Hormony ovlivňují náš život. Jak je využít k fyzické i psychické pohodě?

  • 0
Vaše tělo je na hormony odkázané při mnoha biologických procesech a jsou také klíčem k tomu, abyste se cítili fyzicky i psychicky dobře. Můžete je ovšem stimulovat či naopak přibrzdit, a být tak dobře vyspaní, uvolnění a šťastní.
Ilustrační fotografie

1. Jaký vliv mají na spánek

Váš odpočinek by měl mít jasný rytmus – večer jste unavení, v noci se pěkně vyspíte a přes den budete jako rybička. Tělo se při tom řídí nejen denním světlem a ročním obdobím, ale je také ovlivněno vašimi vnitřními hodinami.

Důležitou roli v tom hraje spánkový hormon melatonin, který produkuje epifýza (šišinka) v mozku. Jeho tvorbu startuje zhruba od deváté hodiny večerní do osmé ráno a vylučuje ho do krve. Ve tmě je epifýza povzbuzována, aby dále produkovala melatonin. Když ho ovšem máte v těle málo, dochází k posunu rytmu, a tím k poruchám spánku. Čím jste starší, tím častěji se může stát, že epifýza začne produkovat méně melatoninu.

Hormony ovlivňují naši hmotnost, libido i náladu. Srovnejte je do latě

Narušitel spánku
Obecně platí, že čím většímu množství světla jste večer vystaveni, tím silněji je narušena produkce melatoninu a vy o to hůře usínáte. Proto by měla být ložnice co nejtemnější. Také namodralé světlo mobilních telefonů a obrazovek počítačů narušuje vylučování melatoninu do organismu. Stejně nepříznivý vliv na hormonální hladinu má káva, alkohol, sportování a stres před spánkem.

Pomocník usínání
Aby tělo mohlo vytvářet melatonin, potřebuje serotonin, hormon dobré nálady. Ten se skládá ze složek, které přijímáte potravou. Jednou z nich je aminokyselina tryptofan, která se nachází například v ementálu, avokádu, sóje, mléku nebo sledích. K lepšímu usínání kromě toho napomáhají také přírodní prostředky s obsahem látek podporujících spánek, jako je kozlík lékařský nebo meduňka (pořídíte v lékárně). Nové třífázové přípravky uvolňují účinné látky postupně, a můžou tak prodloužit dobu spánku.

Ilustrační snímek

2. Proč jsou prospěšné duši

Zatímco melatonin umožňuje noční klid, serotonin vám dodá ráno energii a vzpruhu. Rozjasňuje náladu, proto se mu říká také hormon štěstí. Hladina serotoninu se dá ovlivnit i výživou. Kromě aminokyseliny tryptofanu k tomu tělo potřebuje vitaminy B6 a D, stejně jako omega 3 mastné nenasycené kyseliny. Ty jsou například v hovězím mase, tvarohu, sýru, tmavé čokoládě, semínkách, rybách, zeleném čaji nebo v řepkovém či olivovém oleji.

Příznaky nedostatku
Pokud tělo trpí nedostatkem serotoninu, projeví se to nejčastěji únavou, podrážděností, špatnou náladou, zesílenou citlivostí vůči bolesti nebo syndromem dráždivého tračníku. Odborníci předpokládají, že nedostatek hormonu štěstí může také zesilovat deprese a úzkostné stavy.

Posilovač dobré nálady
Kromě serotoninu existují i další hormony štěstí. Jsou to endorfiny, které si tělo samo vytváří. Ty dokážou tišit bolest a dají se stimulovat například pohybem. Pocit dobré nálady tak může výrazně zvýšit už pouhá dvacetiminutová procházka na čerstvém vzduchu. Sluneční svit také povzbuzuje tvorbu dopaminu, který vyvolává pocit štěstí. A když se s někým líbáte, mazlíte a dotýkáte se ho, vylučuje váš mozek hormon blaha oxytocin. Ten snižuje produkci stresových hormonů a upravuje krevní tlak.

Ilustrační fotografie

3. Jak vás uvolňují či stresují

Aby tělo vydalo vrcholný výkon nebo mohlo zareagovat na nebezpečí, uvolňují se do něj hormony jako adrenalin, noradrenalin a kortizol, kterým se říká stresové. Je-li však jejich hladina v krvi trvale zvýšená, například při chronickém stresu, není to vůbec dobré pro zdraví.

Vážné následky
Kdo trpí trvalým stresem, má často zvýšený krevní tlak nebo hladinu cukru v krvi, je náchylnější k infekčním onemocněním a poruchám spánku, ale také k depresím. Adrenalin se vylučuje do krve třeba při strachu či velké námaze z nadledvinek a zvyšuje puls a krevní tlak. Kromě toho stresové hormony zesilují spotřebu energie.

Hormony nejsou jen sex a chtíč. Často rozhodují o životě a smrti

Likvidátor stresu
Ne vždy se dá stres z běžného života odstranit. Záleží však i na tom, jak s ním dokáže člověk zacházet. Abyste předešli trvalému přetížení, je důležité dopřát si pauzy na odpočinek. Pomoci mohou i techniky na zvládání stresu, jako je meditace či jóga. Stresové hormony se ovšem dají také odbourávat pohybem. Kdo vydává fyzickou energii a během dne se pohybuje, je většinou automaticky méně vystresovaný. Hladinu stresu dokáže snížit i příjemný koníček. Ponořte se do světa hudby, malířství nebo zahradničení a uvidíte, že se budete cítit výrazně klidnější a spokojenější.