TEST: Inov-8 x-talon 212, obujte drápy na nohy

aktualizováno 
Hledání ideální běžecké boty do terénu se dá přirovnat k hledání svatého grálu. Požadavky se liší podle počasí, povrchu, převýšení a vzdálenosti a žádná bota pravděpodobně nikdy nebude dokonalá za všech podmínek. Pokud ale hledáte botu, na kterou se můžete spolehnout v tom nejtěžším terénu, sáhněte po X-talon 212 S.

Inov-8 X-talon 212 se po letech dočkal nových barev a široké konstrukce. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

X-talon 212 si za dobu své existence vysloužil výsadní postavení mezi krosovými botami především v orientačním běhu, běhu do vrchu a v poslední době čím dál oblíbenějších překážkových bězích typu Spartan Race. Jedinou vadou na kráse, která kazila jinak perfektní botu, byl hodně úzký a upnutý střih svršku, který nedovolil botu využívat běžcům se širokou přední částí chodidla.

Tuto vadu odstraňuje nová verze X-talon 212 S v provedení standard fit, tedy se širším svrškem. Původní model nepřišel zkrátka, vyrábí se stále pod označením X-talon 212 P (performance fit, tedy úzký a výkonnostně orientovaný svršek). Lehkou nevýhodou je, že spolu s měnícím se číselným označením a přibývajícím počtem variant jednotlivých modelů se stává výběr boty od Inov-8 pro laika poněkud zrádnou záležitostí.

Fotogalerie

Talon znamená v angličtině dráp a původ tohoto označení musí být jasný každému, kdo se z blízka podívá na podrážku, které dominují sedm milimetrů vysoké gumové kolíky. Použitá gumová směs je navíc hodně měkká - podobná té, která se používá u lezeček. Díky tomu je bota naprosto stabilní za každých podmínek, ať už poběžíte bahnem, sněhem, nebo po mokrých kamenech. 

Co se týká běhu po zpevněných cestách, působí X-talon díky nízké váze a minimalizaci ochranných prvků v tlumení na krosovku až neskutečně svižně a plynule. Vysoké drapáky z měkké gumy pak botu za cenu výrazného opotřebení značně dotlumí, takže ani z několikakilometrového úseku si neodnesete výrazně domlácená chodidla.

Inov-8 X-talon 212

Hmotnost: 212 g
Drop: 6 mm
Tlumení: střední/nižší
Určení: terén, trail, závody
Cena: 3 190 Kč

Talony patří mezi vůbec nejlehčí a nejdynamičtější krosovky na trhu, řadí je tam 212 gramů váhy ve velikosti UK 8 a šestimilimetrový rozdíl mezi patou a špičkou. Hlavní využití tak najdou především na kratších tratích a za těžkých podmínek. Šest milimetrů je ale zároveň dostatečný rozdíl, aby byla bota použitelná i při závodech až do vzdálenosti 40 až 50 kilometrů. Na ještě delší záležitosti už je X-talon přece jen moc lehký a neposkytuje dostatečnou ochranu.

Perfektní kontakt s prostředím je ostatně jedna z hlavních výhod této boty, za kterou ale zaplatíte vysokou daň, jakmile tvrdě dopadnete na ostrou nerovnost. Obzvlášť při seběhu kamenitým korytem dostávají chodidla co proto.

Přečtěte si další recenze trailovek:

Velmi vysokou ochranu naopak poskytuje použitý svršek, který je navržený tak, aby obstál i při orientačním běhu ve volném terénu. Nemusíte se tedy v žádném případě bát, že by se bota roztrhla o trní, větev nebo vyčnívající kámen. Příjemným bonusem je voděodpudivá DWR úprava svršku, která ochrání chodidlo od vlhkosti při lehkém dešti nebo průběhu rosou. Jak už to tak bývá, i tento klad má svou stinnou stránku, a sice horší prodyšnost a odtékání vody pryč z boty. Pokud poběžíte delší dobu v pořádném slejváku nebo podmáčeném terénu, vodu, kterou naberete, si s sebou ponesete až do cíle.

Celkově je Inov-8 X-talon 212 perfektní krosovka především pro závodní účely a hodí se všude tam, kde potřebujete botu, na kterou se můžete stoprocentně spolehnout. Díky novému, širokému svršku je navíc vhodnější na delší vzdálenosti a celkově tak sedne výrazně většímu množství běžců. Za perfektní přilnavost a kontakt s terénem se pak platí rychlým opotřebením podešve a nižším tlumením a protekcí chodidla.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz