Pět důvodů, proč vás bolí kolena. Špatná funkce štítné žlázy i lupénka

  • 2
Ztuhlá, vrzající, oteklá a bolavá. Důvodů, proč vás bolí kolena, může být celá řada. Některé z nich jsou poměrně překvapivé a možná jste ani neměli tušení, že mohou s bolestí kolen vůbec souviset.
Ilustrační fotografie

Máte bolavá kolena spojená s vetchými důchodci? Omyl. S nějakým typem bolesti kolen mají zkušenost dvě třetiny padesátiletých žen (mimochodem ženy jsou obecně k bolesti kolen náchylnější než muži). 

A zdaleka ne vždy jsou to bolavá kolena, která by byla spojena s nějakým úrazem, artrózou, nebo dnou – tedy příčinami, které jsou nejznámější a které byste očekávali. V řadě případů jsou příčiny bolesti kolen poměrně překvapivé. Víte, na co všechno vás mohou bolavá kolena upozornit?

Ilustrační snímek

Snížená funkce štítné žlázy

Únava, bolest svalů, nadměrná spavost, váhový přírůstek, zimomřivost, nebo lámavé nehty představují některé z řady příznaků, které jsou spojeny se sníženou funkcí štítné žlázy. Současně se však také může objevit i bolestivost kloubů, a tedy i kolen.

Nemocní si stěžují, že bolest kolen je tak intenzivní, že je často probudí i v noci. Mají problém vstát, nebo vůbec fungovat v každodenním životě a stížnosti se týkají i obtěžující ztuhlosti kolen. Objevit se může i otok kolene. Podle lékařských statistik se s bolestí kloubů potýká až osmdesát procent lidí s nemocnou štítnou žlázou. Pokud je to právě váš případ, kromě léků vám uleví jóga, mírné posilování, ale důležitý je i dostatek spánku a zdravý a vyvážený jídelníček.

Ilustrační snímek

Běžecké koleno

Jakmile se rozběhnete, na vnější straně kolene se objeví bodavá bolest, která může vystřelovat až do hýždí. To jsou typické příznaky takzvaného běžeckého kolene. A pozor, běžecké koleno navzdory svému názvu nemusí bolet zdaleka jen při běhu, ale ozývat se může například i při dlouhém sezení. Tento typ bolesti kolene je většinou způsoben zvýšeným třením šlachy a stehenní kosti.

Příčinou běžeckého kolene může být špatná technika běhu, nevhodné běžecké boty, nedostatečné protažení před a po běhu a často se také objevuje při běhu z kopce. Častěji se objevuje u mladších běžců a postiženy jsou jím více ženy než muži. Pokud jste odstranili a zlepšili všechny uvedené příčiny a běžecké koleno vás i přesto trápí dál, je nutné zařadit do svého tréninkového programu více odpočinkových dní a rehabilitovat pomocí vhodných cvičení a plavání.

Klíště (ilustrační snímek)

Lymeská borelioza

Měli jste klíště a na postiženém místě se vám udělala červená skvrna s bílým středem (ale klidně to také mohlo proběhnout bez vnějších příznaků). Za pár týdnů se začnete cítit jako při viróze – jste neustále unavení, máte zvýšenou teplotu, bolí vás svaly a klouby, ale nemáte rýmu, ani kašel. Potom je možné, že jste onemocněli lymeskou boreliozou.

V loňském roce onemocněly touto nemocí téměř čtyři tisíce Čechů a největší počet lidí se nakazí v červenci. Pokud onemocnění přejde do druhého stadia, což se stane poměrně snadno, protože u dvaceti až třiceti procent nakažených není první stádium boreliozy spojeno s žádnými příznaky, může se objevit bolest kloubů. A protože borelioza většinou postihuje velké klouby, velmi často jsou to právě kolena, která vás začnou bolet a otékat. Podle lékařských statistik má s bolestí kloubů při lymeské borelioze zkušenost osmdesát procent lidí.

Lupénka

Lupénka

Lupénku má většina lidí spojenou se zánětlivými ložisky na kůži, ale už jen málokdo ví, že se k ní může přidružit i takzvaná psoriatická artritida a jedním z jejích projevů může být právě bolest kolen. Psoriatická artritida se objevuje u zhruba pěti až sedmi procent nemocných lupénkou. I když může postihnout třeba i děti, většinou se objevuje mezi třicátým a padesátým rokem.

Nicméně s bolestí kloubů má zkušenost pětadevadesát procent nemocných lupénkou. Pokud trpíte lupénkou, kromě bolesti kolen můžete bojovat i s jejich otoky, ztuhlostí, nebo poruchou hybnosti. Kromě léků, které vám naordinuje váš lékař, vám uleví i pravidelné cvičení a snížení stresu. K těmto závěrům dospěl výzkum z loňského roku. Podle něj stačí, abyste si denně dopřáli tři čtvrtě hodiny dlouhou procházku nebo jízdu na kole, a zánětlivé procesy se významně sníží. Podobně blahodárný účinek má i snížení míry stresu.

Ilustrační fotografie

Koleno hospodyněk

Za poetickým názvem „koleno hospodyněk“ se skrývá takzvaná bursitida. Objevuje se zejména u lidí, kteří často a dlouho klečí, odtud tedy spojení s hospodyňkami vytírajícími podlahu. Často jí trpí například i zahradníci, obkladači, ale objevit se samozřejmě může i u lidí, jejichž profese nemá s častým klečením nic společného.

Bursa je tíhový váček naplněný kapalinou, jehož úkolem je usnadnit pohyb svalů a šlach po kostech. V lidském těle se jich nachází víc než sto šedesát a přibližně patnáct v okolí kolene. Časté klečení, opakovaný pohyb (často se objevují i u běžců), nebo přetížení může způsobit jejich podráždění i zánět. Ten se projeví otokem kolene, bolestivostí, problémy s hybností, nebo například „boulí“, která se objeví v závislosti na tom, která bursa je zanícená. V první řadě byste si měli naordinovat odpočinek a pomoci by vám mělo i vhodné posilování a protahování.

, pro iDNES.cz