Miliony lidí volí metropolitní styl života. Pracují ve středu dění a denně vydávají velké množství energie. Potřebné místo pro odpočinek a k načerpání nové energie poskytne právě domov.
"City styl" či "metropolitan living" představuje zrození nového způsobu městského bydlení. Typickým představitelem jsou lofty, ovšem podobný komfort si lze dopřát i v malém bytě. Současné projekty novostaveb mají spíše jeden otevřený prostor než více uzavřených pokojů.
Jak si zařídit městský byt?
"Podle výzkumů se styl bydlení ve městech mění. Majitelé bytů volí vkusné a kvalitní bydlení, také jednoduché a funkční," říká interiérová designérka Danielle Le May.
Existuje milion způsobů, jak takový interiér zařídit. Inspiraci, doplňky, nábytek a dekorace z celého světa lze nalézt na každém kroku. "Na zdech mohou viset plakáty, například ve stylu pop-art, v pokoji můžeme rozmístit různé oblíbené předměty z cest nebo z dětství. Jednoduše vše, po čem vaše kosmopolitní srdce touží," doporučuje návrhářka.
"Já osobně hledám u městských interiérů nezávislost designu. Mám ráda technickou dokonalost řemeslného provedení a přírodní původ materiálu," dodává.
Jednotlivé kusy nábytku, osvětlení, dekorace a doplňky by měly vyzařovat náladu a reálný pocit. Nejdůležitějším kritériem pro tento styl je atmosféra a příjemný čistý prostor. Společně totiž tvoří jedinečné místo, kam se budeme rádi vracet. Konečná podoba interiéru tedy musí vždy vycházet z potřeb uživatele.
Současný městský styl v modré
Na začátku je třeba vyřešit barevnost. Mohou nás ovlivnit současné trendy, nebo se můžeme nechat unést vlastní fantazií a pocity. Obecně řečeno, barvy mají vliv i na naše každodenní rozhodování.
"Momentálně je nejoblíbenější modrá. Barvu oblohy a oceánu lidé vnímají velmi pozitivně, modrá je důvěryhodná, spolehlivá a přijatelná. Jako základní barva ducha vyvolá pocit odpočinku a může způsobit, že tělo začne produkovat chemické látky, které nás uklidňují," pozitivně hodnotí vliv modré Danielle Le May.
Zároveň však varuje před některými studenými odstíny, některé můžou vyvolávat pocity lhostejnosti.
Uživatelé bytů volí často neutrální bílou, ale i zde existuje mnoho odstínů teplé a studené barvy. Bílá symbolizuje bezpečný a šťastný domov, evokuje čistotu myšlenek, duševní jasnost a vybízí nás k udržování pořádku.
"Bílá je barvou příměří, naděje a nevinnosti, ale také chladu, sněhu a světla. Správná volba barevnosti je založena na znalosti psychologie barev, zatímco design interiéru na stylu budovy a na vlastním cítění obyvatel," poznamenává designérka.
Zařízení interiéru
Domov odhalí individuální osobnost. K nákupu nábytku byste měli přistupovat na základě svých znalostí či pocitů. Kombinací světlého a tmavého dřeva v jedné místnosti vzniká příjemný kontrast, který interiér oživí.
"Nebojte se použít mix stylů, který originálním způsobem domov zvýrazní. Je ovšem velmi důležité postupovat opatrně při vyhledávání jednotlivých kousků a v jejich míchání. Vybrané předměty by se měly navzájem ctít. Momentálně největším světovým nábytkářským hitem jsou francouzské sekretáře na nožičkách, inspirované stylem z doby Ludvíka XIV," radí Danielle Le May.