Největším hnízdem bakterií v bytě je obyčejná houbička na nádobí

aktualizováno 
Toaleta není rozhodně tím místem, kde se ve vašem bytě skrývá nejvíce bakterií. Horší je podle amerických vědců kuchyňská houbička, kartáček na zuby či klávesnice.
Nejvíce bakterií u vás doma se skrývá v houbičce na nádobí. Ilustrační foto

Nejvíce bakterií u vás doma se skrývá v houbičce na nádobí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odborný server msn zveřejnil seznam věcí, kde se to bakteriemi jen hemží. Tady jsou.

Kuchyňská houbička

Možná jste už slyšeli o bakteriích, které se skrývají v kuchyňské houbičce. Odhaduje se, že jich je tam až dvacet milionů. I když se některé hospodyňky snaží houbičky čistit (nechávají je "odmočit" v savu, citronové šťávě, nebo ve vodě), bakterie to nezahubí.

Odborníci tvrdí, že nejlepší způsob, jak špinavou houbičku vyčistit, je dát ji do mikrovlnné trouby (na maximální výkon po dobu asi jedné minuty), nebo do myčky. Tím zničíte 99,9 procent bakterií.

Kartáček na zuby

"Cokoli žije ve vaší toaletě, to najdete i na svém kartáčku na zuby," tvrdí doktor Philip Tierno, ředitel Centra klinické mikrobiologie a imunologie na Newyorské univerzitě.

Bakterie mezi štětinami zubního kartáčku dokážou přežít 24 až 48 hodin. Kartáček bychom tedy měli měnit minimálně jednou za měsíc a rozhodně po každé viróze či chřipce.

Pračka

Pračka je semeništěm bakterií. Ale jen v některých případech. Stává se to, pokud perete při nízkých teplotách, které dokonce podporují rozmnožování mikrobů.

Vědci z Arizonské univerzity zjistili, že viry jako hepatitida A se při nižších teplotách praní snadno mohou přenést ze spodního prádla na ostatní kusy oblečení.

Perte tedy spodní prádlo a ručníky zvlášť a použijte bělidlo, pokud je to možné. Všechny ručníky navíc perte při co nejvyšších teplotách.

Zvlhčovač vzduchu

Zrádné jsou i zvlhčovače vzduchu. Pokud se nečistí správně, mohou být podle expertů zdrojem nákazy legionelou a ostatními patogeny, které způsobují respirační onemocnění.

Pokud spíte v místnosti, kde je zvlhčovač, ujistěte se, že se pravidelně čistí, alespoň několikrát týdně, a to roztokem bělidla a vody v poměru 1:19.

Ilustrační foto

Klávesnice počítače

Říkáte si, "vždyť jsem jediný, kdo ten počítač používá, tak nemůže být špinavý"? Omyl. Studie vědců z Univerzity v Severní Karolině odhalili, že bakteriemi se to na klávesnicích jen hemží.

Pro srovnání: na pěti centimetrech čtverečních na běžných veřejných toaletách je průměrně 41 mikrobů. Na téže rozloze na klávesnici běžného uživatele jich je asi 21 000! 

"I veřejné toalety občas někdo uklidí. Ale upřímně, kolik z nás si čistí klávesnici?" říká doktor Philip Tierno. Podle odborníků je tak nejlepší denně otřít klávesnici antibakteriálními ubrousky.

Klika u dveří

Co asi tak v posledních 48 hodinách dělali lidé, kteří se dotkli kliky u dveří... Mohl to být kdokoli. U vás doma třeba pošťák, soused, vaši přátelé,... Pohybovali se v metru, na toaletách, v obchodech...

Většina lidí si na zvýšenou hygienu přestane dávat pozor, jakmile přijde domů. "Bakterie na klikách mohou přežít i několik dní a můžete se tak snadno nakazit," dodává doktor Tierno.

Dejte si tedy tu námahu a kliky čistěte antibakteriálními roztoky co nejčastěji. Máte-li měděné kliky, pak máte kliku i vy. Britští vědci zjistili, že na měděných klikách se vyskytuje o 95 procent méně mikrobů než na ostatních.

Slánka

Upřímně, kdy jste naposled vyčistili slánku? Nikoho z nás by to nejspíš ani nenapadlo. Stejně jako to, že tyhle drobné předměty, které používáme při přípravě jídel, mohou být zdrojem bakterií v našem domově.

Kromě čištění nádobek, ve kterých máte sůl, pepř nebo jiné koření, se můžete kontaminaci vyhnout i tak, když si po každé manipulaci se syrovými potravinami umyjete pořádně ruce.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Advantage Consulting, s.r.o.
SITECORE ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz