Osm překvapivých důvodů, proč se v noci budíte zpocení

  • 4
Za obtěžujícím nočním pocením se někdy vyskytují naprosto banální příčiny jako vysoká teplota v místnosti, neprodyšné pyžamo, ale třeba také nevhodná matrace. Přílišné pocení však může být i známkou zdravotních potíží. Před čím nás může varovat?
Skoncovat s "koláči" od potu vám pomůže i vhodný výběr oblečení. Stačí začít u...

Probudit se uprostřed tropické letní noci zpocený nás možná trochu otravuje, přikládat tomu však větší pozornost by nás asi nenapadlo. Pokud noční pocení přetrvává i v chladnějších dnech, možná je dobré zamyslet se nad svým zdravotním stavem i životním stylem, kterým můžeme problém eliminovat.

Nadměrné noční pocení může být chvilková záležitost související třeba se stresem, ukazovat však může také na hormonální nerovnováhu, silné noční můry i hyperhidrózu.

Ilustrační snímek

Silné noční můry

Jedna z banálních příčin, která se může schovávat za přílišné noční pocení, je přítomnost silných snů a nočních můr, jež dokážou aktivovat tělo do módu bojuj, nebo uteč, jehož výsledkem může být tělesné pocení.

Dlouhodobé noční můry mohou nejen způsobovat nepříjemné pocení, ale také narušovat klidný spánek. Na vině bývá často stres.

Ilustrační fotografie

Cvičení před spaním

Cvičení zahřívá, takže pokud si rádi užijete svou hodinku kardia večer před spaním, může to být jeden z důvodů, který způsobuje nadbytečné noční pocení.

Ideální doba na cvičení končí zhruba dvě hodiny před plánovaným ulehnutím ke spánku.

Ilustrační fotografie

Hypoglykémie

Diabetiky může potrápit noční pocení v momentě, když dojde k hypoglykémii, která se projeví třeba závratěmi, ale přidat se může také zmatenost nebo pocení během nočního odpočinku.

Rychlý nával horka spojený se zmateností může poukazovat na nutnost podání cukru.

Ilustrační fotografie

Přítomnost infekce

Pokud organismus bojuje s infekcí, většinou je jedním z projevů zvýšení teploty, které jde ruku v ruce s možným pocením.

Jednou ze vzácných infekcí, která se úzce pojí s nočním pocením, je tuberkulóza. Právě noční pocení může být jedním z prvních příznaků, tedy ještě před kašlem.

žena nemoc postel léky

Vedlejší efekt antidepresiv

Některé druhy antidepresiv zvyšují hladinu adrenalinu, což následně vede k nezvyklému pocení.

Mezi ně se řadí například relativně často předepisovaná antidepresiva ze skupiny SSRI (zpětné zachytávání serotoninu) s účinnou látkou venlafaxin.

Ilustrační snímek

Hormonální nerovnováha

Hormonální změny, mezi které řadíme například menopauzu, mohou vyvolat v těle ženy velmi pestrou škálu nepříjemných stavů jako například návaly horka, s nimiž se úzce pojí také noční pocení. Viníkem je rychle se měnící hladina hormonu estrogen.

Pocení se v době menopauzy může stejně tak objevovat i během dne a ušetřené ho nemusejí být ani těhotné ženy. I ty procházejí v době očekávání potomka výraznými hormonálními změnami.

Potkat může také ženy v premenstruačním období, ale také přímo během menstruace. Právě menopauza ovšem dokáže být, co se týče nočního pocení, nejvíce vytrvalá.

Ilustrační fotografie

Trpíte úzkostmi

Lidi trpící úzkostmi může jejich psychika doběhnout i v podobě nadměrného pocení během spánku. I tady jde o aktivovaný systém bojuj, nebo uteč, který vede k většímu výdeji energie.

Větší tvorba potu je organismem spuštěná pro ochlazování těla, které plně pracuje na zvládnutí stresových situací. Jako stresové vyhodnocuje tělo úzkostného člověka i pro jiného jedince docela normální situace. Výsledkem může být větší únava, zrychlený srdeční tep, pocit neklidu nebo rychlý dech.

S těmito příznaky není ideální ulehat ke spánku. Vhodnějším řešením je pokusit se je nejdříve zmírnit například vynecháním obrazovek, sociálních sítí nebo pomocí příjemné sprchy, meditace, poslechu uklidňující hudby či jemného večerního protažení.

Ilustrační snímek

Hyperhidróza

Spouštěčem nesnesitelného pocení, které negativně zasahuje do běžného denního fungování, může být takzvaná hyperhidróza – porucha, která se projevuje nadměrným pocením. Většinou postihuje jen určité části těla, kterými mohou být dlaně, hlava podpaží nebo nohy. Nicméně s hyperhidrózou dokážou účinně bojovat dermatologové.

Pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, neváhejte se na některého z nich obrátit. Pokud by se tato netradiční diagnóza právě u vás potvrdila, jako léčbu vám může dermatolog předepsat speciální deodoranty nebo injekce botoxu, který omezí produkci potních žláz.

, pro iDNES.cz