Zbavte se bolestí jídlem. Zázvor uleví při migréně, ořechy při menstruaci

  • 7
Některé potraviny dokážou předcházet vzniku běžných zdravotních obtíží nebo je alespoň zmírňovat. Působí totiž jako přírodní léky. Poradíme vám, co vám pomůže s žaludečními problémy, migrénou, ale také třeba při bolestivé menstruaci.
Ilustrační snímek

Zase vás bolí záda, cítíte, že se blíží záchvat migrény nebo se potýkáte s žaludečními potížemi? V takových situacích mnozí z nás rychle hledají léky na bolest – navzdory případným vedlejším účinkům. 

Lékaři na celém světě se ale shodují, že se správnou stravou si můžeme pomoct sami a užívání přípravků na bolest omezit, nebo je dokonce úplně vynechat.

Vznik bolestí totiž často souvisí s tím, co jíme. Významnou roli tady hraje takzvaná kyselina arachidonová, která vyvolává bolesti a dostává se do našeho organismu především prostřednictvím živočišných tuků. S určitými živinami se však dají účinky kyseliny arachidonové – a tím i bolesti – tlumit. 

Sestavili jsme pro vás přehled nejvýznamnějších potravin, které pomáhají při léčbě akutních bolestí, zmírňují záněty či otoky kloubů.

Rostlinná barviva chrání klouby

ilustrační snímek

Takzvané anthokyanidiny jsou odpovědné za zářivé barvy mnoha potravin a navíc zmírňují obtíže při zánětu kloubů. Podle odborníků tahle rostlinná barviva tlumí bolesti a mají protizánětlivé účinky při revmatických onemocněních a dně. 

Doporučená denní dávka je zhruba 300 miligramů (což odpovídá přibližně 50 gramům lilku). Také se skrývá třeba v třešních, modrém hroznovém vínu, červených pomerančích a borůvkách. 

Proti otokům pak působí kurkumin. Látka, kterou obsahuje koření kurkuma, zmírňuje záněty v tkáních, a redukuje tak otoky artritických kloubů. Doporučená denní dávka: 3 gramy kurkumy.

Lněný olej, ořechy a semínka uvolňují křeče

Ilustrační snímek

Pokud trpíte menstruačními bolestmi s křečemi v podbřišku, můžou vám pomoct omega-3 mastné kyseliny. Ty totiž tlumí účinek prostaglandinů, které vyvolávají typické obtíže, a uvolňují svalové křeče. Kromě toho je tělo při dostatečném zásobení omega-3 mastnými kyselinami méně citlivé na kolísání hladiny hormonů – a díky tomu také netrpíte tak často výkyvy nálad. 

Lněný olej obsahuje velké množství těchto zdravých tuků (56 až 71 gramů na 100 gramů lněného oleje). Doporučená denní dávka omega-3 mastných kyselin je asi 0,6 gramů. Obsahují ho i tučnější druhy ryb (losos, makrela, tuňák), řepkový olej, avokádo, vlašské ořechy, mandle a chia semínka.

Máta a bobkový list tlumí žaludeční problémy

Máta vám na letní zahrádce rozhodně chybět nesmí. Kromě vlasů blahodárně působí...

Součást éterických olejů geraniol, například v bobkovém listu a citronovém tymiánu, má antibakteriální účinky, a pomáhá tak při léčbě průjmových onemocnění. Navíc zmírňuje bolesti žaludku. 

Bobkový list obsahuje kromě toho cineol (eukalyptol), který tlumí bolestivý kašel. 

Éterický olej mentol, nacházející se ve většině rostlin rodu máta, v rozmarýnu nebo majoránce, tlumí bolesti žaludku. Společně s flavonoidy – které se také vyskytují v těchhle rostlinách – hořčinami a tříslovinami uvolňuje mentol křeče zažívacích orgánů a blokuje receptory bolesti žaludeční sliznice.

Olivový olej proti zánětům i bolesti

Ilustrační snímek

Když si denně dopřejete pět lžic olivového oleje, například v salátu, předejdete zánětům a bolestem. Olivový olej totiž obsahuje oleokantal, substanci, která působí podobně jako ibuprofen. Téhle účinné látce přišli na stopu vědci, když zjistili, že při konzumaci olivového oleje můžeme cítit v krku lehké pálení – příznak farmakologického účinku. 

S oleokantalem se údajně našlo vysvětlení, proč prospívá středomořská dieta se spoustou olivového oleje našemu zdraví. 

Zázvor zmírňuje ataky migrény

Ilustrační fotografie

Pálivé účinné látky, které obsahuje zázvor, tedy 6-shogaol a gingerol, pomáhají při migréně. Zesilují účinek přípravků proti bolesti, zmírňují nevolnost a po atace urychlují zotavení. 

Na to byste potřebovali ovšem velké množství zázvoru, proto se doporučuje zázvorový extrakt (z lékárny). Při mírné bolesti vám ale domácí zázvorový čaj pomůže.

Kapsaicin pomáhá při nervových bolestech

Ilustrační fotografie

Chilli papričky jsou, jak známo, pekelně pálivé. Je to kvůli kapsaicinu, který obsahují. I tahle substance, například v podobě volně prodejných náplastí a mastí proti svalovým obtížím, může zmírnit bolesti. 

Pro lidi s chronickými nervovými bolestmi je k dostání už nějakou dobu také kapsaicinová náplast s vysokým dávkováním, kterou vám ale musí nalepit lékař. 

Zelená papája prospívá namoženým svalům

Papája - na pohmat nesmí být příliš měkká, nejlépe bez viditelných porušení...

Aby se stimulovala regenerace svalů, doporučují lékaři přímo po sportování konzumaci 20 gramů proteinů (např. ve 100 gramech hovězího masa, mandlí nebo cizrny). Ještě lépe bude regenerace probíhat, když se nechá účinkovat i enzym papain. Ten napomáhá štěpení bílkovin a zkracuje dobu, po kterou vás bolí namožené svaly. 

Papain se nachází především v papáje. Zralé plody ovšem obsahují jen malé množství tohohle enzymu. Pokud ho chcete ve vyšší koncentraci, zvolte zelené plody. Obsah papainu je v nich padesátkrát vyšší. 

Papain se dá navíc užívat i ve formě kapslí. Doporučená denní dávka je zhruba 100 miligramů. Nedostatek draslíku může způsobovat bolestivé svalové křeče. Výživoví poradci proto radí nezapomínat na jeho konzumaci. Doporučená denní dávka jsou 2 gramy (to odpovídá 150 gramům fazolí nebo 300 gramům špenátu).