Už nějakou dobu se nad umělými sladidly vznášejí pochyby. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, působící při Světové zdravotnické organizaci, nyní dokonce zařadila aspartam na seznam položek, jež mohou při dlouhodobém užívání způsobovat zhoubné nádory. Aspartam se přitom dává do spousty nápojů a potravin, označených „bez cukru“... Obezita je dnes obřím problémem (a příčinou či zhoršujícím faktorem většiny nemocí), a umělá sladidla se proto stala běžnou součástí naší stravy. Přidávají se do nápojů, sladkostí i potravin nesoucích nápisy „nízkokalorické“, „light“, „dietní“, „fit“. Sladká chuť s minimem kalorií nebo se žádnými láká. Máme pocit, že můžeme mlsat bez výčitek. Co však s naším organismem umělá sladidla dělají? A jak je to s dia potravinami či s rostlinným masem? Jsou opravdu zdravější? I o tom jsme mluvili s výživovým specialistou Ing. PETREM HAVLÍČKEM (54). | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zdravá náhrada cukru? Nevymýšlejme blbosti, říká výživový poradce Havlíček

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Obezita je dnes obřím problémem, a umělá sladidla se proto stala běžnou součástí naší stravy. Přidávají se do nápojů, sladkostí i potravin nesoucích nápisy „nízkokalorické“, „light“, „dietní“, „fit“. Co však s naším organismem umělá sladidla dělají? A jak je to s dia potravinami či s rostlinným masem? I o tom jsme mluvili s výživovým specialistou Petrem Havlíčkem.

Sladká chuť s minimem kalorií nebo se žádnými láká. Máme pocit, že můžeme mlsat bez výčitek. Jenže už nějakou dobu se nad umělými sladidly vznášejí pochyby. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, působící při Světové zdravotnické organizaci, dokonce zařadila aspartam na seznam položek, jež mohou při dlouhodobém užívání způsobovat zhoubné nádory. Aspartam se přitom dává do spousty nápojů a potravin, označených „bez cukru“…

Jsou v dia potravinách a v nápojích light nějaké skryté pasti?
Light výrobky (ve smyslu odtučněné) mají hned řadu problémů. Ten hlavní je v tom, že v důsledku téměř nulového obsahu tuků nás energeticky nezasytí a ani chuťově neuspokojí, což může vést jinde k vyššímu příjmu sacharidů, mnohdy těch jednoduchých, tedy cukrů. A společně s tuky jsou z dietních výrobků odstraněny i vitaminy rozpustné v tucích… Dalším problémem odtučněných potravin je to, že jejich texturu (tedy zda je produkt hustý, řídký, jemný, hrubší, pozn. red.) je potřeba doladit přídatnými látkami, modifikovanými škroby, želatinou a podobně. A používání určitých modifikovaných škrobů může negativním způsobem ovlivňovat střevní mikrobiotu.

Měl jsem klienta, vážil 160 kilo, a měl to jen z ovoce. U televize byl schopen na posezení spořádat bedýnku mandarinek.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma