ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rolfterapie pomůže od chronických bolestí zad, ale funguje i jako prevence

  • 0
Je to stará metoda, ale u nás se rolfterapie používá teprve pár let. Pomáhá při chronických bolestech pohybového aparátu, ale skvěle funguje i jako prevence. Smyslem je manuální uvolnění zkrácených míst, která působí bolest napříč tělem.

Důležité je, abyste s potížemi sami chtěli „zatočit“, specializovaný terapeut vám na této cestě dělá průvodce, ukazuje vám, jak na to.

„Rolfterapii vnímám jako synonymum pro vědomou změnu. To když se člověk rozhodne, že s nejrůznějšími chronickými bolestmi se dál už nechce smiřovat, ale bude je řešit, a vrátí tak do svého života kvalitu, kdy bolest přestane limitovat rozsah jeho pohybu a aktivit, které ho činí šťastným,“ vysvětluje rolfterapeutka Renata Mňuková.

U nás je rolfterapie poměrně nová, praktikuje se teprve asi deset let, ale jinde ve světě ji už využívají celá desetiletí.

Vše souvisí se vším

Zatímco masáž je zaměřená na svaly, rolfterapie pracuje s pojivovou (fasciální) tkání. Právě v ní se totiž skrývá řada příčin bolestí pohybového aparátu. Fascie neboli pojivo je něco jako výplňový a obalový materiál. Spojuje dohromady kůži, svaly, klouby, kosti a orgány, abychom „drželi pohromadě“.

Přetlak negativních emocí, stres. Bolest zad není pouze fyzický problém

Ve spolupráci se svaly a klouby umožňuje plynulý pohyb, proto musí zůstat pružná. Jenže vinou toho, jakým způsobem se svým tělem v průběhu života nakládáme, se může na některých místech slepit, zkrátit, zatuhnout. A pak se dříve nebo později začne ozývat bolest.

Na druhé straně je to však velmi „živá“ tkáň, která výborně „spolupracuje“, pokud se jí věnuje péče.

Rolfterapie tedy vlastně neléčí – spíše tělu pomáhá, aby si samo poradilo a znovu nastolilo rovnováhu. Pátrá po příčinách současných bolestí, odhaluje souvislosti. Každé vychýlení od normálu na jednom místě nabourá totiž rovnováhu v celém těle, které se to pak snaží kompenzovat i za cenu následných bolestí.

Když vás například bolí koleno, terapeut hledá příčinu, proč začalo bolet. A bere v úvahu, že když nyní tělo „uhýbá“ bolesti kolene, přetěžují se přitom zase jiné z oblasti, které by mohly začít bolet v budou budoucnu.

K nejčastějším důvodům návštěvy rolfterapeuta jsou bolesti zad, kloubů, šíje, krku a hlavy. Lidé bývají udiveni, proč se jich ptá na operace a úrazy v průběhu života, třeba i velmi dávno.

Jenže dnešní potíže s tím mohou souviset a také často souvisejí. Vyplývají také z toho, jakou práci dotyčný dělá, jestli jde o sedavé zaměstnání, nebo naopak musí celé dny stát, jestli sportuje a zda málo, nebo hodně, jaký stres prožil nebo prožívá, jaká emoční a fyzická traumata ho během života potkala. To vše je ve tkáni zapsáno a ona si to „pamatuje“. Rolfterapie z ní umí staré bloky uvolnit.

Součástí rolfterapeutického ošetření jsou také doporučení, jak lze tělo používat jinak, lépe, efektivněji, bez námahy a ohromného úsilí. Nejsou nijak složitá, a pokud je dodržujete, je efekt terapie dlouhodobý, v některých případech trvalý (i to je rozdíl proti masáži). Pro začátek je třeba dobré vědět, že účinným nástrojem, který brání tuhnutí fasciální tkáně, je obyčejné protahování.

Cesta ke změnám

Rolfterapii lze využít i preventivně. Dokud je tělo mladé, toleruje nám řadu různých nešvarů, takže nás dlouho nic nebolí. Sami si svých pohybových zlozvyků nevšimneme, děláme je bezděčně, mnohem lépe je vidí někdo zvenčí, kdo se specializuje na držení těla.

Zbavte se bolesti zad. Pomůže protahování a čtyři jednoduché cviky

Takže navštíví-li člověk, který dosud žádné bolesti nemá, terapeuta, mohou společně pojmenovat nesprávné pohybové vzorce, zapracovat na jejich nápravě, a zastavit tak budoucí problém v zárodku – dřív, než se v plné síle rozvine.

Významný je i pozitivní vliv rolfterapie na psychiku – lidé během ní mění životní styl, získávají energii i k zásadnějším změnám (včetně třeba zaměstnání, jež vyvolávalo potíže), pociťují vitalitu, vracejí se k oblíbeným aktivitám.

Měli byste vědět

  • Rolfterapie je vhodná a bezpečná pro všechny věkové kategorie – od dětí až po seniory. Řeší však výhradně chronické bolesti pohybového aparátu, s akutní bolestí je vždy nutné vyhledat lékaře. Kontraindikací rolfterapie jsou poruchy pojivové tkáně.
  • Terapie začíná úvodní konzultací. Následuje deset ošetření (každé trvá 50–75 minut) s odstupem dvou až tří týdnů. Někdo pociťuje zlepšení už po druhé návštěvě, jiný po páté, další ještě později. Cyklus by se však měl vždy dokončit, aby něco nezůstalo nedořešeno.
  • Metoda dostala název podle americké biochemičky Idy P. Rolf – vznikla na základě jejích dlouholetých výzkumů a praxe. Můžete se setkat také s označením strukturální integrace nebo „rolfing“.
  • Certifikované rolfterapeuty už u nás najdete téměř v každém kraji. Jejich seznam si vyhledejte na stránkách České asociace strukturální integrace (CASI): www.casi-rolfterapie.cz.