Porubská ČSSD nestojí o (ne)přítele Kajnara, primátora možná vyloučí

  7:40aktualizováno  7:40
Sociální demokraté se vzájemně oslovují "příteli," ale mezi mnohými panuje spíš nepřátelství. Vyhrocená situace v ostravské ČSSD zašla tak daleko, že členové porubské organizace se chystají v pondělí zrušit členství ve straně primátorovi města Petru Kajnarovi.

Ostravský primátor přirovnává snahu o jeho vyloučení ze strany ke komunistickým praktikám. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V kuloárech se ta zpráva šíří jako blesk: "Porubští sociální demokraté vyloučí ze strany primátora Ostravy Petra Kajnara."

Podobné fámy kolují krajským městem už několik týdnů. Dosud se nepotvrdily. Tentokrát už jde ale Kajnarovi "o krk." A on to ví. "Jsem znechucený..." říká.

Součástí programu schůze místní organizace ČSSD v Ostravě-Porubě, která se má konat v pondělí odpoledne, je totiž i bod číslo 5, který zní jasně: Projednání návrhu na zrušení členství v ČSSD členovi MO ČSSD Petru Kajnarovi.

Potvrdil to i předseda organizace, porubský starosta Lumír Palyza, který by se měl stát lídrem ČSSD v nadcházejících komunálních volbách a případně nahradit současného primátora.

Trest za žalobu na vlastní stranu

Podle něj jde o reakci na to, že Kajnar spolu s dalšími dvěma sociálními demokraty, svým náměstkem Tomášem Suchardou a starostkou Radvanic a Bartovic Šárkou Tekielovou, zažaloval v létě vlastní stranu u soudu.

Trojice členů ČSSD podle svých slov chtěla poukázala na to, že krajská kandidátka do Poslanecké sněmovny, na kterou se nedostali, byla sestavená nedemokraticky.

Lumír Palyza (ČSSD)

Starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza (ČSSD).

"Poslední členská schůze se zabývala mimo jiné výsledky voleb a reakcí členské základny na žaloby a podání předběžných opatření proti kandidátce ČSSD. Jedenáctičlenný výbor dostal za úkol zabývat se tím a připravit návrh na příští schůzi. Právě ta rozhodne o jeho projednání," sdělil Lumír Palyza.

Další dva sociální demokraté, kteří podali žaloby, shodně tvrdí, že mají ve svých organizacích podporu. Postup Poruby se jim nelíbí.

"Mají na to právo, ve stanovách je to nejzazší možnost. My jsme ale jen poukázali na nedemokratické postupy v ostravské organizaci a na tom trvám," říká radvanická starostka Tekielová.

Jde o vyřizování osobních účtů?

Podotkla, že kdyby její organizace chtěla udělat totéž co Poruba, hájila by se tím, že neporušuje stanovy, nepoškozuje ČSSD a její práce přispívá k dobrému jménu strany. Tak vnímá i Kajnara. "Má dobré jméno, je dobrý primátor. Dostal třináct tisíc preferenčních hlasů, jinak by mu je lidé nedali," míní.

Předseda radvanické organizace ČSSD Aleš Boháč to potvrzuje. "Starostka má naši plnou podporu. I v případě primátora, který je na radnici dvanáct let, je otázkou, proč by měl skončit. Dělal všechno špatně, nebo jen někomu brání dostat se ke korýtku?" naznačil Boháč.

Náměstek primátora Sucharda to říká přímo: "Jsem zaskočený postupem Poruby v době, kdy se máme soustředit na blížící se volby. Bezpochyby jde o vyřizování osobních účtů mezi Palyzou a primátorem Kajnarem. Ve své organizaci vnímám od lidí podporu."

Palyza říká, že případné zrušení členství v ČSSD nemusí nutně znamenat odchod Kajnara z postu primátora. A odmítá připustit podezření z osobní rivality. "Projednávání členství v ČSSD nesouvisí s výkonem funkce zastupitele města. Již v minulosti jsem několikrát odmítl spojování své osoby s návrhy na odvolávání Petra Kajnara z funkce primátora. Na mém stanovisku se nic nemění," uvedl.

Účast primátora na jednání není jistá

Petr Kajnar zatím neví, zda se pondělní schůze zúčastní. "Jsem nemocný, užívám už třetí antibiotika. Uvidím, jak mi bude," řekl včera MF DNES s tím, že si musí rozmyslet, jak zareaguje. Ale netajil, že situací ve straně je znechucený a připadá si bezmocný.

"Připomíná mi to počátek 70. let, kdy komunisti čistili stranu od odpůrců sovětské okupace. Tady není důvodem ideologie, ale snaha zničit opozici ve straně vůči současnému okresnímu výboru ČSSD," tvrdí.

Podle něj by měl Palyza na stranické půdě ozřejmit, co se dělo v Kulturním domě Poklad, kde seděl v dozorčí radě a jehož veřejnou zakázku šetří policie. "Místo toho se snaží upevnit si moc bezohlednými způsoby. Poškozuje to demokracii ve straně i státě. Okresní výkonný výbor vytváří ve straně mafii, která zničí kohokoli, kdo poukáže na to, že nejednají v souladu s pravidly," zlobí se Kajnar.

Jestli mu porubská ČSSD zruší členství ve straně, musí to potvrdit okresní výbor. "Budu respektovat rozhodnutí místní organizace," netají předseda výboru Adam Rykala.

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková vnímá boj v ČSSD jako válku, která nemůže mít vítěze. "Osobní rivalita stranických lídrů ČSSD Palyzy a Kajnara jen poškozuje stranu v očích voličů. Bez viny není nikdo, ustoupit by měli oba," míní.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz