, protože mě vzali na hostování do inscenace podle Gorkého a po představení mě ředitel Radim Koval a herec Míla Holub pozvali, že mě teda berou. Já jsem měl ale podmínku, že jedině s manželkou, ale to oni nechtěli. Byla to škoda, tak vynikající herečka," vzpomíná.

Do Ostravy na ředitelském mopedu

Ale jak to bylo dál? "Fatální to bylo tím, že mně u věhlasné ostravské firmy Bartek šili svatební oblek. Manželka tady měla velmi rozvětvenou rodinu. Jeden příbuzný byl například holič Skulina, hned vedle Divadla Jiřího Myrona pak známý řezník, další prodával kola a šicí stroje. Rádi jsme sem za nimi z Nového Jičína jezdili. Mimochodem, na to hostování jsem jel na mopedu, protože spojení moc dobře nefungovalo, tak mi ředitel Beskydského divadla zapůjčil svůj stroj," směje se.

Rudolf Jelínek v roli hrdiny Jana Kubiše ve snímku Atentát z roku 1964.

Rudolf Jelínek v roli Jana Kubiše ve snímku Atentát z roku 1964.

Rudolf Jelínek (vpravo) jako major Jiří Hradec v seriálu Třicet případů majora...

Rudolf Jelínek (vpravo) jako major Jiří Hradec v seriálu Třicet případů majora Zemana.

Do Ostravy se pak ještě dlouhá léta vracel. "V Ostravě jsme velmi často hostovali, třeba s Divadlem za branou s Otomarem Krejčou. Když soubor zrušili, tak jsem šel do Vinohradského divadla. Tam jsem trávil dlouhých 32 let. Mám z toho období na Ostravu velmi pěkné a srdečné zážitky. Měli jsme s různými doly družby, po představení jsme častokrát fárali s patrony do dolů a pak nás vzali na svá rekreační zařízení do Beskyd," popisuje své zážitky.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: herec Luděk Eliáš, herečka Simona Stašová, herečka Jiřina Bohdalová, hudebník Radek Pastrňák, režisér Dušan Klein, herec Jiří Schwarz, kytarista Jaroslav Bartoň, herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško

Ve čtvrtek čtěte: režisér Hynek Bočan

Dostal se tak například do Dolu Československé armády, v rámci filmového festivalu fáral i v Dole Dukla.

"Ta práce ve mě vzbudila obrovskou úctu, prostředí je velice extrémní. Měl jsem kvůli tomu i nepříjemnost. Jistá studie tvrdila, že prašnost na jevišti je větší než v dolech. Já neměl možnost si to ověřit nebo porovnat, ale když jsem o tom promluvil, tak jsem dostal z Ostravy dopis, ať si to jdu zkusit," říká Rudolf Jelínek.

Se starou Dakotou na letiště v Hrabůvce

Dodává, že to srovnání není od věci. "Na jevišti se za celou sezonu nashromáždí velké množství prachu a technici pak divadelní závěsy ke konci sezony vyprašují na letišti," dodává herec.

Už od samého začátku svého angažmá točil filmy. "Bylo to mnohdy velmi obtížné. Vlaky jezdily přeplněné. Když jsem točil třeba Krále Šumavy, tak po skončení představení jsem sedl v Suchdolu nad Odrou na vlak a kolikrát na jedné noze u záchodů jsem absolvoval celou cestu až do Prahy, kde na mě čekalo auto a vezlo mě na Šumavu, a pak zase zpátky letadlem z Prahy do Ostravy," popisuje Jelínek náročnou anabázi.

"Když jsem se ptal Ostraváků, jestli si pamatují, jak se jmenovalo původní letiště, tak nikdo nevěděl. Všichni říkali to nové, ale nikdo si nepamatoval na Ostravu-Hrabůvku. A já tam v dešti přistával ještě se starou Dakotou. Letiště bylo travnaté, takže do kabiny cákala voda," směje se Rudolf Jelínek. 

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Ilustrační snímek

Firmy ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek, patřící doposud do skupiny společnosti CIDEM Hranice, změnily...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Silnice mezi Porubou a dálnicí je blíže, kraj uznal důležitou studii

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Další krok k zahájení stavby Severního spoje, propojujícího severní část porubského obvodu s dálnicí a následně i...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz