Tanga a kvasinky, nerozlučná dvojka

  6:00aktualizováno  6:00
Svědění, pálení, nepříjemný výtok. Zatímco pro některé ženy jsou tyto potíže naprosto neznámé, další už přesně vědí, o co jde. Kvasinková infekce, označovaná také jako mykóza, se jim totiž pravidelně vrací. A pokud by kvasinky měly emoce, pak by nejspíš léto vysloveně milovaly.

Tanga, kalhotky z neprodyšného materiálu, nebo plavky kvasinkám velmi nahrávají. | foto: Profimedia.cz

Odborníci odhadují, že až u třetiny žen se kvasinky v pochvě vyskytují bez jakýchkoliv potíží či příznaků. Problém je, když se přemnoží a způsobí zánět. Příčin, proč se tyhle nepříjemné potvory s příjemně znějícím názvem (znáte-li rády nepřítele jménem, pak je to nejčastěji Candida albicans) přemnoží, může být hned několik. Velmi často jim to umožní užívání antibiotik, kterými si žena léčí nějaké jiné onemocnění.

Antibiotika, zvlášť po delším užívání, vyhubí mikroflóru ve vagině, ale kvasinky zůstanou. "Kvasinkovou infekci však většinou způsobuje součet několika faktorů najednou. Může k ní přispět snížení obranyschopnosti organismu, změna hormonální hladiny, stravovací návyky," vysvětluje brněnský gynekolog Vít Unzeitig.

Plavky a tampony
Kvasinky navíc milují teplé a vlhké prostředí. Pokud už se ve vašem organismu zabydlely, největší radost jim uděláte, pokud budete po koupališti co nejdéle pobíhat ve vlhkých plavkách. Ale není třeba kvůli jejich potěšení chodit k vodě. Stačí intimní místa pařit v těsných tangách nebo kalhotkách z neprodyšného materiálu. "Ženy, u nichž se mykózy objevují, by si měly raději odepřít i používání menstruačních tamponů," doplnil rokycanský gynekolog Václav Opatrný.

Aby toho nebylo málo, může rozvoji infekce napomoci i koupání. Voda v přírodních koupalištích je většinou bohatá na rozmanité druhy mikroorganismů, s nimiž si vaše kvasinky mohou dost rychle porozumět. Už vůbec nemluvme o tom, co ve vodě "zůstalo" po ostatních plavcích. V bazénech se zase odborníkům nelíbí příliš velké množství chlóru.
 
Vášnivým plavkyním se sklonem ke kvasinkovým infekcím se tak nejspíš "dovolená bez rizika" prodraží. Pokud nechtějí riskovat mykózu, měly by se koupat v moři. "Jediné místo, kde lze koupání vřele doporučit, je slaná voda. Tam bych dokonce doporučil se vysloveně ráchat, čím víc tělesných dutin propláchne, tím lépe. Mořská voda je hojivá," tvrdí Unzeitig.

Přestože odborníci v poslední době ustupují od názoru, že kvasinkové infekce se mohou přenášet i pohlavním stykem, do vaginy se mohou dostat různým způsobem - například z plísní na rukách, nohách nebo v ústech sexuálního partnera.

S léčbou neotálejte
Léčba kvasinkové infekce není nijak složitá. Přesto se do ní raději nepouštějte samy. "V lékárně lze koupit antimykotika, ale pokud samoléčba do dvou či tří dnů nezabírá, měla by žena okamžitě vyhledat lékaře," upozornil Unzeitig. Pokud se mykóza neléčí, nebo "léčí" podomácku a neúspěšně, hrozí ženě trvalé potíže, mezi něž patří například bolestivý pohlavní styk. Navíc příčinou potíží nemusejí být kvasinky, ale jiná nemoc.

Odborník většinou mykózu rychle rozezná a předepíše účinnou léčbu. Ta může být buďto  místní, tedy čípky nebo mast, nebo celková, tedy ve formě tablet. Příznaky pak mizí během několika dní.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK PŘÍPRAVY VÝROBY - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz