ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lupy, nebo seborea? Poznejte rozdíl a začněte se správnou léčbou

  • 0
Možná to znáte. Drobné bílé či lehce nažloutlé šupinky ve vlasech a svědící pokožka. Nic, co by nevyřešil nějaký vhodný šampon. Co když ovšem žádná kosmetika nezabírá?

Tehdy se může jednat o onemocnění zvané seborea. Seboroická dermatitida není sice nijak závažná a naštěstí ani přenosná, ale i tak umí člověka hodně potrápit.

Nejčastěji se objevuje ve vlasech nebo v obočí. Příčinou jejího vzniku je přemnožená kvasinka rodu Malassezia, a na to reaguje pokožka zvýšenou tvorbou nových buněk a zánětem. Člověka se seboreou pak provázejí především lupy, zarudlá a nepříjemně svědící kůže.

Vlasy vás mohou varovat před nemocí. Pozor na lupy i ztrátu kštice

Přemnožená kvasinka

Seborea se může objevit v každém věku. Bavíme se však primárně o potížích u dospělých, nikoli o dětské variantě, kterou známe u novorozenců, protože ta v naprosté většině případů časem sama odezní.

Obecně o něco častěji postihuje seborea muže, je to z důvodu vyšší hladiny hormonu testosteronu. Další rizikovou skupinou jsou lidé se sklony k mastné kůži nebo poruchou imunitního systému.

Nemoci nahrává i nedostatek vitaminů skupiny B, nezdravý životní styl a v neposlední řadě dlouhodobý stres.

Šampony i kortikoidy

Seborea je chronické onemocnění, u kterého se v těch nejzávažnějších případech přistupuje k léčbě kortikoidy. V začátcích nebo při prvních příznacích stačí používat antimykotické krémy, gely či vlasové šampony a séra.

Kortikoidy se předepisují pouze na krátkou dobu. Potlačují zánětlivý proces, ale zároveň pokožku oslabují. Jejich aplikací tedy léčba nekončí, pouze začíná.

Jako účinnou prevenci volte šetrné kosmetické přípravky. Ty by měly obsahovat látky potlačující tvorbu kvasinek a dále též přírodní oleje. Kvalitní oleje kůži ošetřují, hydratují a zároveň se dobře vstřebávají, takže ji nezanechávají mastnou.