Varovné signály těla. Dejte pozor na nafouklé břicho, únavu i hubnutí

  • 7
Bolest hlavy, únava či nafouklé břicho nemusí být vždycky tak banální věc, jak se na první pohled jeví. Nepodceňujte řeč těla. Upozorní nás většinou ještě dřív, než nemoc propukne.
Ilustrační snímek

Při horečce nebo krvácení z nosu je jasné, že se něco děje. Některé signály jsou však nenápadné, takže je lze snadno přehlédnout. Vyplatí se ale naslouchat tomu, co nám tělo říká. Podává nám totiž přesné informace o našem zdraví.

Hlasitý tlukot srdce

Občas se vám stane, že ležíte v posteli s uchem na polštáři, nemůžete usnout a slyšíte, jak vám hlasitě tluče srdce. Jedná se o poměrně častý a neškodný jev. Jestli ale tenhle tlukot slýcháte také v jiných situacích, zajděte si pro jistotu k lékaři. 

Porucha označovaná jako pulzující tinnitus může poukazovat na srdeční šelest, vysoký tlak nebo kornatění tepen. Pokud se k tomu navíc přidá silná bolest hlavy, okamžitě vyhledejte lékaře. Mohlo by jít o příznaky nadcházející mozkové mrtvice.

Tuková bulka na víčku

Ilustrační fotografie

Objevili jste si na očním víčku malý nažloutlý výrůstek? Těmhle tukovým usazeninám se odborně říká xantelazmy a svědčí o tom, že máte vysokou hladinu cholesterolu v krvi. A když nezměníte životosprávu, mohlo by vám do budoucna hrozit srdeční onemocnění.

Horké nohy a dušnost

Ilustrační snímek

Máte-li nateklou, zarudlou, na dotek citlivou anebo horkou nohu a vzápětí ucítíte bolest na prsou, případně se vám začne špatně dýchat, ihned zavolejte lékaře. Mohlo by jít o příznaky plicní embólie - nebezpečné hluboké žilní trombózy, kdy se ve velkých žilách vytvářejí sraženiny, které se pak snadno odtrhnou od žilních stěn a putují do srdce či do plic.

Stopy krve v moči

Ilustrační fotografie

Pokud si objevíte v moči krev, okamžitě spěchejte k lékaři, i když při močení nepociťujete žádnou bolest. Příčinou jsou obvykle ledvinové kameny nebo infekce v močovém měchýři (u mužů také onemocnění prostaty). Výskyt krve v moči ovšem může provázet rovněž rakovinu ledvin, močovodu či močového měchýře.

Rýhované nehty

ilustrační snímek

O aktuálním zdravotním stavu hodně vypovídají i nehty. Pokud na nich máte rýhy, zřejmě vám chybí důležité vitaminy, což lehce spraví úprava jídelníčku a doplňky stravy. Rýhované nehty ale můžou poukazovat také na špatně fungující trávení. Lámavé nehty zase svědčí o nedostatku vitaminu A, stejný příznak se může objevit i při snížené funkci štítné žlázy (tzv. hypofunkce). Nehty zahnuté do tvaru lžíce signalizují chybějící železo, vitamin C a bílkoviny.

Nafouklé a citlivé břicho

Ilustrační snímek

Máte pocit, že býváte poslední dobou často nafouklá a trápí vás nadýmání, i když jste toho moc nesnědla? Jestliže navíc v oblasti břicha a pánve vnímáte nepříjemný tlak, může se v tom horším případě jednat o nádor vaječníků, jednu z nejčastějších smrtelných forem rakoviny, která postihuje ženy. Lze ji však úspěšně léčit, pokud je objevena včas. 

Dalšími příznaky bývá přemíra ochlupení na tváři a na těle, hubnutí, či naopak přibírání, nutkání močit a krvácení z pochvy.

Úzkost a zchvácenost

Ilustrační snímek

Prudká bolest na hrudníku, neschopnost dýchat, záplava ledového potu. Tak nějak vypadá klasický průběh infarktu, ale může to být i jinak. Varovné signály se někdy objeví řadu měsíců předem. 

Ženy mají navíc netypické potíže, které lze snadno zaměnit s něčím jiným: únava, dušnost, přetrvávající kašel či chrapot, oteklé nohy, pocení a zchvácenost, špatné trávení, zvracení, silný pocit úzkosti, bolest v rameni, zádech, nadbřišku, krku nebo čelisti.

Tíha na hrudníku

Ilustrační snímek

Tenhle varovný signál by neměly přehlížet zejména ženy v období přechodu, které už nejsou chráněné pohlavními hormony (díky estrogenům jsme mnohem odolnější vůči srdečním a cévním onemocněním). Někdy se také stává, že srdce buší jako o závod. 

Na vině bývá fibrilace síní způsobená arytmií. Ta by bez odborné pomoci mohla skončit i srdečním selháním. Ještě vyšší riziko hrozí u kuřáků, diabetiků a lidí s nadváhou.

Hubnutí a nespavost

Ilustrační snímek

Zvýšený pocit žízně, větší chuť k jídlu, zrychlený tep, úbytek na váze, náladovost, nespavost, třes rukou, silné pocení, vypoulené oči nebo struma – to jsou typické příznaky hyperfunkce štítné žlázy. Při tomhle onemocnění štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu tyroxinu, který má na starosti látkovou výměnu. 

Nemocní špatně snášejí horko, stěžují si na svalovou slabost a suché oči, ženy nepravidelně menstruují, u mužů dochází ke zvětšení prsou.

Věčná žízeň a hlad

Ilustrační snímek

Velmi záludně se ohlašuje cukrovka, kdy tělo nevyrábí nebo nedokáže využít inzulin, který je nezbytný k přeměně cukru, škrobu a dalších látek z potravy na energii. K příznakům patří silná žízeň, nadměrný pocit hladu, časté močení, slabost, hubnutí, náchylnost k infekcím, pomalé hojení ran a modřin, sucho v ústech a noční pocení. 

Varováním můžou být i červené dlaně, bílé či tmavé skvrny na kůži, sladce vonící dech, tlusté nehty, poruchy chuti, pocit strnulosti v končetinách a moč barvy čaje.

Nevysvětlitelná únava

Ilustrační snímek

Silná únava, která neodezní ani po dvou týdnech odpočinku, může znamenat chudokrevnost, ale také nadcházející depresi, srdeční nebo nádorové onemocnění. Takže ji rozhodně nepodceňujte! 

Permanentní vyčerpanost a ospalost bývá také průvodním příznakem nemocných ledvin, které jsou zrádné v tom, že nebolí (přibližně u 40 % lidí se onemocnění ledvin projeví až jejich selháním).