Nebolí, ale škodí. Vysoký krevní tlak ničí orgány i sexuální život

  • 0
Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení kvality sexuálního života nebo poškození orgánů. Co všechno vám hrozí, pokud neléčíte hypertenzi?
Ilustrační fotografie

Potíže s erekcí

Možná vás to překvapí, ale vysoký krevní tlak může ovlivnit kvalitu vašeho intimního života.

„U mužů byla prokázána souvislost mezi hypertenzí a některými sexuálními problémy. Vysoký krevní tlak totiž zhoršuje pružnost cév v celém těle. A méně pružné cévy v oblasti pánve a penisu mohou ovlivnit sexuální život,“ vysvětluje kardioložka Eva Kociánová.

Zároveň dodává, že podle statistik až dvě třetiny mužů s hypertenzí trpí erektilní dysfunkcí. Podobné obtíže však hlásí i 60 procent mužů s vysokými hladinami cholesterolu.

Kolik částí má penis a jak dlouhá je vagina? Zkuste kvíz o pohlavním ústrojí

Ilustrační snímek

Ztráta libida

U mužů, ale i žen pak vysoký krevní tlak může mít vliv i na sexuální touhu a libido, protože jedním ze znaků hypertenze je také únava a menší chuť k fyzickým aktivitám. To vše vede i ke ztrátě sexuálního apetitu.

Zároveň i život s chronickým onemocněním, jako je hypertenze, může způsobit stres a úzkost. A tyto psychické faktory mohou také ovlivnit sexuální touhu a libido.

Neházejte vášeň do žita. Pět tipů, jak nastartovat své i partnerovo libido

Ilustrační snímek

Mozek v ohrožení

Řada lékařských studií dokázala, že vysoký krevní tlak v relativně mladém věku má vliv na výkonnost mozku a dokonce i na vznik Alzheimerovy choroby ve vyšším věku.

„Odkládaná léčba a nedostatečná kontrola krevního tlaku u mladších pacientů vedou ke změnám některých orgánů, například mozku a zvyšují riziko vzniku demence ve vyšším věku,“ říká kardiolog Miroslav Souček a zároveň upozorňuje, že včasná léčba hypertenze riziko poškození mozku výrazně snižuje.

Příznaky demence nepodceňujte. Varovné signály se mylně přisuzují stáří

Ilustrační fotografie

Poškození srdce

Tento životně důležitý orgán je vysokým krevním tlakem samozřejmě poškozován velmi často. Příliš vysoký tlak více namáhá a ničí cévy. Ty následkem dlouhodobého působení vysokého tlaku ztrácí elasticitu a ucpávají se. A srdce kvůli tomu musí více pracovat a jeho funkce se postupně zhoršuje. Hrozí tak riziko infarktu i mrtvice.

Podle lékařů je dokázáno, že hlavně u pacientů, u kterých vznikla hypertenze v mladém věku bylo riziko poškození srdce zvýšeno až dvojnásobně. Snížení krevního tlaku u osob do 55 let o 5 mmHg snižuje riziko kardiovaskulárních komplikací o 18 procent.

Ilustrační fotografie

Selhání ledvin

Další z orgánů, kterým hrozí při neléčeném vysokém krevním tlaku poškození, jsou ledviny. V Evropě hypertenze způsobuje sedm až osm procent selhání ledvin, v USA je to dokonce 25 až 30 procent.

Nejvíce jsou pak ohroženi právě mladí lidé s hypertenzí. Podle odborníků může totiž neléčený vysoký krevní tlak ve věku do 35 let zvyšovat riziko poškození ledvin až o 12 procent. V dlouhodobém měřítku pak tato situace zvyšuje riziko selhání ledvin až dvojnásobně.

Šest varovných signálů, proč si nechat vyšetřit ledviny

Ilustrační fotografie

Zhoršení zraku

Dlouhodobě neléčená hypertenze může poškodit také zrak. S vyšším krevním tlakem jsou totiž spojeny nepříznivé změny na sítnici a poškození cév sítnice. Projevem jsou pak zrakové poruchy, jako je například rozmazané vidění. Kromě toho se zvyšuje i riziko rozvoje zeleného zákalu.

Příznaky hypertenze

  • bušení srdce
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • únava
  • bolesti na hrudi
  • potíže se spánkem
  • dušnost

Lékaři proto upozorňují, že by měl každý znát hodnoty krevního tlaku. Za ideální se u dospělých osob považuje 120/80 mmHg a hodnota nad 140/90 mmHg je už považována za hypertenzi.

„Vysoký krevní tlak je skutečně nebezpečná choroba, která sice v prvotní fázi nebolí a pacienta téměř neobtěžuje. Proto je nezbytně nutné, abychom znali svůj krevní tlak a v případě vyšších hodnot vyhledali lékařskou péči. Hypertenze postihuje stále mladší pacienty a u těch je zanedbání moderní a účinné léčby velmi nebezpečné,“ dodává kardiolog Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Znáte hodnoty svého krevního tlaku?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 5. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.