Klouby potřebují péči. Co je ničí a co jim pomáhá?

  • 3
Bolesti kloubů, které způsobuje osteoartróza, postihují až 80 procent padesátníků a 90 procent sedmdesátníků. Ale trápí i mnohem mladší lidi. Co dělat, aby nám klouby dobře sloužily, a když už přece bolí, co jim dopřát, abyste se cítili lépe?
Ilustrační fotografie

„Když mi lékař sdělil, že trpím osteoartrózou, moc mě to ani nepřekvapilo. Bolestmi kloubů jsem trpěla už několik let, ale nakonec jsem musela vyhledat lékaře. Doporučil mi užívat glukosamin a také pravidelně cvičit a upravit hmotnost. Zatím to funguje,“ vypráví šedesátiletá Jana ze středních Čech.

Bohužel, v současnosti je osteoartróza nejčastějším kloubním onemocněním v západních zemích. 

Čím vyšší věk, tím větší šance, že osteoartrózou onemocníte. Mezi další rizikové faktory pak patří obezita a pohlaví (u žen je vyšší výskyt osteoartrózy kloubů rukou a kolen), a svou roli hraje i genetika.

Za problémy ale mohou často i úrazy. „Vždycky jsem měl klouby v pořádku, sportoval jsem a pak jsem jednou utrpěl úraz kolene. Bohužel se z něj v budoucnu rozvinula osteoartróza,“ říká pětapadesátiletý Roman. Úrazy tedy bývají dalším faktorem při vzniku a rozvoji osteoartrózy, zejména úrazy kolenního kloubu při sportu.

Dalším faktorem, který přispívá ke vzniku nemoci, jsou vrozené a vývojové poruchy kloubů (dysplazie kyčelních kloubů) nebo jiná onemocnění (revmatoidní artritida, dna apod.) a samozřejmě životní styl, kdy dochází k přetěžování kloubů při těžké fyzické práci nebo při sportu. Nejčastěji bývají postiženy kolena, kyčle, ale také ramena, obratle nebo klouby rukou (koncové klouby prstů) a nohou.

Ilustrační fotografie

Jak poznáte, že máte osteoartrózu?

Nejčastěji tak, že pocítíte bolest. Ta se nejdřív objeví po nějaké námaze nebo při pohybu, v dalších fázích nemoci se objevuje i v klidovém stavu, a později i bolest noční, kdy nemůžete vůbec spát. Typické jsou takzvané startovací bolesti kloubů, to jsou bolesti, které mají maximum při počátku pohybu po delším období klidu a během několika minut aktivního pohybu vymizí.

Dalším z projevů nemoci je ztuhlost a u pokročilejšího onemocnění pak i porucha funkce kloubu, nestabilita a omezení rozsahu hybnosti kloubu. Klouby mohou také otékat, otok je způsoben zvýšenou tvorbou měkkých tkání v okolí samotného kloubu.

Ilustrační fotografie

Ohrožuje sport klouby?

Všeho moc škodí, tedy i sportu. Jakmile budete klouby přetěžovat, můžete se jednou dozvědět nepříjemnou diagnózu - osteoartróza. Existují sporty, které kloubům v nadměrné zátěži škodí. Sem patří například vibrační plošiny nebo běh.

„Přesto, že někomu může vibrační plošina vyhovovat, měli bychom si uvědomit, jestli to stojí za nežádoucí efekt, který pravidelné vibrace v těle způsobují. Vlivem vibrací se totiž v kloubních prostorách vylučuje kyselina močová, která pak krystalizuje na chrupavkách a při pohybu způsobuje jejich mnohem rychlejší ,oděr‘, tedy ubývání a v kloubech nastávají artrotické změny,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Hollerová, fitness trenérka a odbornice na správné držení těla, prevenci a odstraňování dysbalancí a výživu z Contours studia pro ženy.

Vadí také dynamické sporty, kde se rychle mění poloha těla - pak závisí na kondici a pevnosti kloubů, vazů a šlach. Na druhou stranu se sportem zvyšuje svalový tonus a tím dochází ke stabilizaci kloubů, které pak vydrží větší zátěž. „Spousta žen má vrozenou nedostatečnost kolagenního vaziva, aniž to vědí. To způsobuje větší kloubní nestabilitu a sklon k různým blokádám, vyvrtnutí a vykloubení. V podstatě jediným řešením je celoživotní zařazení sportu, zvláště vhodné je posilování,“ dodává Kateřina Hollerová. Pro starší osoby je vhodné plavání, kolo a podobně.

Ilustrační fotografie

Mají kloubní preparáty význam?

Názory na to, zda kloubům dodávat nějakou speciální výživu, se různí. Mnohé testy tvrdí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze, ale je to skutečně tak? Já osobně jsem užívala tři měsíce Condrosulf a musím říct, že moje kolena to znatelně pocítila a poděkovala mi. Pravda, nemám zatím žádnou artrózu, ale vzhledem k úrazům kolene, které jsem v minulosti absolvovala, je možné, že mě to jednou čeká.

Podle odbornice Kateřiny Hollerové je při opravdu pravidelném sportu vhodné preventivně doplňovat kloubní preparáty - doplňky stravy. „Poškozené klouby sice nevyléčí, ale mohou napomoci předcházet předčasnému opotřebení,“ říká. Zejména jsou vhodné, když strava není právě optimální.

Ilustrační fotografie

Jaké potraviny kloubům prospívají?

„Pro správnou funkci a dlouhou životnost kloubů je potřeba pravidelně zařazovat do jídelníčku zdravé tuky, jako jsou rostlinné oleje, ořechy, semínka, vejce a ryby, a potraviny bohaté na kolagen (maso s chrupavkami, kůží, kližkou a podobně),“ radí odbornice. Velmi důležité je myslet na klouby včas, tedy už v době dospívání, kdy kosti dorůstají. Platí to hlavně o dívkách. Nejdůležitějším stavebním kamenem kostí je vápník, jehož nedostatek pocítíte bohužel až na stará kolena.

Nejlepším zdrojem jsou mléko, mléčné výrobky, sardinky, mák, luštěniny, listová zelenina, ořechy a ovesné vločky. Jako prevence zdravých kloubů a chrupavek je vhodná želatina, která je zdrojem bílkovin pro stavbu kolagenu. Najdete ji i v huspenině, tlačence nebo želatinových medvídcích. Ovšem jak říká ortoped Milan Hein z Lékařského domu, gumoví medvídci sice kolagen obsahují, ale není ho tam dost. Mnohem víc je v nich cukru, který obecně organismu škodí.

Ilustrační fotografie

Pomohou bandáže? A je vhodné sportovat i když klouby bolí?

Bandážování kloubů je vhodné zejména při extrémních výkonech, kdy vyžadujeme po tělu maximální výkon a existuje riziko poškození. Tam jsou podle odborníků tyto pomůcky na místě.

„Při pravidelném běžném sportování vhodné ve většině případů nejsou. Simulují totiž podporu okolních tkání - vazů a šlach, a ty tím pádem nejsou stimulovány k tomu, aby sílily a držely klouby. Ortézy je vhodné pravidelně používat pouze při nějakém akutním zranění, jako jsou přetrhané vazy či menisky kolen. Ale i v takovém případě je na místě zařazovat vhodná stabilizační cvičení bez použití těchto pomůcek,“ říká Kateřina Hollerová.

Sportování i přes bolest kloubů je odůvodněné v případě artrózy, kdy vyřazení pohybové aktivity vede naopak k ještě větším bolestem. „Pokud je ale v kloubu například zánět nebo výrůstky, je vhodné po dobu léčby sport omezit a zaměřit se na odstranění příčiny bolesti,“ dodává odbornice.

Článek vyšel v červencovém vydání časopisu Zdraví.