Zrádná pěšinka uprostřed a další věci, které jste o účesech nevěděli

  • 7
Máte pocit, že dáváte vlasům maximální možnou péči, přesto váš účes občas bývá bez života a barva ztrácí lesk? Zeptali jsme se kadeřníků, jaké jsou naše zlozvyky a co je třeba dělat, aby naše vlasy byly kvalitní, silné a účes vždy ve skvělé kondici. Jejich odpovědi vás možná překvapí.
Kadeřnice zvolila jemné melírování technikou balayage.

Nejoblíbenější je melír

Je to možná k nevíře, ale kadeřníci se shodují, že Češky jsou v drtivé většině případů při volbě účesů velmi konzervativní. Vedou dlouhé a polodlouhé vlasy, především mikáda, která nejsou náročná na úpravu. Mnoho žen si stále ještě říká o trvalou.

„Existují různé novější techniky natáčení, anebo dokonce dočasná trvalá, která se z vlasu vymývá. Stále se ale jedná o stejný proces a následnou péči. Účes je po umytí třeba vždy doupravit,“ říká Michal Svoboda, kadeřník ze studia Bomton Brumlovka.

Jednou z nejoblíbenějších stálic při výběru účesu nepřestává být ani melír. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů zesvětlení vlasů, který vytváří přirozený dojem.

„Není melír jako melír. Přechodům pro chodce už dávno odzvonilo, dnes jsou trendy tzv. pavučinkové melíry, které působí tak, jako kdyby tak vlasy už vyrostly. Je to taková hodinářská práce, ale vyplatí se to,“ říká Linda Žáková, vlasová specialistka Paul Mitchell.

Dodává, že správný kadeřník by měl pracovat se všemi lichotivými a zároveň nelichotivými rysy, aby podtrhl to, co je na ženě výjimečné, a zároveň zamaskoval to, co na sobě nemáme rády.

Vedle pastelových odstínů jsou moderní i kouřové či leskle kovové.

Co nás dělá staršími

„Jsou to všechny odstíny s kovovými odlesky a přírodní tóny bez náznaku zlatavé. Pleť totiž s věkem ztrácí přirozený béžovo-zlatý pigment, a proto je vhodné to mírně suplovat ve vlasech. V případě, že je žena zvyklá na studenou barvu, může si ji nanést ke kořínkům a délky nechat mírně zlaté. Určitě je také dobré vyhnout se měděným, červeným a rezavým tónům - tedy za předpokladu, že dáma není typická zrzka, jejíž pleť si nazlátlý odstín automaticky zachovává. Všem ostatním takové barvy zbytečně přidají léta,“ vypočítává známý kadeřník Libor Šula a ambasador značky L’Oréal Professionnel.

6. KROK: Syntetické vlasy uhlaďte kartáčem. Přírodní vlasy češte opatrně...

Každodenní česání

Možná česání nepřikládáte kromě estetické žádnou jinou funkci, a tak se občas stane, že raději vlasy stáhnete do gumičky či do drdolu, než byste se namáhala použít hřeben. To je však chyba, protože česáním provádíme masáž pokožky, která je pro zdravý vlasový porost nezbytná.

„Česat bychom se měli každý den. Je to důležité nejen kvůli promasírování vlasové pokožky, ale také proto, aby se prameny vlasů neslepovaly a necuchaly. Vzniklé dredy se pak těžko rozčesávají, v krajních případech se musí ustřihnout,“ vysvětluje Monika Kocmichová, senior stylist ze studia Libor Šula The Salon.

Zanedbávat bychom neměli ani vhodný typ hřebenu či kartáče, který si bude rozumět s našimi vlasy. Například ženy s hustou kšticí by se měly vyvarovat jemného hřebenu, protože by jim mohl vytrhat větší množství vlasů.

Mikádo nemusí být pouze uhlazené. Herečka Selena Gomezová se nebojí jeho...

Zrádná pěšinka uprostřed

Každá z nás měla někdy v životě období, kdy nosila pěšinku uprostřed hlavy. S přibývající roky jsme ale zjistily, že to není úplně to pravé a že pěšinka po straně nebo ofina může náš obličej udělat daleko zajímavější. 

„Pěšinka uprostřed sluší pouze hrstce lidí, kteří mají symetrický obličej. Zvýrazňuje jakoukoliv nerovnost, jako je třeba velký nos nebo jedno oko menší. Většina z nás totiž nemá pravou a levou část obličeje úplně stejnou. Lepší je proto volit pěšinku na straně, která asymetrie v obličeje dokáže zamaskovat,“ prozrazuje Jolana Hlinková, Senior Hairdresser ze studia Krob´s Salon.

Málokdo by Sharone Stoneové hádal šedesát. Je to i díky šmrncovnímu krátkému...

Pro koho se hodí krátký sestřih

Krátké vlasy může mít v podstatě každá žena, ale je potřeba brát ohled na postavu, styl a čas, který trávíme v koupelně.

„Když máme nějaké to kilo navíc a kulatý obličej, bude lepší, když nebudeme mít úplně vystříhaný krk, ale třeba raději zvolíme delší ´pejzy´ v obličeji, aby ho to zjemnilo. Taky je třeba brát ohled na tvar hlavy. Když má někdo placatou hlavu, je třeba střih upravit tak, abychom tam tu “bouličku” uměle vytvořili,“ vypočítává Linda Žáková.

Mýtus je pak to, že jsou krátké vlasy snadné na úpravu. Pokud se ráno vzbudíte a vlasy vám trčí každý do jiné strany, často nezbývá než si je umýt a vyfoukat. Žádný drdol či culík zde nepřichází v úvahu. Navíc je často problematické i dorůstání.

Cesta ke krásným vlasům začíná ve sprše. Nesprávným mytím naděláte více škody

Každodenní mytí se nehodí pro všechny

Optimální frekvence mytí vlasů by měla být jednou za dva až čtyři dny. Pokud si je myjete častěji, zbavujete se i ochranné vrstvy mazu, takže pokožka se zbytečně vysušuje a vlasy mají tendenci se lámat. 

Některým lidem se ale vlasy mastí opravdu často a výrazně, a tak je třeba frekvenci zvýšit. „Tito lidé s vysokou mastivostí vlasů a pokožky si je, bohužel, musí mýt každý den. V tomto případě úplně stačí jedno mytí šamponem. Lze také mytí odložit tím, že použijeme suchý šampon,“ říká Michal Svoboda.

Standardní postup je však ten, že si vlasy myjeme šamponem dvakrát. “První mytí očistí vlasy od prachu, stylingu a druhé mytí čistí vlasovou pokožku. Následuje důkladné vypláchnutí a vyždímání a aplikace kondicionéru, který od konců pročešeme ke kořínkům. Kondicionér necháváme působit minimálně dvě minuty, aby stihl udělat svou úlohu. Opět důkladně vypláchneme a přichází na řadu foukaná a styling,“ popisuje správný postup Linda Žáková.

Ilustrační snímek

Strašák jménem padání vlasů

Věděli jste, že ženy mají silnější vlasy než muži? A že různý počet vlasů u lidí bývá rozdílný? Průměrný počet vlasů na hlavě u černých a hnědých vlasů je 80 až 100 tisíc. U blonďatých o jednu třetinu více. Tenkých vlasů je více. Životnost vlasů je dva až čtyři roky, a tak není divu, že nám jich denně vypadne několik desítek. Protože si většina žen češe vlasy při mytí, uvolňují se vypadané vlasy najednou a pak máme pocit, že celý chomáč v naší dlani je krajně podezřelý.

„Běžný počet vlasů, které vypadnou za jeden den, se pohybuje mezi 80-100. Nadměrné vypadávání vlasů může mít ovšem celou řadu příčin, které nedokáže kadeřník vždy na sto procent určit. V tomto případě doporučuji návštěvu odborného lékaře,“ říká Michal Svoboda.

„Každopádně padání není zapříčiněno samotným vlasem, ale v naprosté většině případů vlasovou pokožkou,“ dodává Libor Šula.

Australská blogerka Kate Hannah miluje barvy. Nosí výrazné outfity a často...

Před barvením se nemyje hlava

Dalším poměrně hojně rozšířeným mýtem je ten, že se před aplikací barvy nemusí mýt vlasy. To však platí jen částečně.

„Rozhodně nechoďte na barvu ke kadeřníkovi s týden neumytou hlavou v přesvědčení, že to pak lépe chytá. Není to pravda a pro kadeřníky to není příjemný zážitek. Ani čerstvě umyté vlasy nejsou žádoucí, ale den předem už ano,“ říká Petr Šťastný, Senior Stylist ze salonu Libora Šuly.

Ilustrační snímek

Domácí masky a zábaly jako nepřítel

Na internetu i v magazínech najdete spoustu návodů na nejrůznější domácí kosmetické přípravky na vlasy, nejčastěji masky a zábaly. Přestože to někomu může prospět, kadeřníci to nevidí rádi. Tým Libora Šuly dokonce sepsal  ingredience, které na vlasy nepatří, ale ženy je přesto používají. Jsou to: žitná mouka v přesvědčení, že je to bio a že odmastí kořínky; pivo nebo cukr jako skvěle tužicí styling; majonéza či vajíčka pro údajně vyšší lesk a hydrataci; olivový olej namísto výživného balzámu.