Zjišťovali jsme, ve kterých botách se sní olympijský maratonský sen

aktualizováno 
Americká kvalifikace na olympijský maraton je jedním z nejtěžších závodů světa. Může za to především nabitá startovní listina plná špičkových vytrvalců. Sledovali jsme, jaké běžecké boty měli na nohách ti nejlepší z nich.

Zjišťovali jsme, ve kterých botách se sní olympijský maratónský sen | foto: Matt Trappe | Competitor.comRungo.cz

V sobotu 13. února se v Los Angeles konal jeden z nejsledovanějších závodů tohoto roku Americká maratonská kvalifikace na letní olympiádu v Riu De Janeiru, U.S. Olympic Marathon Trials.

Tento závod je výjimečný zejména proto, že už jen samotná účast na něm je podmíněna splněním klasického olympijského B limitu (2:19:00 pro muže a 2:45:00 pro ženy). Na startu se tak sejdou pouze ti nejlepší běžci, aby se poprali o tři volná místa pro muže a tři místa pro ženy v olympijském týmu.

Na rozdíl od většiny ostatních zemí, ve kterých mají atleti volnou ruku a olympijský limit musí zaběhnout na libovolné akci podle svého uvážení, směřuje čtyřleté snažení amerických vytrvalců k tomuto jedinému závodu. Ten byl letos poznamenán velice horkým a dusným počasím, které výrazným způsobem promluvilo do výsledkové listiny.

Statistika nejpoužívanějších značek

Díky redaktorům z časopisu Competitor máme jedinečnou příležitost podívat se na statistiky nejčastěji používaných běžeckých bot u 75 prvních můžu i žen. Celkem bylo napočítáno 150 párů bot od 13 různých značek.

Značky běžeckých bot prvních 75 můžu a 75 žen

 1. Brooks – 27
 2. Nike – 26
 3. Adidas – 23
 4. ASICS – 16
 5. Skechers – 15
 6. New Balance – 14
 7. Saucony – 13
 8. Mizuno – 6
 9. Hoka One One – 4
 10. Reebok – 2
 11. Newton – 2
 12. Salomon – 1
 13. Under Armour – 1

Na prvním místě co do počtu bot se umístil americký Brooks, který se v USA. dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější značky. Brooks navíc prostřednictvím množství atletických klubů výrazným způsobem podporuje lokální vytrvalce. Nejslavnější z těchto klubů je bezesporu Hansons-Brooks Project vedený celosvětově uznávaným trenérem Kevinem Hansonem.

Jen o jeden pár bot za Brooksem zaostal jeho největší rival legendární značka Nike. Na rozdíl od Brooksu, který měl mezi prvními 10 ženami a 10 muži pouze Desiree Lindenovou (druhá žena, s časem 2:28:54) se ovšem Nike může na stejném vzorku pochlubit šesti běžci. Co je ale důležitější, s fajfkou na botách závodili hned tři z celkových šesti kvalifikovaných běžců (oba vítězové Amy Craggová s časem 2:28:20 a Galen Rupp s časem 2:11:12, které doplnila třetí žena Shalane Flanaganová s časem 2:29:19).

Kvalifikační závod na Olympijský maraton - U.S. Olympic Marathon Trials 2016...

Galen Rupp v cíli maratonu v L.A.

Na celkovém třetím místě se s 23 botami umístil adidas, který ale obouvali převážně běžci dobíhající na zadnějších pozicích a mezi top 10 se neumístil ani jeden z nich. Nejlepší muž oblékající a obouvající tři pruhy byl jedenáctý Tim Young, který protnul cílovou pásku v čase 2:17:09.

Jaké boty obouvali vítězové kvalifikace?

Zbývající tři z šesti kvalifikovaných běžců mají pod svými křídly značky Skehchers, Saucony a Reebok. Nejslavnější z této trojice je bezesporu veterán Meb Keflezighi závodící za Skechers. Meb je pro úžasné výkony a milou povahu pravděpodobně nejoblíbenější americký vytrvalec posledního desetiletí. V průběhu své dlouhé kariéry se kvalifikoval na čtyři letní olympiády (2000 až 2016) a na kontě má mimo jiné stříbrnou medaili z Atén nebo čtvrté místo z Londýna. V obou případech na maratonské trati.

Kvalifikační závod na Olympijský maraton - U.S. Olympic Marathon Trials 2016...

Meb keflezighi v cíli maratonu v L.A.

Značky běžeckých bot 75 nejlepších žen

 1. Nike – 14
 2. Brooks – 12
 3. Adidas – 12
 4. New Balance – 10
 5. Skechers – 8
 6. Saucony – 6
 7. ASICS – 5
 8. Mizuno – 5
 9. Hoka One One – 2
 10. Newton – 1

Seznam nejčastěji používaných dámských a pánských bot nemusí být na první pohled příliš zajímavý, ale po podrobnějším zkoumání objevíme několik překvapivých faktů. Na jednu stranu zde nechybí silné zastoupení ani jedné tradiční značky, jako je Brooks, Nike, adidas, New Balance, Saucony nebo Asics, ale na stranu druhou zde můžeme objevit několik nečekaných jmen.

Mezi ně se řadí především Salomon - značka, kterou bychom hledali spíše v horách než na rychlém silničním maratonu. O tuto výjimku se zasloužil mistr světa v běhu na 100 kilometrů Max King. Další z netradičních účastníků jsou Reebok a Under Armour, tedy dvě značky, která známe především z týmových sportů nebo posiloven, ale v blasti běhu o nich prakticky není slyšet.

Značky běžeckých bot 75 nejlepších mužů

 1. Brooks – 15
 2. Nike – 12
 3. Adidas 11
 4. ASICS – 11
 5. Skechers – 7
 6. Saucony – 7
 7. New Balance – 4
 8. Hoka One One – 2
 9. Reebok – 2
 10. Mizuno – 1
 11. Under Armour – 1
 12. Salomon – 1
 13. Newton – 1

Překvapivá by mohla být i přítomnost maximalistických Hoka One One, ale tato francouzská značka se netají ambicemi dostat své atlety na olympiádu - a nejen kvůli tomu přichází letos na jaře s povedenou řadou lehkých silničních závodních bot a atletických treter.

Podíváme-li se na konkrétní modely, které si v den D obuli ti nejlepší z nejlepších, opět nás může překvapit hned několik údajů.

Ten nejzajímavější z nich nalezneme na prvním místě mužského i ženského žebříčku. Zatímco atleti všech ostatních značek používali klasické sériově vyráběné modely, Galen Rupp i Amy Craigová běželi ve speciálním prototypu od Nike, který se na trh dostane teprve v průběhu roku, pokud vůbec.

Modely běžeckých bot u nejlepších 10 mužů

 1. Galen Rupp – Nike závodní prototyp
 2. Meb Keflezighi – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
 3. Jared Ward – Saucony Type A6
 4. Luke Puskedra – Nike Zoom Streak LT 2
 5. Tyler Pennel – Reebok One Racer
 6. Matt Llano – Hoka One One Tracer
 7. Shadrack Biwott – ASICS GEL-Hyper Speed 7
 8. Patrick Smyth – Nike Zoom Streak 6
 9. Sean Quigley – Saucony Fastwitch 7
 10. Nick Arciniaga – Under Armour SpeedForm Slingshot

Druhým překvapením je skutečnost, že i když podle předzávodních informací měla Desi Lindenová (a mnozí další elitní atleti z Brooksu) běžet v novince Hyperion, která bude veřejnosti k dispozici od začátku srpna, nakonec zvolila léty prověřený model T7.

Modely běžeckých bot u nejlepších 10 žen

 1. Amy Craggová – Nike závodní prototyp
 2. Desi Lindenová – Brooks T7 Racer
 3. Shalane Flanaganová – Nike závodní prototyp
 4. Kara Goucherová - Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
 5. Janet Bawcomová – Nike Zoom Streak 5
 6. Kellyn Taylorová – Hoka One One Tracer
 7. Maegan Krifchinová – Mizuno Hitogami 2
 8. Serena Burla – Mizuno Wave Ronin 3
 9. Katja Goldringová – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
 10. Alia Grayová – ASICS GEL-Hyper Speed 7

O třetí a poslední překvapivý fakt se postarala osmá žena v cíli, Serena Burla, která běžela v modelu Mizuno Wave Ronin 3, který se už více než 5 let nevyrábí.

 • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Peněženku si před synem raději schovej, varoval manžel náhradní ženu

Rodiče z panelákového dvoupokojového bytu v Novém Sedle jsou v podmínce. Jejich patnáctiletý syn chodí za školu. Kromě...

Premium

Chemie lásky a chtíče. Když molekuly DNA řeknou: pozvi ji na rande

Co může za to, že se zamilujeme? Kde najdeme odvahu oslovit hezkého muže nebo ženu, a odkud se v nás bere chtíč? Podle...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky
Premium

Jak se nezničit při sportu. Federer má kouzlo pohybu, říká fyzioterapeut

Koordinace je základ, ať už ve vrcholovém sportu nebo v běžném životě. Nesprávné návyky vedou k chronickým bolestem i...

Trápí vás nadváha, špatné zažívání, deprese? Odpověď hledejte ve střevech

Nezdravý životní styl, špatný jídelníček, málo pohybu a hodně stresu, tak proplouvá životem většina z nás. Jak žít lépe...

Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

Žena měla břicho jako kynuté těsto, po operaci se chlubí vysněnou postavou

Pětatřicetiletá Angela Gerzanicsová z USA měla jídlo jako koníček. Každý den chodila do rychlého občerstvení. Konzumací...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz