Třináct jednoduchých tipů, které vám pomohou úspěšně zhubnout

  • 2
Hubnutí je pro spoustu lidí celoživotním tématem. Mnozí se i pár kilogramů zbaví, ale jakmile se vrátí k původnímu stylu života, brzy je mají zpátky. A s nimi leckdy i nějaké to kilo navíc. A to je samozřejmě špatně.
Ilustrační fotografie

Zdaleka tedy nejde jen o to zhubnout, ale navíc si svou novou váhu udržet. Změna životního stylu, bez které se úspěšné hubnutí neobejde, tak musí být celoživotní. Metabolismus však pomáhá udržet na uzdě také celá řada pomocníků, s nimiž se vás pokusíme seznámit. A k tomu i vyvrátit některé mýty, co s hubnutím bývají spojené.

Proč si hlídat váhu

Je prokázáno, že rozumné hubnutí s sebou přináší po všech stránkách kvalitnější život, méně zdravotních problémů a lepší psychiku. Nevěřte proto těm, kteří říkají, že jim je v tlustém těle dobře. Není. A ani být nemůže. Nadváha se snoubí se spoustou zdravotních potíží, které snižují kvalitu života.

Jak na to?

Při hubnutí platí prostá matematická rovnice, respektive nerovnice. Jestli váš kalorický výdej nebude vyšší než příjem, nikdy nezhubnete. Klíčem k úspěchu je tedy začít méně jíst a více se hýbat. Zní to jednoduše, že? Ono to ve své podstatě i jednoduché je, pokud jste dostali do vínku dar odhodlání a vytrvalosti. Ale kromě toho existuje i celá řada faktorů, jež vaše hubnutí mohou urychlit. Jaké to jsou?

Ilustrační fotografie

1. Snídat, či nesnídat?

Na tom se neshodnou ani odborníci. Někteří tvrdí, že se bez snídaně neobejdete, jiní doporučují pravý opak. A teď babo, raď. Podle řady expertů pomáhá snídaně rozběhnout metabolismus a snižovat množství snědeného jídla v pozdějších hodinách. Mnohé zdravotní benefity přiznávají také studie.

Pokud tedy rádi snídáte, určitě není důvod ranní jídlo vynechat. Na druhou stranu nemá smysl nutit se do něčeho, na co nejste zvyklí. Snídani nevyjímaje.

Jednoduchá snídaně a pomocník při hubnutí. Naučte se tu nejlepší omeletu

2. Známí tukožrouti

Je prokázáno, že spalování tuků podporují vybrané potraviny. Metabolismus urychlují například chilli papričky, nepražené kakao, ananas, chia semínka, rajčata, skořice, červená řepa a dýně.

Ilustrační fotografie

3. Potraviny, které zasytí

Chcete-li zhubnout, měli byste konzumovat potraviny, které vás zasytí na delší dobu. Takové jsou například luštěniny, vejce, ořechy a jablka. Ale také brambory a ryby, především losos a tuňák.

Odlehčete svůj jídelníček a hubněte. Tyto potraviny vás ideálně zasytí

4. Zažeňte chuť k jídlu

Pocity hladu úspěšně zahání jablečný ocet. Stačí jedna lžíce rozmíchaná ve sklenici vody. Ráno nalačno, alespoň deset minut před snídaní je vhodné vypít nápoj připravený ze čtvrt litru mírně ohřáté vody se dvěma lžičkami jablečného octa a lžičkou medu.

Účinný se rovněž ukazuje tvaroh a sýr cottage. Syrovátkové bílkoviny v nich obsažené dávají mozku rychle vědět, že jste najedení. Tělu tak dodáte pouze to, co potřebuje, nikoliv co chce.

Ilustrační fotografie

5. Pitný režim

Hubnutí si žádá i dostatečný přísun tekutin. Nebojte se popíjet teplou vodu, o které je známo, že urychluje metabolismus. Výsledkem je nejen kvalitnější spalování kalorií, ale také zlepšení funkce ledvin a vylučovacího systému. Den můžete začít vypitím šálku teplé vody s čerstvě vymačkanou šťávou z půlky citronu, žaludek i střeva pak budou lépe pracovat.

Pět nejčastějších chyb, které brání vašemu hubnutí

6. Místo kávy zelený čaj

Víte o tom, že káva překyseluje organismus? Mnohem více vám prospěje zelený čaj. Zvedne náladu, dodá vitaminy, minerální látky, aminokyseliny i energii. Jeho pravidelné pití navíc posiluje imunitu i duševní kondici.

Ilustrační fotografie

7. Zdravá střevní mikroflóra

Myslet byste měli i na zdraví své střevní mikroflóry. Udrží ji v kondici fermentované potraviny a přírodní bílý jogurt. Z posledních výzkumů vyplývá, že hubnutí výrazně urychlují tři porce bílého jogurtu denně. Ten je navíc plný vápníku, bez něhož se zase neobejdou zdravé kosti.

Mikrobiom ovlivňuje hlavně strava, dejte si jogurt i kvašenou zeleninu

8. Kvalita, ne kvantita

Nejde však jen o to, co jíte, ale i jak se při jídle cítíte. Povyšte jídlo na umění a upřednostňujte kvalitu nad kvantitou. Staňte se labužníkem a jednotlivé pokrmy si vychutnejte. Zkrátka se snažte uspokojovat chuťové, nikoliv tukové buňky.

Ilustrační snímek

9. Jak je to se sacharidy

Sice jsou zdrojem energie, ale jejich nadbytek může vést k ukládání ve formě tukových zásob. Proto je při hubnutí nutné jejich příjem snížit. Jejich kompletní vyřazení ovšem nemá smysl. Neobejde se bez nich imunitní systém a vláknina v nich obsažená je prospěšná pro trávení. Důležité je konzumovat správné sacharidy, jimiž jsou ty komplexní skryté v ovesných vločkách, celozrnném pečivu, těstovinách, bramborách nebo rýži.

Tipy, jak sestavit vyvážený jídelníček. Sacharidů a tuků se bát nemusíte

10. Nezapomínejte na pohyb

Nejlepší je hýbat se hned po ránu. Nastartujete tím efektivní spalování tuků, které pak bude fungovat po celý den. Navíc si po ranní dřině dobře rozmyslíte, co si dáte k obědu, zda to bude fast food, nebo zeleninový salát s kuřecím. Obecně se doporučuje pravidelný pohyb třikrát týdně. Dva dny jsou pak potřebné na regeneraci.

Ilustrační fotografie

11. Honí vás mlsná?

Zažeňte ji ořechy nebo ovesnými vločkami. Obsahují vysoké množství vlákniny schopné zpomalovat trávení a stabilizovat hladinu cukru v krvi. I ta chutě na sladké významně ovlivňuje. Stejně jako vajíčka, která je přímo zaženou, dokonale totiž vyrovnávají hladinu sacharidů.

Poradna o hubnutí

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám dlouhodobě zhubnout? Zeptejte se v prémiové poradně PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě (STOB).

Iva Málková

12. Žádný spěch

Potravu dobře rozžvýkejte. Stolování neuspěchejte a na jídlo se plně soustřeďte. Budete-li jíst pomalu, dáte tělu šanci ho pořádně zpracovat. Postupné zaplňování navíc přinese dřívější zasycení. Takoví Řekové, Španělé a Italové jsou schopni stolovat i několik hodin.

13. Pevné svaly

Úspěšné hubnutí se neobejde bez posilování svalů, které pomáhají tělu spalovat kalorie, i když se zrovna nehýbete. Účinná je kombinace aerobního cvičení s posilováním celého těla, samozřejmě ve spojení s vhodnou stravou. Svalovou hmotu například pomáhá udržovat aminokyselina leucin obsažená v krůtím mase.