Zdravotní potíže žen. Na co si dát pozor ve 30, 40, 50 a 60 letech

  • 10
Lidský život nabízí nejen mnoho příjemných okamžiků, ale i těch, které dokážou jednoho potrápit, zvláště co se zdraví týče. Ať už je vám 30 let, nebo jste o pár roků starší, neodsouvejte návštěvy lékařů na později. Pár minut v ordinaci a včasná diagnostika zprvu neškodného problému vás mohou zachránit. Na co si dát pozor?
Pečujte o sebe důsledně, neberte dlouhodobější potíže jako maličkost....

30+

Jeden by řekl, co může trápit ženy v takto mladém věku. Pravdou je, že po „třicítce” přichází mnoho životních změn, které jdou ruku v ruce se zdravím. Průměrný věk prvorodiček v České republice se pohybuje právě okolo 30 let, proto tuto životní etapu obvykle ovlivňuje vše kolem mateřství. 

Hormonální změny, možné komplikace v těhotenství, následný šok, co vše role matky obnáší, nesnáze v prvních týdnech života miminka, skloubení pracovních povinností s výchovou dítě, to vše se na psychice ženy podepisuje. Je všeobecně známo, jak silný dopad má dlouhodobý stres na imunitní systém a rozvoj řady onemocnění.

  • Nutno podotknout, že ne každá žena má to štěstí a otěhotní snadno. Problémy s početím tak s sebou nesou další možné neblahé následky na duši.

Co s tím?

Proti psychické nepohodě pomáhají dechová cvičení či meditace, pobyt v přírodě, některé bylinky a pravidelný pohyb. Cvičením se buduje nejen svalová hmota, fyzickou aktivitou lze předcházet mnoha zdravotním problémům od kardiovaskulárních chorob až po potíže s klouby. A kdyby ani jedno nepomohlo ke zlepšení situace, nebojte se vyhledat odborníka v podobě psychoterapeuta.

Pět věcí, které můžete udělat pro ochranu děložního čípku před rakovinou

Nedílnou součástí by se měly stát preventivní prohlídky u praktického lékaře každé dva roky a každoroční návštěva gynekologa. Přelomovou novinkou pro ženy od 35 do 45 let je zavedení HPV DNA testu zdarma v rámci preventivní prohlídky. 

„Test je podobný jako cytologický stěr z děložního hrdla. Je nebolestivý, udělá se krátkodobě stěr, který se pošle do příslušné laboratoře a zjistí se, jestli je dotyčný jedinec infikován lidskými papilomaviry,“ vysvětluje lékař Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Právě lidské papilomaviry (HPV) jsou původcem rakoviny děložního hrdla (v 95 až 100 % případů je v těle takto nemocných žen přítomen vysoce rizikový lidský papilomavirus).

  • Nezanedbávejte ani péči o svá ňadra. Rakovina prsu patří rovněž mezi častá onkologická onemocnění u žen.
Ač jste pohodlnější, cvičení vás nebaví, přesto se věnujte pohybovým aktivitám...

40+

Stárnutí ženy mnohdy špatně snáší. Zub času se ve 40 letech na těle podepisuje hlouběji a rychleji. V důsledku hormonálních změn, snížené produkci estrogenu, dochází k hromadění tuku v břišních partiích. Celkově se postava mění, zakulacuje, dostat se pak zpět do formy je složitější. 

Na vině je metabolismus, který zpomaluje, nefunguje tak, jak tomu ještě donedávna bylo. S rostoucí hmotností může stoupat riziko zvýšeného cholesterolu a s ním spojeného onemocnění cév.

Mohou se začít objevovat první příznaky presbyopie neboli vetchozrakosti. Oko začne okolo 45. roku ztrácet schopnost akomodace (zaostření) do blízka, proto je možné, že u očního lékaře „vyfasujete“ brýle na blízko, přestože jste dosud viděla jako rys. Ženám okolo 45 let je rovněž nejčastěji diagnostikován diabetes 2. typu.

Co s tím?

Nechte si u praktického lékaře provést v rámci prevence vyšetření k určení hladiny cholesterolu a tukových látek v krvi a zkontrolovat hladiny glykemie (cukru v krvi). Pokud začnete pociťovat jakékoliv příznaky, nejčastěji jde o únavu, extrémní hlad či žízeň, časté močení, neváhejte navštívit lékaře.

Jak si udržet ostrý zrak: pomůže oční gymnastika i borůvky

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient však musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na hmotnosti,“ doporučuje lékařka Marta Klementová z pražské diabetologické kliniky DiaVize.

