Dovolená pro vás, utrpení pro vlasy. Jak pečovat o kštici v létě

  • 0
Vitamíny, proteiny a pořádná dávka hydratace. To vše vlasy potřebují po celý rok, a v teplých dnech to platí dvojnásob. Naší kštici dává zabrat nejen trojka: slunce, slaná voda a chlór. Pokud tedy nechcete mít po létě oči pro pláč, pečujte o svou hřívu už teď.

Pokud nechcete mít na léto nepříjemnou vzpomínku v podobě zničených vlasů, buďte ke své kštici laskavá.

Slunce může být i nepřítel

Pravděpodobně víte, že bez OF faktoru je vaše pokožka vystavená velkému nebezpečí, které má na svědomí UV záření. Ovšem málokdo si uvědomuje, že stejnou péčí (jakýsi štít proti ostrému slunci) potřebují i vlasy.

Pokud totiž hřívu vystavíte paprskům bez jakékoliv ochrany, stává se náchylnější k poškození. Vlasy se rychleji vysuší a konečky jsou roztřepené. Proto při častém pobytu na slunci používejte speciální vlasové přípravky s UV filtry. Vytvoříte potřebný film, který ke kštici nepropustí ultrafialové záření.

Tip: Určitě neprohloupíte, když si na hlavu pořídíte slušivý klobouk. Spojíte tak příjemné s užitečným. Zabráníte slunečním paprskům dosedat na citlivou pokožku obličeje a také vlasy budou pod trendy doplňkem v bezpečí.

Jít spát s vllhkými vlasy? Raději ne.

S mokrou hlavu vstříc nehezkým zítřkům

Na létě jsou úžasné mimo jiné teplé večery, které svádějí nejen k delšímu posezení venku, ale také k tomu, abychom šly bez obav spát s mokrou hlavou, která nás alespoň trochu ochladí. Tento počin však vlasům rozhodně nedělá dobře, nesvědčí ani pokožce hlavy.

Třením byť jen vlhké kštice o polštář dochází k narušení vlasové struktury. Kadeře se tak mnohem rychleji lámou a cuchají, pokožka hlavy se zapařuje a vysušuje. Výsledkem je rozlítaná a nepoddajná hříva i sklon k tvorbě lupů.

K dovolené patří koupání, ovšem slaná či chlorovaná voda vlasům zrovna nesvědčí.

Vodní radovánky vlasy oslabují

Dalším úhlavním prázdninovým nepřítelem našich vlasů, který útočí na jejich kvalitu, je voda. A to jak slaná v případě dovolené u moře, tak i chlorovaná z bazénu.

Všichni známe pocit slané vody na kůži, to samé se děje i u vlasů, jen to necítíme. Mořské kapky vlasy vysouší, které se následně více cuchají. Chlor zase stojí za ztrátou lesku a pružnosti. V obou případech pak kštice působí matně a bez života.

Proto nenechávejte působit chlór či sůl na svou hřívu déle, než je nezbytně nutné. Vždy po koupeli vlasy opláchněte a večer důkladně umyjte.

Rada: Po každém umytí použijte kondicionér na vlasy. To platí v létě dvojnásob. Přípravek dodá vlasům výživu, hydrataci a lesk, navíc zacelí porušenou vlasovou strukturu.

I vlasové doplňky mohou nadělat neplechu.

Pozor na výběr gumičky

Abyste zachovala zdraví svých vlasů, dávejte pozor také na takovou nenápadnou věc, jako je stahování vlasů. I obyčejný culík se totiž může stát pohromou.

„Důležité je vybrat správnou gumičku, například moderní saténovou. Je také důležité vlasy příliš nešmodrchat, například do drdolů. Při takto nešetrném zacházení může dojít k narušení vlasu,“ poukazuje na častý nešvar kadeřnice Barbora Bajerová, zakladatelka pražského studia Spell.

Barvit vlasy doma se nevyplácí. Před dovolenou si raději dopřejte péči specialisty.

Kdo šetří, škodí vlasům

Na dovolené chce mnoho z nás skvěle vypadat. Kromě profesionální manikúry a pedikury tak zajdeme i ke kadeřnici. Aspoň by to tak bylo správné. Bohužel se najde stále dost žen, které na sobě chtějí ušetřit. Pořídí si v drogerii barvu za pár korun a doma svou kštici pohodlně obarví.

Nic proti. Pamatujte ovšem na to, že nekvalitní barvy můžou změnit strukturu vlasů a poškodit je. Ublížit své hřívě ovšem můžete i špatným technologickým postupem, kdy hrozí dehydratace a poškození vlasů i vlasové pokožky.

Pozor: Hlavně majitelky blond vlasů by se neměly pouštět do domácího experimentování. Klidně nechte odbarvování až po návratu z dovolené. Barvy obsahující peroxid vlasy ještě více zatíží a slaná voda, chlor i ostré slunce pak mohou být poslední kapkou jejich destrukce.

Extrémní teploty, ostré sluneční paprsky, slaná voda, chlor, ale i taková drobnost, jako je nesprávné rozčesávaní. To vše se podepíše na kvalitě vlasů.

Na hřebenu záleží

Důležité také je, čím a jakým způsobem vlasy rozčesáváte. Když budete kartáčem vlasové vlákno příliš natahovat, může snadno prasknout. Pořiďte si například šetrný kartáč s přírodními štětinami. Během česání nedělejte rychlé pohyby. Postupujte od konečků po kořínky.

Zejména mokré vlasy jsou křehké, v tomto případě používejte hřeben a pročesávejte pramen po prameni od konečků ke kořínkům. Aby tato činnost byla jednodušší, použijte předtím přípravek pro snazší rozčesávání.