Home office nám ničí zdraví. Na co si dát pozor?

  • 72
Stále více lidí nechodí do zaměstnání. Pokud to jde, pracují kvůli koronavirové pandemii z domova. Ne každý to však umí. A to může znamenat problém pro fyzickou i psychickou pohodu.

1. Obezita

Ilustrační snímek

Práce po boku partnera, nemožnost rychlého spojení s kolegy nebo šéfy či starost o to, zda snížená mzda za práci, kterou teď mnozí dostávají, stačí pokrýt náklady – to vše vede ke stresu. 

„To s sebou často nese i takzvané neklidové přejídání. Člověk si ulevuje od těžkých myšlenek jídlem, nejlépe nezdravým,“ varuje trenér Robert Herbst. Stanovte si přesné časy na denní pokrmy, nezobejte u počítače a oddělte práci a potěšení.

2. Nespavost

Ilustrační snímek

Cesta do práce a z ní byla vždy jakýmsi pevným bodem dne. Teď není. Pro někoho to byl jediný pohyb, který teď nemá. Tím pádem strádá a nemá se jak unavit. To negativně ovlivňuje spánek. 

Navíc je prokazatelné, že při práci z domova lidé více konzumují kávu. Automaticky usrkávají a ten pocit je uklidňuje. Pak hrozí kromě neschopnosti usnout také dehydratace. Řešením je pořídit si tyto nápoje bez kofeinu a snažit se jejich konzumaci omezit.

3. Ztráta sluchu

ilustrační snímek

Mladí už to nepochopí, ale my starší víme, že není nad komunikaci z očí do očí. Ne vždy to jde. Když pracujete z domova, porady se často řeší přes sociální sítě, všechno ostatní přes mobil. A v tom je hlavní problém. 

„Nastavte si správně hlasitost, aby vám hlas druhého neřval do ucha. To je obzvláště důležité, když používáte sluchátka,“ radí lékař Eric Branda. Nevolejte pokud možno s každým problémem zvlášť, ale sepište si je a řešte jich více najednou.

4. Bolest zad

Ilustrační snímek

Ne každý má domácnost uzpůsobenou na to, aby z ní mohl celý den pracovat. Prvotním problémem je židle. „Pokud sedíte nesprávně a nesymetricky, přepínáte svaly zvláště na zádech, ramenech a krku. To po nějaké době nemůže vyústit v nic jiného než v jejich bolest,“ varuje doktor Rand McClain. 

Kupte si ergonomické podsedáky, dbejte na to, abyste seděli rovně a nehrbili se. Každých dvacet minut nebo aspoň půl hodiny se protáhněte. Hezky zhluboka se nadechněte, zadržte na deset sekund dech a zase vydechněte. Nikdy nepracujte z postele nebo válendy.

5. Únava očí

ilustrační snímek

Nelze pořád zírat do počítače nebo se zrakem soustředit na jedinou věc. To zvládnete jen chvíli. Pak začnou být oči unavené. V práci se to řeší jednoduše. Po chvíli si jdete na kávu s kolegyní, na oběd, jsou tu i ty cesty do zaměstnání nebo pochůzky. Doma nic takového neděláte a oči trpí. 

Pomoci může opět nastavení striktního režimu, nebo nákup brýlí, které dokážou blokovat modré světlo (pokud používáte počítač). Máte-li kontaktní čočky, střídejte je s brýlemi.