Šest zajímavých věcí, které se stanou s vaším tělem, když je venku zima

  • 39
Pokud nemáte to štěstí žít v příjemně teplém podnebí po celý rok, připravte se i vy na účinky, které má chlad na naše fyzické i duševní zdraví. Některé jsou sotva postřehnutelné, jiné se mohou, zvláště u některých jedinců, ohlásit docela rázným způsobem.
Ilustrační snímek

„Změny počasí přinášejí mnoho změn pro vaše tělo i mysl,“ tvrdí doktor Albert Ahn z NYU Langone Health v New Yorku a dodává, že tyto změny je třeba mít na paměti, abyste zůstali zdraví po celou zimní sezónu.

Zajímá vás, jak může zima ovlivňovat vaše tělo a na co si dát pozor, když začnou teploty klesat?

Ilustrační snímek

Spálíte více kalorií

Možná vás tato informace překvapí, protože z vlastní zkušenosti víte, že vás na jaře čeká pracné shazování těch nadbytečných kilogramů, které jste nabrali právě v zimním období. Možná proto se domníváte, že v zimě se metabolismus spíše zpomaluje. Ovšem opak je pravdou. Když je tělo vystaveno nízkým okolním teplotám, musíte vydávat větší množství energie, abyste ho udrželi v teple. Rychlost metabolismu tak může mírně stoupat. Doktor Ahn však radí nespoléhat na tento fakt a nebrat ho jako součást hubnoucího plánu.

„Není to dostatečně významné, abyste si povšimli rozdílu, ale máte tendenci spalovat více kalorií, když se tělo snažíte udržet v teple,“ řekl doktor Ahn. Navíc v chladném období, kdy jsou krátké dny a dlouhé noci a jen málo slunečního svitu, nemá většina lidí moc chuť sportovat a k nečinnosti se obvykle ještě přidá konzumace většího množství často kalorických potravin. Zvláště v období vánočních svátků. Není proto divu, že namísto hubnutí díky zrychlení metabolismu v zimě, nakonec skončíte s pár kilogramy navíc.

Lékař Ondřej Nývlt z Vědecko-lékařské rady Světa zdraví proto radí udržovat v zimě metabolismus ve správném chodu.

„Chladné měsíce souvisí mimo jiné se suchým prostředím, proto je důležité i v zimě dbát na správný pitný režim bez něhož metabolismus stagnuje. Pro správnou funkci metabolismu je také vhodné zásobit se na zimu správnými tuky. V přiměřeném množství se doporučují především konzumovat potraviny, které obsahují tzv. ´zdravé´ tuky s převahou mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Mezi tyto potraviny patří například olivy, mandle, avokádo, losos, vlašské ořechy, lněné a chia semínka a další. Naopak bychom se měli vyhýbat tukům obsahujícím trans-mastné kyseliny, které číhají především ve zpracovaných potravinách,“ radí doktor Nývlt, který doplnil, že pro správnou funkci metabolismu a posílení imunity je také důležitý dostatek železa.

„Železo se účastní přenosu kyslíku do buněk. Nízká hladina železa může způsobit, že buňky nemají dostatek kyslíku na svoji práci a metabolismus stagnuje. V pravidelných dávkách se proto vyplatí železo doplňovat pomocí vhodné stravy například v podobě červeného bobulovitého ovoce, vnitřností, fazolí, brokolice a jiných zelených potravin. Pro využití železa v organismu je důležitý současný přísun vitaminu C. Na podporu metabolismu a prohřátí lze využít v přiměřené míře i látky, které obsahuje zázvor nebo chilli. Chilli konkrétně obsahuje kapsaicin,“ dodal.

Ilustrační snímek

Vaše prsty se zmenšují

Všimli jste si, že vaše prstýnky jsou s příchodem zimy trochu volnější, jakoby vaše prsty náhle zeštíhlely? Není to jen vaší představivostí. Vaše prsty, a to jak na rukou, tak i na nohou, opravdu mohou v chladném počasí lehce zeštíhlet.

Doktor Albert Ahn z NYU Langone Health v New Yorku tento jev vysvětlil tím, že prsty u rukou i u nohou mají v teplém podnebí tendenci mírně natékat, kdežto v zimě se toto neděje. „Při studeném počasí totiž tělo stahuje krevní cévy ve snaze udržet tělesné teplo a základní tělesnou teplotu. Do končetin se tak dostane méně krve, což může způsobit, že vaše prsty vám budou připadat hubenější.“

Ilustrační snímek

Váš zrak může trpět

V zimním období si nezapomeňte chránit své oči. Vystavení se nadměrně chladným teplotám, studenému větru a oslnivě bílému sněhu může podle odborníků negativně ovlivnit váš zrak. Výrazné riziko pro oči také mohou představovat sluneční paprsky, které se odrážejí od sněhových závějí. V tomto případě dokonce hrozí zranění rohovky nebo její popálení. Sluneční brýle tak s odchodem léta určitě neodkládejte na dno šuplíku.

Zvláště pokud jste milovníci zimních sportů, kvalitní sluneční brýle by ve vaší zimní výbavě určitě neměly chybět. Sluneční brýle byste však v zimě měli nosit i do města a na běžné nošení.

Optik Jan Policar dodal, že zimní období klade na náš zrak větší nároky. „Je obecně méně světla, takže zornice je širší. Vady zobrazení se následkem toho projevují více, a proto je důležité mít správnou a aktuální korekci zraku. Zároveň je dobré chránit si zrak na horách, kde je vyšší množství UV záření. Proto je dobré mít kvalitní sluneční brýle,“ uvedl Policar.

Ilustrační snímek

Zčervená vám obličej

Ruměnce na tvářích po návratu z procházky zasněženou krajinou nebo po dni stráveném na sjezdovce jsou naprosto běžným jevem, který vás určitě nijak nepřekvapí. Víte však, proč k červenání dochází?

Doktor Ahn vysvětlil, že v chladných teplotách začne tělo spouštět ochranné mechanismy, které mají za úkol chránit důležité orgány v břišní dutině a hrudním koši. Zvýšenou ochranu v zimě potřebuje i váš mozek. Ochrana organismu spočívá především v udržení stálé tělesné teploty, což při pobytu v mrazivém počasí není až tak jednoduché. Tělo tedy začíná šetřit, kde se dá a nepumpuje krev do míst, která to až tolik nepotřebují, jako jsou nohy, ruce, nos a uši.

Kůže v těchto oblastech tak v chladu výrazně pobledne a teprve, když se zahřejete, krev se vrátí do obvyklých míst a vy zčervenáte.

Ilustrační snímek

Zvyšuje se riziko srdečního záchvatu

Tento jev je podle doktora Ahna častěji pozorován u starších dospělých, kteří mají navíc zvýšené riziko srdečních problémů. Ale ani když jste mladí a bez zdravotních problémů, neznamená to, že byste toto riziko měli podceňovat. Japonská studie, která sbírala data od roku 2000 do roku 2012 totiž ukázala, že počet pacientů přijatých na jednotku intenzivní péče (JIP) s náhlým srdečním selháním je nejvyšší právě v zimě.

„Toto zvýšené riziko není jen kvůli námaze, protože hrabete sníh,“ podotkl doktor Ahn a objasnil, že nízké teploty samy o sobě jsou pro srdce dost náročné. Srdce musí silněji pracovat, aby zabránilo ztrátě tepla povrchem těla a tím se zvyšuje tlak na srdce. Může tak dojít i k lehkému zvýšení krevního tlaku. Nízké teploty navíc zvyšují riziko onemocnění dýchacích cest, což opět klade vyšší nároky na srdce. To pak může, zvláště u kardiaků, začít selhávat. Kvůli nedostatku vitaminu D a celkové neaktivitě v zimě rovněž dochází k oslabení imunitního systému, a to vašemu srdci také dvakrát neprospívá. Přejídání se nezdravými potravinami, tak typické pro období vánočních svátků, spolu se zvýšeným příjmem alkoholu, je pro srdce rovněž velká zátěž.

Doktor Ahn proto doporučuje i v průběhu zimy dodržovat zdravý životní styl a bedlivě si hlídat veškeré projevy, které by mohly upozornit na blížící se srdeční záchvat.

Ilustrační snímek

Může dojít k poklesu nálady a depresím

Podzimní a zimní splíny jsou skutečné. S chladnějším obdobím přichází i zkracování dnů a hrozí tak nedostatek vitaminu D, upozornil doktor Albert Ahn. 

Každý člověk příchod zimy zvládá jinak. Některé jedince potká jen špatná nálada, mrzutost a zvýšená únava, u jiných se v zimě může projevit sezónní afektivní porucha - komplexní depresivní onemocnění, jehož spouštěčem je pravděpodobně nedostatek slunečního světla. Mezi příznaky sezónní afektivní poruchy mimo jiné patří depresivní stavy, nedostatek energie, nesoustředěnost, úzkost nebo také ztráta libida.

Doktor Ahn jako prevenci zimních splínů doporučuje zaměřit se na pravidelné cvičení a snažit se trávit hodně času venku na denním světle. Při mírnějších duševních problémech a změnách nálad pak podle něj může pomoci přijímat vitamin D ve formě vitaminového doplňku. Jestliže se vaše nálada nelepší a cítí se po psychické stránce stále hůře, pak určitě neváhejte s návštěvou odborníka.

, pro iDNES.cz