Hormonu dobré nálady stále ubývá

  1:00aktualizováno  1:00
Každý, kdo se někdy setkal s depresí, třeba u někoho blízkého v rodině, může posoudit pravdivost následujícího tvrzení: onemocnění duše je ta nejstrašnější nemoc, co může být. Těmito slovy uvedla na půdě Akademie věd její předsedkyně Helena Illnerová debatu o depresi.

Byl k ní zvlášť důvod: celá Evropa ve čtvrtek "oslavila" den deprese.

Zdánlivě nenápadná nemoc, často mylně zaměňovaná za obyčejný splín nebo prostě "depku", totiž postihuje čím dál více Evropanů. Člověk při ní ztrácí schopnost normálně fungovat a radovat se.

"Deprese je duševní bolest," řekl psychiatr Oldřich Vinař. Podle něho byli u lidí, kteří trpí depresí, skutečně ve větší míře zaznamenány substance signalizující bolest.

I když deprese většinou přímo nezabíjí, zásadně ovlivňuje pracovní sílu. Podle Světové zdravotnické organizace bude v roce 2020 deprese druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti v rozvinutých ekonomikách, a to hned po kardiovaskulárních chorobách.

Každý desátý člověk v Evropě trpí nějakou z forem duševních nemocí, buď depresí, nebo také stresem či přepracováním. To vše může vést k pracovní neschopnosti nebo ke ztrátě zaměstnání.

Ve světě trpí ročně depresemi odhadem 400 milionů lidí. V Evropě 33,4 milionu. A v Česku rovný milion. "Každý pátý Čech zažije nějakou epizodu deprese aspoň jednou v životě," řekl šéf Psychiatrické společnosti Jiří Raboch.

Většině lidí se přitom nedostane adekvátní pomoci. Buď jsou špatně léčeni, nebo jejich nemoc nikdo nerozpoznal. "Třiapadesát procent lidí v Evropě s depresí zůstává bez lékařské péče," řekl Vincenzo Costigliola, prezident Evropské lékařské asociace, který se účastnil Dne deprese.

Ten zorganizovala aliance lékařů a expertů Health First Europe v Bruselu, ale i ve Španělsku a Itálii. "Musíme o depresi více mluvit, abychom se přesvědčili, že je to nemoc a že je možné ji léčit, ale že se musí odhalit co nejdříve," dodal Costigliola.

Čím to, že se deprese stává stále větší metlou vyspělých zemí? Zčásti za to mohou geny (konkrétně nedostatek "hormonu dobré nálady" serotoninu), prožité trauma a zčásti také životní styl.

Depresí trpí stará Evropa, ale také východní Evropa, a to tím víc, čím se jí daří lépe. "Naše priority se změnily. Teď se hodnotí, jaké máme auto, dům a tak dále. Máme víc materiálních potřeb a tím víc na nás působí, když jsou nám tyto věci odepřeny," řekl Costigliola.

Podle výzkumů souvisí deprese i s nezaměstnaností, délkou slunečního svitu a temperamentem. Nejpostiženější jsou například Finové, zatímco jižanské národy trpí depresemi méně.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Další z rubriky

Bez chemie a levně. Povolejte k boji proti běžným neduhům bylinky

bylinky

Zázvor a česnek nasadí při viróze kdekdo, příroda ale nabízí mnohem víc. Zkuste smrkové výhonky nebo třeba kopřivu....

Vysoké IQ: Dar, nebo prokletí? Emoční inteligence je víc, tvrdí vědci

mozek (ilustrační foto)

Mají nadprůměrně inteligentní lidé život jednodušší, nebo jde o osamocené nešťastníky, odtržené od běžného života? A je...

Chůze je nejlepší dieta. Už šest tisíc kroků denně vám změní život

chůze

Vypadá jako velmi jednoduchý návod na hubnutí. Možná proto chůzi nebereme vážně, protože takhle snadno se přece kila...

Najdete na iDNES.cz