Ostravský primátor prohrál. Kvůli žalobám ho "přátelé" vyhodili z ČSSD

  19:16aktualizováno  20:21
Ostravě vládne už osm let, předtím byl náměstkem primátora. Ještě loni působil i ve stínové vládě opoziční ČSSD a měl našlápnuto na post ministra průmyslu. Válka v ostravské ČSSD ale Petra Kajnara semlela. Kvůli žalobám, které podával před volbami, mu v pondělí večer porubští sociální demokraté zrušili členství ve straně.

Ostravský primátor Petr Kajnar přišel o stranu, jak dlouho mu zůstane prestižní funkce? | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Primátor Ostravy Petr Kajnar prožívá těžké chvíle. Nejen že je nemocný a dobírá třetí dávku antibiotik, ale končí jeho politická kariéra. Přinejmenším v ČSSD, odkud ho vyhazují bývalí "přátelé."

Nehlasovali jednotně, ale převahu získali ti členové místní organizace sociální demokracie v Ostravě-Porubě, kteří usilovali o to, aby se Kajnara zbavili. A povedlo se jim to. Kajnarovi zrušili členství.

"Rozhodnuto," potvrdil MF DNES jeden ze sociálních demokratů formou SMS přímo ze stranické schůze. "Pro zrušení členství hlasovalo 101 lidí ze 119 zúčastněných."

O samotném průběhu stranické schůze a diskusi o Kajnarovi teď členové ČSSD mluvit nechtějí. „Nesmíme. Odhlasovali jsme, že schůze je neveřejná a vyjadřovat se může jen předseda Palyza,“ vysvětlují shodně.

Kajnar: Taková sebereflexe strany je smutná

Straníky, kteří se Kajnara zastávali a hlasovali proti zrušení jeho členství v ČSSD, ale mrzí, že tam osobně nepřišel. „Považuji to za jeho velkou chybu. Od léta, kdy podal žaloby na stranu, se v místní organizaci neukázal ani jednou a nikomu nic nevysvětlil,“ řekl jeden z jeho stranických kolegů.

Petr Kajnar se k výsledku hlasování i ke své nepřítomnosti na schůzi vyjádřil pro MF DNES a iDNES.cz stručně. "Necpu se tam, kde mě nechtějí. Kdybychom žili v Severní Koreji, tak by mě zastřelili, takže jsem rád, že žiju v České republice. Ukázal jsem na nepravosti ve straně a tohle je důsledek - chtějí mě vyloučit. Taková sebereflexe strany je hodně smutná. Předpokládám, že okresní výkonný výbor návrh místní organizace na zrušení mého členství ve straně potvrdí. Na rozdíl od řady jiných lidí jsem schopný uživit se i mimo jakoukoli partaj. Ale uvidíme, co bude dál," říká Kajnar.

Některým vadí Kajnarovy žaloby na kandidátku ČSSD

Většina sociálních demokratů měla předem jasno, jak bude hlasovat. Někteří si ale chtěli počkat na diskusi a Kajnarovu obhajobu toho, proč před parlamentními volbami žádal soud, aby předběžným opatřením zneplatnila krajskou kandidátku ČSSD.

Kajnar i další dva sociální demokraté tvrdí, že kandidátka, na kterou se nedostali, vznikla nedemokraticky. Jejich kritici jim vyčítají, že hrubě poškodili vlastní stranu.

A právě to je podle porubského starosty a předsedy tamní organizace ČSSD Lumíra Palyzy hlavní důvod, proč mnozí členové požadovali odchod Kajnara ze strany.

Potvrdila to i primátorova náměstkyně a členka výboru porubské organizace ČSSD Simona Piperková. "Reagujeme na požadavky členské základny, která kritizuje kroky pana primátora. Kdyby soud na jeho návrh rozhodl o předběžném opatření, na podzim by do Poslanecké sněmovny nemohl kandidovat za Moravskoslezský kraj žádný sociální demokrat," vysvětluje.

Zaorálek považuje vyloučení až za krajní řešení

Jak bude hlasovat o zrušení Kajnarova členství ve straně, předem říci nechtěla. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Měli bychom vyčkat. Rozhodnu se až na základě diskuse," uvedla Piperková. Podobně mluvil i hejtman Miroslav Novák.

Naopak třeba místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který je rovněž členem porubské organizace, řekl svůj názor jasně: "Rušení členství schvaluji jen v naprosto výjimečných případech. Tady to odmítám," sdělil MF DNES. Na schůzi ale z pracovních důvodů nebyl.

Také zastupitel Poruby za ČSSD Jiří Maléř před schůzí netajil, že nebude hlasovat pro primátorův vyhazov ze strany. Důvodů měl víc, ale jeden z nich osobní. Pro vedení místní organizace se totiž i on stal podobně nežádoucí jako Kajnar.

"Chtěl jsem pokračovat v práci zastupitele Poruby, ale nedostal jsem šanci na podzim znovu kandidovat. Podle oficiálního vysvětlení pro mě na kandidátce prostě nezbylo místo," říká Maléř.

Politoložka: Válka, která nemůže mít vítěze

Stejně jako Zaorálek a další členové ČSSD považuje rušení členství či vylučování za krajní řešení. "Měli bychom s tím počkat minimálně do té doby, než soudy definitivně rozhodnout o žalobách, které Kajnar podal. Co když se ukáže, že měl pravdu v tom, na co poukazoval?" ptá se Maléř.

Porubský návrhu na zrušení členství však poté musí ještě potvrdit třemi pětinami hlasů okresní výkonný výbor strany. Moc zastání ale Kajnar čekat nemůže. "Budu respektovat rozhodnutí místní organizace," netají předseda výboru Adam Rykala.

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková vnímá boj v ČSSD jako válku, která nemůže mít vítěze. "Osobní rivalita stranických lídrů ČSSD Palyzy a Kajnara jen poškozuje stranu v očích voličů. Bez viny není nikdo, ustoupit by měli oba," míní.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo. Fotbalisté Baníku Ostrava...

Další z rubriky

V Ostravě spadl muž z jedenáctého patra výškové budovy, byl na místě mrtvý

Ilustrační snímek

Devětatřicetiletý muž v pátek zemřel po pádu z výškové budovy v Ostravě-Hrabůvce. Zraněním na místě podlehl. Policie...

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Najdete na iDNES.cz