Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Lékař: Tělo si o léčbu řekne mírou potíží, včetně ztráty chutě na sex

  • 16
Asi třicet procent žen nemá podle gynekologa Tomáše Faita v souvislosti s menopauzou žádné potíže. „Pak je samozřejmě zbytečné, aby hormony užívaly,“ uvedl gynekolog Tomáš Fait a dodal, že organismus si o léky sám řekne mírou návalů, nočního pocení a dalších změn.“

Lékař Tomáš Fait odpovídal zde.

Klimakterium není jen nepravidelná menstruace, ale také návaly, noční pocení, ztráta chuti k sexu, přibývání na váze nebo změny nálad. Období, ve kterém se s tímto faktem organismus za různě významných průvodních potíží smiřuje, označujeme jako přechod či klimakterium.

Protože se za posledních sto let průměrná délka života ženy prodloužila o více než třetinu, ale věk vyhasnutí funkce vaječníků setrval na zhruba padesátém roce života, řeší hormonální substituce kvalitu „prodlouženého“ života.

„Při užívání nízkých dávek nejde o pošetilé zpomalení stárnutí, ale o odbourání akutních potíží, prevenci osteoporózy a při časném startu léčby i aterosklerózy a ztráty kognitivních funkcí,“ uvedl lékař.

Hormony, které pomáhají podle lékaře, odstranit nepříjemné průvodní jevy menopauzy, mají i své stinné stránky. „Obecně zvyšují srážení krve, tedy zvyšují riziko tromboembolické nemoci a dlouhodobé užívání - tedy delší než 10 let - mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu zrychlením růstu jeho ložisek,“ uvedl Tomáš Fait.

O lékaři

Předseda České menopauzální a andropauzální společnosti doc. MUDr. Tomáš Fait,...

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., absolvoval I. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Svou praxi zahájil na II. interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, po roce přešel na Gynekologicko-porodnickou kliniku I. LF UK a VFN Praha. Od roku 2016 působí na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je také předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti. Ve své odborné publikační činnosti se věnuje zejména oblasti klimakterické a reprodukční medicíny. Získal Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP.

Více informací o klimakteriu naleznete na www.zenavprechodu.cz.

Ženské tělo se s hormonálními změnami vyrovnává různě. Třetina žen prostě jen přestane menstruovat. Ostatní musí čelit různým potížím, jež odborníci souhrnně nazývají akutní klimakterický syndrom.

Většina žen se těchto symptomů zbaví během tří až pěti let, asi desetinu ovšem trápí i více než dvacet let.  

Návaly i ztráta chuti na sex

Mezi nejčastější příznaky přechodu patří nepravidelná menstruace, návaly horka či zimy, noční pocení, ztráta libida, zvýšení hmotnosti nebo změny nálad. 

Některé potíže může žena překonat sama zvýšením pohybové aktivity (lékaři doporučují alespoň půlhodinu třikrát týdně), užíváním potravinových doplňků či volně prodejných léčiv.

„Pro ženy, jimž klimakterické příznaky vážně zasahují do kvality života, se hodí hormonální substituční terapie,“ říká předseda České menopauzální a andropauzální společnosti Tomáš Fait.

Hormonální léčba dosahuje účinnosti přes 90 procent a nástup účinku je rychlý – většinou v horizontu dnů, maximálně týdnů. Včasná léčba také pomáhá předcházet osteoporóze a ateroskleróze.