Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Při trombóze jde o život. Nepodceňujte varovné příznaky

  • 4
Bolest a napětí v lýtku či stehnu provázené fialovou skvrnou a otokem znamená vážné varování. Může jít totiž o trombózu, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. V krajním případě totiž může skončit i smrtí. Komu nejčastěji hrozí a jaká je prevence?

V žilách, které vedou krev do srdce, či v tepnách, které krev ze srdce naopak odvádějí, může dojít ke vzniku krevní sraženiny neboli trombu. Příčinou bývá poškození cévní stěny (obvykle zánětem), zvýšená srážlivost krve nebo zpomalená krevní cirkulace. Z krve, jež nemůže projí uzavřeným místem žíly, poté uniká cévní stěnou do okolních tkání tekutina, která způsobuje otok.

Na to reaguje i samotná tkáň, která bývá horká a fialově zbarvená. Dotyčný cítí napětí a bolest, mnohdy připomínající svalovou křeč, která zesílí pokaždé, když se nohy ocitnou ve svislé poloze, ta totiž transport krve z dolních končetin do srdce ještě víc komplikuje. Velmi bolestivé bývá také stisknutí lýtka nebo chodidla rukou.

Rizikové faktory vzniku trombózy

  • chronické žilní onemocnění
  • nadváha
  • věk nad 50 let
  • těhotenství a šestinedělí
  • kouření
  • užívání hormonální či substituce
  • úrazy a pooperační stavy
  • delší upoutání na lůžko
  • ohroženou s skupinou jsou také lidé, kteří v minulosti prodělali trombózu, embolii nebo infarkt, osoby trpící zvýšenou srážlivostí krve (trombofilie) či onkologickým onemocněním

V některých případech se sraženina uvolní a vycestuje žilním systémem dál do těla. Doputuje-li až do plic, vyvolá stav nazývaný plicní embolie, který může skončit i fatálně.

Zanedbané varixy

Trombóza však nevzniká jen tak sama od sebe, mnohdy tomu vydatně napomáháme i my sami. Například tím, že zanedbáváme léčbu křečových žil, které nejsou zdaleka jen estetickým problémem, jak se mnozí mylně domnívají.

Chronickou žilní chorobou trpí podle posledních statistik více než dvě třetiny obyvatelstva. V Česku tato nemoc trápí 60 až 70 procent dospělých, přičemž vyšší riziko hrozí ženám (onemocnění postihuje každou druhou ženu a každého čtvrtého muže).

Příznaky této choroby mohou být velmi rozmanité a mnohdy se i vzájemně kombinují. Nemocní si stěžují na nepříjemné pocity napětí, tíhy, pálení, mravenčení nebo únavy dolních končetin, které někdy vnímají jako bolest.

Tyto příznaky, ačkoli se jeví zdánlivě zcela nevinně, není radno ponechávat náhodě. Je rozhodně lepší navštívit lékaře hned na začátku, než se později potýkat se závažnými zdravotními důsledky.

Hrozí vám infarkt nebo trombóza? Záleží i na krevní skupině

Žilní gymnastika

V prevenci žilních problémů je důležitá i tělesná aktivita, které bychom se měli věnovat alespoň 30 minut denně. Velmi vhodná je chůze, jízda na kole, tanec nebo plavání.

A věděli jste, že existuje dokonce i žilní gymnastika? Jde o jednoduché cviky, které může provádět kdokoli a v podstatě kdekoli: střídavá chůze po patách, špičkách a celých chodidlech, pochodování na místě, ohýbání a natahování lýtek, kroužení kotníky, krčení a roztahování prstů u nohou, přitahování nártu k bérci apod.

Jinými slovy, nohama je zapotřebí aspoň občas hýbat, zvlášť při práci, která vyžaduje dlouhé stání nebo sezení. Dělejte si proto pravidelné přestávky a jděte se vždy na chvilku projít.

K vyšší pružnosti cévních stěn výrazně přispívá také rutin – bioflavonoid, který je v hojné míře obsažen například v pohance. Zařaďte ji občas do jídelníčku. K podpoře zdravých a pevných cév slouží také různé bylinné extrakty (např. koňský kaštan, listnatec bodlinatý, pupečník asijský, brusnice borůvka).

Nepřítel na cestách

Krevní sraženina se někdy může vytvořit i vlivem dlouhého cestování (5 a více hodin), zvlášť pokud máte nohy pokrčené v ostrém úhlu a téměř se nehýbete.

Prevencí je opět pohyb – ať už v rámci pravidelných přestávek, nebo i během jízdy (samozřejmě pokud nejste zrovna tím, kdo sedí za volantem), dostatek vhodných tekutin, které sníží hustotu krve (ideálně čistá neperlivá voda), volné pohodlné oblečení, eventuálně kompresní pomůcky (punčochy, podkolenky).

Za vědomosti o krvi vyhráli balíček pro zdraví. Zkuste si kvíz také

V případě extrémně rizikových osob, které opakovaně prodělaly žilní trombózu, lékaři občas přistupují k jednorázové aplikaci preventivní dávky nízkomolekulárního heparinu, což je prostředek určený ke snížení srážlivosti krve.

Komerční sdělení
Výhry v soutěžním kvízu

V soutěžním kvízu na Zdraví iDNES.cz tentokrát může 5 čtenářů vyhrát balení tobolek železa. Železo napomáhá transportovat kyslík z plic do všech tkání, je důležité pro dýchání a hraje podstatnou roli také při krvetvorbě. Eliminujte buněčné stárnutí.

Železo je nutné doplňovat při únavě, sportovních propadech, stresu, vyčerpání, vyšší krvácivosti během cyklu či z dásní. Tobolky jsou obohaceny o vitamin E, který vede ke snazší vstřebatelnosti železa, taktéž o vitaminy řady B. Právě díky tomuto koktejlu železo ve vašem těle zůstane.

 

Cenu do soutěže věnoval Curapil. Díky jeho bylinným extraktům Alchymedic, dostane vaše tělo přesně to, co potřebuje. Název značky odkazuje k tradici bylinkářství, využívá ovšem moderních přístupů a technologií, stejně jako znalostí a zkušeností předních odborníků na celostní medicínu i laboratorních techniků.