Chvost žebříčku kvality života patří Karvinsku, starostové protestují

  9:45aktualizováno  9:45
Žádné zlepšení. V žebříčku kvality života ve 206 obcích v České republice se i po roce na předposledním místě krčí Karviná, poslední je sousední Orlová. Městům z regionu projekt společnosti Obce v datech nelichotí. Městům na Karvinsku škodí i znečištění z Polska, přitom tamní nabídku služeb hodnotitelé naopak ignorují.

Orlová letos přišla i o akutní lůžkovou péči v tamní nemocnici, o útlumu rozhodl kraj. | foto: Městský úřad Orlová

Projekt Obce v datech byl spuštěn loni. „Letos je tak k dispozici vůbec první srovnání vývoje kvality života v jednotlivých obcích. A každý další rok bude z tohoto pohledu zajímavější. Věříme, že transparentní srovnání s dalšími obcemi na základě dat bude pro jejich vedení užitečným nástrojem a impulzem k pozitivním změnám,“ řekl Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

Radnice nejhůře hodnocených měst jsou vůči autorům projektu kritické. „Rozhodně nelze souhlasit, že index kvality života je objektivním obrazem života ve městě,“ říká mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Deset nejhorších míst k žití v kraji podle průzkumu

206. místo: Orlová 0 bodů
205. místo: Karviná 0,3 bodu
202. místo: Vítkov 1,3 bodu
200. místo: Krnov 1,8 bodu
199. místo: Odry 2 body
196. místo: Havířov 2,2 bodu
192. místo: Bruntál 2,6 bodu
187. místo: Rýmařov 2,8 bodu
178. místo: Kopřivnice 3,1 bodu
174. místo: Bohumín 3,2 bodu

29 dílčích indexů brali v potaz autoři žebříčku.

Autoři projektu hodnotili ve třech hlavních kategoriích (zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby) 206 obcí v republice, z toho 22 z Moravskoslezského kraje.

Primátor Karviné Jan Wolf dokonce tvrdí, že takto sestavený žebříček město poškozuje. Pozastavuje se třeba nad indexy kapacity a kvality tamních škol, jež patří mezi 29 dílčích indexů, které brali autoři žebříčku v potaz.

„V Karviné máme převis nabídky kapacity mateřských i základních škol nad poptávkou. Občanům nabízíme na rozdíl od řady jiných měst i jesle, máme tu fakultu Slezské univerzity a další vysokou školu plus základní uměleckou školu. U nás děti za vzděláním nedojíždějí, přesto se v této kategorii pohybujeme v polovině žebříčku,“ podotýká Wolf.

Zástupci města navíc poukázali na to, že autoři průzkumu pomíjejí fakt, že Karviná je hraničním městem a její obyvatelé využívají služby i v Polsku. „V dojezdové vzdálenosti do 30 minut jsou velká města Jastrzębie-Zdrój, Źory, Wodzisław Śląski nebo Cieszyn,“ řekl primátor.

Započtení Polska by městům pomohlo

Tvůrci žebříčku skutečně nabídku služeb za hranicemi ignorovali. To přesto, že hodnotili i počty restaurací, supermarketů, bankomatů a kin ve vzdálenosti do třiceti minut od radnice obce.

„Vy vybíráte v Polsku z bankomatu nebo tam jezdíte do kina?“ zeptal se v reakci na žádost o vysvětlení Filip Neterda ze společnosti Deloitte, která se na průzkumu podílela.

Jenže například restaurace a supermarkety v polském příhraničí jsou obyvateli Karvinska hojně využívané. „Fotil jsem tam spoustu svateb lidí z českého příhraničí, jednu zrovna dnes. Polské restaurace v příhraničí jsou jimi často vyhledávané, a to pro kvalitu služeb za dobrou cenu,“ potvrdil fotograf Rostislav Mžik.

Rozšíření perimetru i za polské hranice by městům na Karvinsku přidalo pár bodů k dobru. „Budeme o tom do budoucna přemýšlet. Každopádně ale tvrdíme, že data, ze kterých vycházíme, jsou objektivní a rádi je radnicím, klidně i osobně, vysvětlíme,“ dodal Neterda.

Jak mohou města ovlivnit špinavé ovzduší v Polsku?

Zástupci nejhůře umístěných měst uznávají, že v některých kategoriích, například u špatného ovzduší, jsou na chvostu oprávněně. Ale zároveň tvrdí, že jsou v jejich ovlivnění příliš malými hráči.

„Těžko můžeme ovlivnit špatné ovzduší, které k nám přichází ze sousedního Polska, nebo mít dostupnější zdravotní péči, když nám kraj proti vůli radnice i občanů zruší nemocnici,“ zmiňuje mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Karvinský primátor vyzývá ministerstvo průmyslu a obchodu, coby partnera projektu, k činům.

„Apeluji na ministerstvo, aby pro město Karviná, které je dle průzkumu jedno z nejhorších měst v republice, zřídilo přímý finanční grant na nákup a rozvoj, například průmyslové zóny Barbora, a pomohlo tak zmírnit špatný stav v místní oblasti průmyslu a obchodu a podpořilo zdejší rozvoj nabídky práce a zvýšení zaměstnanosti,“ konstatoval.

Z Moravskoslezského kraje umístili autoři projektu do žebříčku dalších dvacet míst. Kromě Orlové a Karviné získal špatné hodnocení například i Vítkov či Krnov. Nejlépe z kraje si vedl Frýdlant nad Ostravicí. Celkově opět zvítězily Říčany.

Autor:

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Nejlepší dopravou na Dny NATO bude nejspíš kolo, auta budou stát v koloně

Finská skupina Midnight Hawks

Hlavně počasí rozhodne o tom, jak rychle se lidé dostanou na víkendovou přehlídku Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka....

Bývalá karvinská ubytovna Kosmos se nebude opravovat, město ji zbourá

Takto podle původních vizualizací mohla vypadat bývalá ubytovna Kosmos. Z...

Budova bývalé ubytovny Kosmos, která stojí nedaleko centra Karviné, půjde k zemi. Rozhodli o tom na pondělním jednání...

Projet nelze. Hasičům ve městech brání parkující vozidla

Auta ve městech brání průjezdu záchranných složek.

Špatné parkování na sídlištích je v Opavě jeden z nejčastějších přestupků, které tam strážníci řeší. Auta stojí v...

Úřad schválil zákaz odbočení u Havířova, auta více zatíží velký rondel

Auta v jednom směru i v protisměru, do toho odbočení vlevo na Šumbark i ze...

Krajský úřad schválil návrh Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na změny systému dopravy na velmi frekventované...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET/C# Developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz