Ona

TEST: Black Diamond Distance - lehounké a skladné hliníkové běžecké hole do hor a na ultratrail. | foto: vikingchalet.com

TEST: Hole Black Diamond s povedeným madlem se hodí do sucha i vlhka

  • 0
Na trekových holích do hor nás zajímá především nízká váha, vysoká tuhost a maximální skladnost. Kvůli těmto požadavkům vznikl nový systém zetkového skládání, který začaly jako jedny z prvních využívat hole Black Diamond Distance.

Nejpoužívanějšími materiály ve světě trekových holí jsou na jedné straně velmi lehký a pevný karbon a na straně druhé o něco málo těžší a měkčí hliník, který je však současně výrazně levnější. Black Diamond Distance patří do druhé kategorie, ale i přes hliníkové tělo se díky své konstrukci řadí mezi nejlehčí hole na trhu. Při délce 120 centimetrů váží hole pouhých 360 gramů a co do hmotnosti překonávají nejeden karbonový model včetně nedávno testovaných Leki Micro Trail Pro.

PŘEČTĚTE SI RECENZI HOLÍ LEKI MICRO TRAIL PRO

Model Distance sestává ze tří volně spojených částí, které po složení vytvářejí souvislý tvar, takže na první pohled vypadají hole jako kompaktní a nerozložitelné. Složení i rozložení je otázkou několika málo vteřin, nemůžete však počítat s nastavitelnou délkou. Už při nákupu tedy musíte vybrat správnou variantu z nabízených délek 100, 110, 120 a 130 centimetrů.

TEST: Black Diamond Distance - pozor si dejte na oxidaci hliníku v těsných...
TEST: Black Diamond Distance - hole nedisponují sofistikovanějším poutkovým...
TEST: Black Diamond Distance - k dispozici jsou v základu gumové i ostré...
TEST: Black Diamond Distance - tento model patří k takzvaným zetkovým skládacím...

Minimalistická konstrukce postrádající jakékoliv výztuhy a objímky má však kromě výhody v nízké váze i pár nedostatků. Prvním z nich je pevnost hole, která je citelně nižší než u karbonových a vyztuženějších konkurentů. Druhý nedostatek vyplývá z použitého materiálu. Hliník má totiž v těsných spojích tendenci oxidovat. Necháte-li hole po použití v deštivém počasí pár dní složené, může se stát, že budete při dalším pokusu o rozložení neúspěšní. Jedinou záchranou pak bude zámečník, který se však kleštěmi nepěkně podepíše na vnějším laku.

Black Diamond Distance

lehké skládací běžecké a trekové hole

hmotnost: 360 g (pár o délce 120 cm)

materiál: Hliník

cena: 2 700 korun

klady:

  • velice lehké provedení
  • zetková skládací konstrukce zabírá minimum místa
  • pohodlné a dlouhé pěnové madlo
  • vyměnitelný hrot a množství příslušenství

zápory:

  • hliník může v těsných spojích oxidovat, což způsobuje zatvrdnutí holí
  • nižší tuhost než u karbonových a vyztužených modelů
  • absence sofistikovanějšího rukavicového systému

Velmi povedené je dlouhé pěnové madlo umožňující množství nejrůznějších úchopů. Díky voděodpudivému a měkkému materiálu se madlo příjemně drží za sucha i za mokra. Mrzet vás tak nemusí ani absence sofistikovanějšího odepínatelného poutka. Na rozdíl od systému, který využívá u některých svých produktů Leki (trigger Shark) nebo Fizan, přijdete o možnost zapření a přenesení váhy ze zápěstí, ale samotné madlo můžete mnohem lépe ovládat i bez nutnosti mít na ruce speciální rukavičku.

Výrazným lákadlem je i příznivá cena, která se pohybuje kolem 2 500 korun a oproti karbonovému zpracování je téměř poloviční. Mezi plusy počítáme i množství příslušenství a možnost jednoduché výměny hrotů - k holím dostanete v základu karbidovou i gumovou variantu. Nebudete-li používat hole k chůzi po asfaltu, doporučuji před prvním použitím vyměnit gumu za karbid, který má výrazně lepší přilnavost na měkkém i tvrdém podkladu.

Trekové a běžecké Hole Black Diamond Distance potěší příznivce minimalismu, kteří nemají vysoké nároky na maximální tuhost, ale ocení spíše vysokou skladnost a minimální hmotnost, u těchto kritérií dokáže hliníkové tělo v kombinaci se zet skládací konstrukcí svými parametry konkurovat i karbonovým modelům. Tyto vlastnosti přímo vybízejí k použití při ultratrailových závodech s táhlými stoupáními a seběhy. Pozor si musíte dát pouze na nebezpečnou oxidaci hliníkových spojů.

Standardní poutko nedisponuje možností jednoduše vycvaknout a nacvaknout hole na zápěstí, ale díky příjemnému pěnovému madlu brzy zjistíte, že poutko je u těchto holí prvek, který můžete postrádat.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.