Rady, jak zvítězit nad stresem. Zkuste pravidlo tří osmiček

  • 3
Dnešní doba není snadná a většina lidí trpí nadmírou stresu. Co můžete dělat pro to, abyste každodenními povinnostmi proplouvali s větším klidem a stres neohrožoval vaše zdraví?
Ilustrační fotografie

Stres je zkrátka všude. Doma, na ulici, v dopravních prostředcích, v práci... Tam, kde nemusíte podávat výkony, zase svádíte boj o čas, tíží vás finanční situace, partnerské problémy nebo pocity vyhoření. Vaše duše jako by byla pořád v těsném svěrači a nemohla z něj ven.

A tělo? O tom raději nemluvit! Podle lékařů je stres spouštěčem spousty zdravotních neduhů, od podlomené imunity až po obezitu, nespavost, deprese anebo potíže se srdcem. Jak tomuto scénáři můžete aspoň částečně uniknout?

Omezte pracovní dobu

Říká se, že bez práce nejsou koláče. Jenže někdy se z vydělávání peněz stane jedna velká posedlost, která vám ukousne i osobní volno. Pak už nežijete ničím jiným než prací a to je špatně. Přátelé, rodina, koníčky, či třeba jen běžné odpočívání u televize?

Neberte to jako ztrátu času, ale coby restart pro tělo i duši. Občas si potřebujete odpočinout a přijít na jiné myšlenky.

Co dělat jinak: Nestíháte povinnosti? Každé ráno si udělejte plán úkolů, co chcete dokončit. Snažte se na ně maximálně soustředit, proto se vyhněte všem věcem, které vás rozptylují, ať už jde o sociální sítě, mobil nebo zprávy na internetu. Teď máte pracovní čas, tak se ho pokuste maximálně využít! Pokud se vám to povede, nebudete už muset zbytečně zůstávat v zaměstnání déle. A to je jedině dobře!

Jednoduché tipy, jak zvládat stres a neničit si jím zdraví

Ilustrační fotografie

Vypněte doma televizi

Pracujete někdy z domova? Má to své výhody i nevýhody – jste sice „ve svém“, přesto vás mohou rozptylovat děti, domácí práce nebo i televize. Podle statistik řada lidí využívá rádio či televizi jako zvukovou kulisu, ve finále vám ale tenhle přijímač spíš vezme klid, protože hudbu často střídá blok zpráv nebo reklam. A znepokojující novinky ani „uřvané propagační slogany“ ještě nikomu na soustředění nepřidaly!

Co dělat jinak: Pokud potřebujete mít nějakou kulisu, pusťte si klasickou hudbu. Podle odborníků zlepšuje koncentraci i výkonnost. Mezi nejlepší trio skladeb patří Mozartova Klavírní sonáta č. 11, Beethovenova Měsíční sonáta nebo Bachova Violoncellová suita číslo 1.

Co lékaři radí svým přátelům. Dopřejte si pravidelně kávu, relax i sex

Udělejte si na sebe čas

Běháte kolem práce, ostatních, ale na sebe zapomínáte? Obzvláště ženy mají sklony starat se o druhé a brát na sebe jejich problémy. Jenže pak zjistíte, že v tom koloběhu jste se zapomněli najíst a strašně vás bolí hlava i celé tělo.

Co dělat jinak: Dopřejte si přes den okamžiky jen pro sebe samé! Pomoci vám může šálek čaje či kávy, který vás uvolní a nabije energií. Zároveň zkuste dodržovat desetiminutové pauzy každou hodinu. Váš mozek se zrestartuje a budete daleko výkonnější.

ilustrační snímek

Trochu se rozpohybujte

Jakýkoli pohyb vám udělá dobře na těle i na duši. A nemusí jít jenom o sport! Stačí svižná procházka, při níž se trochu protáhnete, okysličíte krev a podpoříte krevní oběh. Navíc během fyzické aktivity tělo začne vyrábět hormon štěstí endorfin, který vám zvedne náladu!

Co dělat jinak: Pohyb je i balzámem pro střeva. Právě v nich se totiž tvoří důležité látky, jako je například serotonin, další z hormonů dobré pohody. Čím více se budete hýbat, tím lépe se budete cítit. Zařaďte denně krátkou procházku, pookřejete!

Deset varovných signálů, že vás ničí přemíra stresu

Pořádně se začtěte

V dnešní době mobilů a výpočetní techniky jsou knihy tak trochu na ústupu. Podle psychologů je to ale škoda, protože čtení je určitou formou meditace. Podporuje koncentraci, zlepšuje dýchání a prožitek relaxace. Četbu lze doporučit i jako určitou terapii při depresi nebo úzkostech. Stačí si přečíst pár řádků a hned se vám uleví.

Co dělat jinak: Zakomponujte knihu do svého denního rytmu, třeba namísto ukolébavky před usnutím. Vhodné jsou různé povídky či romány, raději ale nic depresivního, co by vás na noc zbytečně tížilo.

Ilustrační snímek

Plánujte si den

Stres většinou vzniká i ze špatné organizace práce. Abyste mu nepropadali, zkuste si den trochu naplánovat, nejlépe hodinu po hodině. Dopoledne, kdy máte větší díl energie, si naordinujte ty nejtěžší úkoly, naopak odpoledne věnujte spíše pochůzkám a drobným záležitostem.

Co dělat jinak: Snažte se rozvrhnout si den tak, abyste všechno dobře stihli. V žádném případě se ale nepřetěžujte! Nejdříve si do diáře napište opakující se úkoly a pak jeden (ale opravdu jen jeden) náročný, který doplňte přestávkou a několika malými povinnostmi. Aby se vám celý harmonogram nerozpadl, promyslete si konkrétně, kolik času budete chtít čemu věnovat.

Pět antistresových „vyprošťováků“

  • Naučte se rozlišit věci podstatné od těch méně důležitých. A zařaďte je do denního plánu podle jejich priority.
  • Nedělejte víc činností najednou, zbytečně vás to vyčerpá.
  • Nesnažte se být za každou cenu „rychlík“. Udržte si své pracovní tempo a nenechte se při tom rozptylovat okolím.
  • Najděte si v práci „zašívárnu“, prostě koutek, kde si můžete na chvíli oddychnout.
  • Dodržujte pravidlo tří osmiček: osm hodin práce, osm hodin odpočinku a osm hodin spánku. Uvidíte, že vám bude lépe.

Témata: stres, Týdeník Tina