Nepodceňujte ani oči. „Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozorňuje Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Po čtyřicítce je také na místě vyšetření EKG, které může poukázat na možné kardiovaskulární onemocnění. A nadále nezapomínejte na svá prsa. Po 45 roku života si každé dva roky zajděte na mamografické vyšetření.

Pestrý jídelníček a dostatek tekutin je alfa omegou dobře fungujícího organismu.

50+

Největší převrat, co se týče zdravotní stránky, přichází v těchto letech. Častá je krize středního věku, bilancování nad vlastní existencí. Povadlé kontury ve tváři, hluboké vrásky, povadlá víčka na dobré náladě moc nepřidají. 

Kromě toho je tu i hormonální nerovnováha spojená s blížící se menopauzou. Dále se může objevovat úbytek kostní a svalové hmoty, problémy s klouby, což značí jedno, bolestivou osteoporózu. Po padesátce tímto onemocněním trpí přibližně třetina dámské populace. Svou daň si řídnutí kostí vybírá v podobě zvýšené lámavosti, kdy klesá jejich pružnost, pevnost a odolnost.

Co s tím?

„Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci, a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích. V těchto případech je rozvoj osteoartrózy rychlejší a přichází i v nižším věku. Čas na návštěvu ortopedické ambulance je v případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku, omezení rozsahu pohybu kloubu. Při vyšetření se zhodnotí stav kloubu a lze posoudit, jestli jsou potíže adekvátní věku, či je potřeba již nastavit terapii,“ říká ortoped Róbert Pituch. 

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

Zdraví kloubů lze podpořit také doplňky stravy s obsahem chondroitin sulfátu (např. Condrosulf) či glukosamin sulfátu (např. GS Condro Diamant) anebo kolagenu v přirozené podobě (např. Cemio Kamzík).

Určitě je žádoucí zapřemýšlet nad stravovacími návyky. Správným jídelníčkem mimo jiné snižujete riziko nádoru tlustého střeva a konečníku, který se vedle již zmíněné rakoviny prsu a reprodukčních orgánů řadí mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. 

Od 55 let nezapomínejte každé dva roky absolvovat test na okultní (skryté) krvácení do stolice. Provádí se jednoduše a bezbolestně a lze ho udělat i v pohodlí domova. Jednou za deset let se doporučuje screeningová kolonoskopie.

V pozdějším věku lze pociťovat bolestivý zub času, důležitý je nepodlehnout....

60+

Osteoartróza postihuje až 40 procent populace, zejména žen po šedesátce. Objevují se bohužel i jiné zdravotní neduhy spojené s pohybovým aparátem. Zvláště citlivou záležitostí je inkontinence. Se samovolným únikem moči se trápí až pětina dámské populace nad 60 let. 

Mnohé ženy, které mají po menopauze, nabudou dojmu, že se jich preventivní gynekologické prohlídky již netýkají, zvláště pokud žijí ve stálém partnerském svazku. To je nebezpečný mýtus. HPV virus může v organismu dřímat i desítky let. Stále tak hrozí riziko rakoviny děložního čípku. Pozor by si ženy v tomto věku měly dát i na svá prsa a dále chodit na pravidelné prohlídky a provádět samovyšetření.

OBRAZEM: Operace šedého zákalu bez skalpelu

Zvýšenou pozornost věnujte rovněž svému zraku. Po šedesátém roce je frekventovaným onemocněním šedý zákal způsobený zakalováním čočky. Takzvaná katarakta je u žen častější než u mužů a v rozvojových zemích může vést až ke slepotě. Ve vyspělých státech, jako je Česká republika, se naštěstí dá řešit jednoduchým operativním zákrokem.

Co s tím?

Mohlo by se zdát, že po šedesátém roce věku vás čeká jen běhání po doktorech. Nebuďme však pesimistické. Ano, je potřeba věnovat tělu více pozornosti, nicméně o ztrátu času určitě nejde.

„Nepodceňujte pravidelné prohlídky a prevenci ani v pokročilejším věku, nejčastěji je pozdní stádium rakoviny diagnostikováno právě starším ženám, které prohlídky opomíjely,“ varuje profesor Jiří Sláma z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze.

Využijte toho, že konečně máte dostatek prostoru sama pro sebe, nemusíte pobíhat kolem dětí. Věnujte se pohybovým aktivitám s ohledem na aktuální zdravotní stav

V každém věku lze provozovat jógu, tai-či, plavání nebo nordic walking či golf. Existuje také řada možností na skupinová cvičení pro seniory zaměřená na zpevnění a protažení těla. Pro minimalizaci rizik inkontinence posilujte vhodnými cviky pánevní dno. Kromě pestrého jídelníčku dbejte rovněž na kvalitní pitný režim.