Podle nejnovějších výzkumů trpí jedno dítě ze sta některou z poruch autistického spektra. (ilustrační foto)

Podle nejnovějších výzkumů trpí jedno dítě ze sta některou z poruch autistického spektra. (ilustrační foto) | foto: SLAVOMÍR KUBEŠ, MF DNES

Vyvolávání a urychlování porodu podle vědců souvisí s autismem

  • 36
Vědci na celém světě zkoumají, proč se v posledních letech zvyšuje počet dětí s autismem. Američtí lékaři ověřovali, jestli autismus nezpůsobuje vyvolávání a urychlování porodu. Našli souvislost, ale velmi slabou.

"Poruchy autistického spektra se řadí mezi neurovývojové poruchy, které jsou charakterizovány vrozeným narušením určitých funkcí mozku. Pravděpodobně je příčina multifaktoriální - dosavadní studie prokázaly genetický podíl při vzniku autismu," vysvětluje psycholožka Veronika Šporclová. 

"Zvažovány jsou ovšem další rizikové faktory jako komplikace v těhotenství, při porodu a po něm, rizikovým faktorem může být také vyšší věk rodičů," dodává Šporclová, která se zabývá diagnostikou autismu pro organizaci APLA.

Američtí vědci z Duke University proto zkoumali zdravotní a školní záznamy více než šesti set tisíc dětí, mezi nimi bylo pět a půl tisíce dětí s autismem. Zajímalo je, jestli byly jejich matkám při porodu podány látky na jeho urychlení či vyvolání. Poté, co zkontrolovali, že nedošlo ke zkreslení zdravotním stavem matky, jejím socioekonomickým statutem a rokem narození dítěte, přišli na souvislost. 

Podle studie, kterou zveřejnili v žurnálu JAMA Pediatrics, zvyšují tyto procedury riziko autismu u chlapců o 15 až 35 %. U žen byla zjištěna souvislost pouze s urychlováním porodu a pohybovala se na hranici statistické odchylky.

Může tedy za množství autistů rozšířená praxe podávání látek k urychlení a vyvolání porodu? I kdyby se mávnutím kouzelného proutku podařilo odrodit děti z vyvolávaných a urychlovaných porodů bez asistence, počet autistických chlapců by klesl o dva z tisíce. V České republice se ročně podle odhadů narodí mezi dvěma sty až pěti sty dětí,  u kterých se během života projeví porucha autistického spektra.

Souvislost nemusí znamenat příčinu

Spojení mezi porodnickými procedurami a autismem se proto musí dále vědecky zkoumat a studie by rozhodně neměla ovlivňovat chod porodních sálů, jak vzkazují sami autoři. Může se také stát, že další pátrání zavede vědce jiným směrem, třeba ke genetice. Teoreticky třeba gen, který může způsobit autismus, zároveň zpomaluje průběh porodu.

I kdyby se nakonec ukázalo, že jedinou příčinou autismu u některých dětí je vyvolávání porodu, bylo by třeba zvážit riziko pro nenarozené děti a jejich matky, kdyby se od těchto praktik ustoupilo. 

Ostatně už nyní se jedná o poměrně diskutované téma. Někteří lékaři jako například francouzský porodník Michel Odent tvrdí, že jakýkoliv zásah do porodu vyvolává tzv. domino efekt a mělo by k němu docházet pouze ze závažných důvodů. Mezi ty patří těhotenská hypertenze či diabetes, infekce dělohy a těhotenství trvající déle než 42. týdnů. Důvodem k indukci porodu může být i pomalý růst miminka a samozřejmě situace, kdy rodičce odteče plodová voda, ale porod spontánně nezačne. 

"Podávání látek k vyvolání nebo urychlení porodu může být jedním z rizikových faktorů, ovšem nikoliv jedinou příčinou vzniku poruchy autistického spektra. Některé studie prokazují vyšší výskyt komplikací během těhotenství a porodu u dětí s poruchou autistického spektra než u dětí zdravých. Je tedy nezbytné pohlížet na podání látek na vyvolání a urychlení porodu jako na užitečné, nikoliv jako rizikové a škodlivé," myslí si Šporclová. 

, pro iDNES.cz