Devatero pro zdravé ledviny. Zkuste otužování a omezte kávu

  • 14
Tento životně důležitý orgán filtruje krev a zbavuje ji odpadu a toxinů. Kromě toho má na starost i celou řadu dalších významných funkcí. Proto bychom o něj měli dobře pečovat. Poradíme vám devět tipů, jak se starat ledviny.

1. Více vody, méně kávy

Ilustrační snímek

Zdravý člověk by měl denně vypít cca 2,5 litru tekutin. Neumíte si představit, že byste do sebe dostali tolik vody? Bez obav. To ani není potřeba. Do množství se totiž počítají také polévky, zelenina, ovoce nebo ovocné čaje.

Pozor na kávu, alkohol, zelený a černý čaj, které organismu tekutiny naopak kradou (jejich konzumace má odvodňující efekt). Převažovat by neměly ani minerálky, které je vhodné často střídat.

2. Každý den 10 000 kroků

Ilustrační snímek

Onemocnění ledvin častěji hrozí lidem s nadváhou. Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc, snažte alespoň třikrát týdně zařadit nějakou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a u které vydržíte.

Nemusíte rovnou do fitka, půlhodinová procházka úplně stačí, navíc si při ní báječně vyčistíte hlavu. Nebo si kupte krokoměr a slibte si, že denně ujdete 10 000 kroků (zhruba 7 km), což je odborníky stanovené množství k udržení optimální hmotnosti. A pokud zvládnete i víc, tím lépe pro vás.

3. Preventivní prohlídky

Hypertenze

Jednou za dva roky máte nárok absolvovat bezplatnou všeobecnou preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Neberte to pouze jako formalitu, ale udělejte si čas a nechte se vyšetřit.

Především je důležité sledovat ukazatele civilizačních nemocí: krevní tlak, hladinu cukru a tuků, rozbor moči. Nemoci ledvin jdou ruku v ruce se srdečně-cévními chorobami a cukrovkou.

4. Stopka „éčkům“

Složení multivitaminového džusu zabralo několik řádek. Tento zdraví rozhodně...

Stravujte se pestře a vyváženě. Do svého jídelníčku zařaďte především ryby, luštěniny, ovoce, zeleninu a obiloviny. Omezte sladkosti (včetně slazených nápojů), mléčné výrobky, uzeniny a sůl.

Vyhněte se také zbytečným umělým barvivům (hlavně anilinovým), konzervantům, stabilizátorům a aromatům. Zdaleka ne všechna „éčka“ jsou zdraví škodlivá (více o éčkách jsme psali zde). O vhodné stravě se můžete poradit i se svým lékařem nebo dietologem.

5. Prostor na relax

Ilustrační snímek

Snažte se předcházet různým infekcím, které řádí hlavně během podzimních a zimních měsíců – například i tím, že budete častěji odpočívat. Když je organismus ve stresu, je oslabený a snáze podlehne všemu, co právě letí kolem.

Varovné signály, že máte nemocné ledviny. Otoky, únava i pachuť v ústech

Potom stačí málo a k obyčejné viróze se přidá závažná bakteriální infekce, nebo se původně místní zánět postupně rozšíří dál do těla (to bývá typické například pro záněty zubů a dásní nebo pro streptokokové infekce). Pravidelným odpočinkem posílíte obranné mechanismy.

6. Každodenní otužování

Ilustrační snímek

Tímto způsobem snížíte riziko prochlazení, které ledvinám rozhodně nesvědčí. Pro začátek stačí, když se ráno umyjete ve studené vodě, později můžete přidat i chladnější sprchu po dobu 1 až 2 minut.

Možná pro vás bude příjemnější střídání teplé a studené vody. Nejdřív se 15 minut sprchujte teplou a potom ji cca na 1 minutu vystřídejte studenou vodou. A v samotném závěru si dejte ještě 3 minuty pod teplou sprchou.

7. Přirozený biorytmus

Ilustrační foto

Podle tradiční čínské medicíny má každý orgán během dne svůj čas, kdy dosahuje nejvyšší aktivity a kdy naopak „odpočívá“, což bychom měli respektovat.

Ledviny pracují nejintenzivněji mezi 17. a 19. hodinou. V této době máme pít dostatek tekutin, dopřát si relaxační koupel nebo si třeba zajít do sauny. 

A zároveň se vyhýbat všemu, co ledvinám nesvědčí. Odpusťte si kávu, alkohol, příliš slaná nebo sladká jídla, pijte hodně čisté vody, buďte v teple a nestresujte se.

8. Pozor na léky

Léky, ilustrace

Ledviny velmi často trpí pod náporem nejrůznějších léků, které jsou metabolizovány v játrech a vylučovány z těla právě přes ledviny. Téměř všechny mají nějaké vedlejší účinky, které při dlouhodobém užívání můžou způsobit i závažné poškození.

To se týká i volně prodejných léků, především analgetik. Mnoho lidí při bolestech hlavy často sahá po „růžové pilulce“, ale ani ta není zdaleka tak nevinná, jak se na první pohled tváří.

9. Tipy z domácí lékárny

Bylinkový čaj na zklidnění

Cibulové víno: Tři středně velké cibule nasekejte a zalijte je 0,5 l bílého vína. Přidejte dvě lžíce medu, mírně ohřejte, zamíchejte a nechte 24 hodin stát. Znovu trochu ohřejte, sceďte a užívejte třikrát denně polévkovou lžíci.

KVÍZ: Otestujete se, co víte o ledvinách

Citronová šťáva: Při ledvinových kamenech vypijte denně šťávu z jednoho citronu rozmíchanou ve sklenici vody.

Léčivý čaj: Smíchejte dva díly celíku a svízele a přidejte jeden díl natě hluchavky. Tři lžíce směsi zalijte 0,75 l vroucí vody a nechte přikryté asi 15 minut louhovat. Sceďte a pijte třikrát denně po dobu 2 až 3 týdnů. Tuhle preventivní kúru absolvujte alespoň jednou za rok.