Podle této reklamy je hezké mít v domě chlapce/dívku.

Podle této reklamy je hezké mít v domě chlapce/dívku. | foto: Eli Rezkallah, Plastik Studios

Kdyby na to přišla vaše žena... Fotograf vyměnil role v reklamách

  • 65
Fanoušky seriálu Šílenci z Manhattanu, ale nejenom je, zaujal projekt libanonského fotografa Eliho Rezkallaha s názvem Paralelní vesmír. Zaměřil se v něm na staré sexistické reklamy a otočil v nich role mužů a žen.

Reklamy nás obklopují a z velké části vytvářejí veřejný prostor, takže se jim ani při usilovné snaze úplně vyhnout nemůžeme. Aktivisté za rovnoprávnost často kritizují stereotypní zobrazování mužů a žen v reklamách, které podle nich utvrzuje a prohlubuje předsudky ve společnosti.

„Když jsem loni na díkuvzdání navštívil svou rodinu v New Jersey, zaslechl jsem své strýce mluvit o tom, jak jsou ženy lepší v kuchyni, v péči o domácnost a o své ženské povinnosti. Vím, že všichni muži nejsou jako moji strýčkové, ale stejně mě překvapilo, že tak dnes ještě někdo uvažuje,“ vysvětluje svou inspiraci pro projekt Paralelní vesmír vizuální umělec Eli Rezkallah.

Muži ochutnají svou sexistickou medicínu

Použil k tomu velmi sexistické reklamy z padesátých let, kde jsou ženy zobrazovány jako podřízené osoby, které nikdy neopouští kuchyni a je možno je fyzicky napadat, pokud se manželovi cokoliv znelíbí.

„Vím, že jsou ty reklamy staré, ale měl jsem pocit, jako by něco z jejich esence bylo stále přítomno v záhybech naší moderní sociální struktury. Představil jsem si paralelní vesmír, ve kterém jsou role obrácené a muži ochutnají svou vlastní sexistickou medicínu,“ napsal nám ke svému dílu bejrútský umělec.

Jeho práce zaznamenala velký úspěch po celém světě a Rezkallah dostává stovky pozitivních reakcí od lidí se stejnými hodnotami. „Moje blízká rodina a přátelé jsou na mě pyšní a podporují mě, protože zastávají stejné hodnoty a věří v poselství za touto kampaní,“ dodává Rezkallah a doufá, že jeho práce pomůže lidem prohlédnout skrz stereotypy i to, jak se nás snaží svazovat.

, pro iDNES.cz