Šest pravidel péče o kontaktní čočky, která byste měli vždy dodržovat

  • 1
Brýlí vás vedle laserové operace zbaví i kontaktní čočky. Musíte se o ně ovšem správně starat, jinak hrozí poškození čoček samotných i vašeho zraku. Na co byste si měli dát pozor?
Ilustrační foto

Kontaktní čočky jsou moderní pomůckou, která se aplikuje na rohovku oka za účelem korekce zraku. Princip jejich fungování je stejný jako u brýlí. Lámou světlo a přesměrovávají ho směrem k sítnici.

Nespornou výhodou kontaktních čoček je, že svou funkci neztrácejí při dešti ani se nezamlžují. Především však nositeli nabízejí pohodlnější život bez obrouček. Nic ale není zadarmo, i o čočky je potřeba náležitě pečovat a správně s nimi zacházet. Jak by tato péče měla vypadat?

Vybírejte s odborníkem

Výběr vhodných kontaktních čoček vždy konzultujte s odborníkem. Ony jsou totiž k sehnání i v běžné obchodní síti, třeba ve vybraných drogeriích. Tudy ovšem cesta opravdu nevede, respektive by vést neměla. Při výběru jakékoli korekce zraku je nezbytné znát mnoho parametrů jako třeba zakřivení rohovky oka, průměr či ohniskovou vzdálenost.

Pravděpodobnost, že vám čočky zakoupené bez konzultace nebudou sedět, je vskutku vysoká. Proto je nejprve nutné zajít k optometristovi na odborné vyšetření. Ten zároveň přesně určí, které kontaktní čočky vám budou nejlépe vyhovovat, ať už z hlediska materiálu, velikosti či typu. A samozřejmě vás naučí je správně nasazovat a vyndávat.

Ilustrační fotografie

Pečlivě vyměňujte roztok

Více než polovina uživatelů čoček roztok nemění, ale jenom dolívá. Uvědomte si ovšem, že hlavním důvodem, proč se čočky ukládají do roztoku, je jeho sterilita. A ta v případě pouhého dolévání rapidně klesá.

Důležité je také použití správného množství tekutiny. Čočka by v ní vždy měla být ponořena, aby nedošlo k jejímu osychání. Oschlá čočka v oku dře a může poškrábat rohovku.

Ostrý zrak v každém věku. Co dělat, když je vám 20, 40 nebo 60 let

Pozorně si hlídejte i trvanlivost roztoku. Po vypršení doby jeho použitelnosti už nemusí fungovat tak, jak by měl. Optometristé se setkávají i s případy nahrazování roztoku obyčejnou vodou. Pokud se to týká i vás, tak s tím přestaňte. Ve vodě totiž mohou čočky nabobtnat a tím se nenávratně poškodit.

Ilustrační fotografie

Nepřekračujte expirační dobu

Pozornost zaměřte i na expirační dobu samotných čoček, které začínají stárnout okamžikem, kdy je vyndáte z blistru, a to i pokud se nacházejí v roztoku. S každým dalším dnem se na čočce tvoří více usazenin, a zvyšuje se tak riziko zanesení případné infekce.

Tři cviky, které zlepší váš zrak. Od stresu pomůže i světelná meditace

Po uplynutí doby použitelnosti čočka navíc přestává propouštět na rohovku kyslík. Na čočkách se proto určitě nevyplatí šetřit. Léčba nepříjemných onemocnění, jež překračování doby trvanlivosti může způsobit, se vám prodraží každopádně víc.

Ilustrační foto

Dbejte na hygienu

Čočky, pouzdro i roztok je nezbytné udržovat v naprosté čistotě. Jedině tak zamezíte jejich kontaminaci bakteriemi a dalšími nečistotami. Před jakoukoli manipulací s očními čočkami si proto nejprve důkladně umyjte a osušte ruce.

Pouzdro s roztokem, které je náchylné především na nečistoty volně poletující vzduchem, nenechávejte zbytečně dlouho otevřené.

Svět očima lidí se zrakovými vadami. Podívejte se, jestli netrápí i vás

Vhodné není ani jeho vytírání navlhčeným kapesníčkem. Jen ho postavte dnem vzhůru a nechte přirozeně vyschnout. Právě kvůli možné kontaminaci je potřeba roztok měnit alespoň jednou za měsíc. Staré pouzdro může vést ke komplikacím a v horších případech i rohovkovému vředu.

Šedý zákal neboli katarakta je postižení čočky, při němž dochází k postupnému...

Nezanedbávejte pravidelné prohlídky

Koupí čoček však cesta za lepším zrakem nekončí. Důležitá jsou také následná kontrolní vyšetření, která je vhodné podstupovat ve dvouletých intervalech. Oči se mění a původně ideální čočky už po nějaké době nemusí sloužit.

Mýty a fakta o zraku: mrkev nepomáhá, žloutek ano

Optometrista dokáže zjistit problém v době, kdy ještě vůbec netušíte, že nějaký přichází. A včas odhalená komplikace může předejít vážným potížím.

Jak se vyrovnat se změnou času

V čočkách nespěte

Nocovat můžete pouze v čočkách určených pro kontinuální nošení, popřípadě v těch, u nichž to výslovně dovoluje výrobce. Tolerováno je ještě spaní s těmi silicon - hydrogelovými, které propouštějí více kyslíku. Naopak se nedoporučuje uléhat s čočkami hydrogelovými. Usnete-li na hodinku po obědě, pravděpodobně se nic vážného nestane. Mít čočky v očích celou noc už ale dobré není.

Oči jako ostříž. Týdenní plán, který zlepší váš zrak

Záleží ovšem také na dalších faktorech. Pokud jste doma a čočky si nasadíte pár hodin před usnutím, uškodíte svým očím určitě méně, než kdybyste se celý den pohybovali v prašném prostředí. Budete-li mít čočky z nějakého důvodu na rohovce přes noc, po probuzení si je hned vyndejte a oči ošetřete zklidňujícími kapkami.