Lékař: Tělo si o léčbu řekne mírou potíží, včetně ztráty chutě na sex

aktualizováno  11:51
Asi třicet procent žen nemá podle gynekologa Tomáše Faita v souvislosti s menopauzou žádné potíže. „Pak je samozřejmě zbytečné, aby hormony užívaly,“ uvedl gynekolog Tomáš Fait a dodal, že organismus si o léky sám řekne mírou návalů, nočního pocení a dalších změn.“

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Lékař Tomáš Fait odpovídal zde.

Klimakterium není jen nepravidelná menstruace, ale také návaly, noční pocení, ztráta chuti k sexu, přibývání na váze nebo změny nálad. Období, ve kterém se s tímto faktem organismus za různě významných průvodních potíží smiřuje, označujeme jako přechod či klimakterium.

Protože se za posledních sto let průměrná délka života ženy prodloužila o více než třetinu, ale věk vyhasnutí funkce vaječníků setrval na zhruba padesátém roce života, řeší hormonální substituce kvalitu „prodlouženého“ života.

„Při užívání nízkých dávek nejde o pošetilé zpomalení stárnutí, ale o odbourání akutních potíží, prevenci osteoporózy a při časném startu léčby i aterosklerózy a ztráty kognitivních funkcí,“ uvedl lékař.

Hormony, které pomáhají podle lékaře, odstranit nepříjemné průvodní jevy menopauzy, mají i své stinné stránky. „Obecně zvyšují srážení krve, tedy zvyšují riziko tromboembolické nemoci a dlouhodobé užívání - tedy delší než 10 let - mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu zrychlením růstu jeho ložisek,“ uvedl Tomáš Fait.

O lékaři

Předseda České menopauzální a andropauzální společnosti doc. MUDr. Tomáš Fait,...

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., absolvoval I. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Svou praxi zahájil na II. interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, po roce přešel na Gynekologicko-porodnickou kliniku I. LF UK a VFN Praha. Od roku 2016 působí na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je také předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti. Ve své odborné publikační činnosti se věnuje zejména oblasti klimakterické a reprodukční medicíny. Získal Cenu České internistické společnosti a Cenu předsednictva České lékařské společnosti JEP.

Více informací o klimakteriu naleznete na www.zenavprechodu.cz.

Ženské tělo se s hormonálními změnami vyrovnává různě. Třetina žen prostě jen přestane menstruovat. Ostatní musí čelit různým potížím, jež odborníci souhrnně nazývají akutní klimakterický syndrom.

Většina žen se těchto symptomů zbaví během tří až pěti let, asi desetinu ovšem trápí i více než dvacet let.  

Návaly i ztráta chuti na sex

Mezi nejčastější příznaky přechodu patří nepravidelná menstruace, návaly horka či zimy, noční pocení, ztráta libida, zvýšení hmotnosti nebo změny nálad. 

Některé potíže může žena překonat sama zvýšením pohybové aktivity (lékaři doporučují alespoň půlhodinu třikrát týdně), užíváním potravinových doplňků či volně prodejných léčiv.

„Pro ženy, jimž klimakterické příznaky vážně zasahují do kvality života, se hodí hormonální substituční terapie,“ říká předseda České menopauzální a andropauzální společnosti Tomáš Fait.

Hormonální léčba dosahuje účinnosti přes 90 procent a nástup účinku je rychlý – většinou v horizontu dnů, maximálně týdnů. Včasná léčba také pomáhá předcházet osteoporóze a ateroskleróze. 

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz