Nošení roušky může způsobit problémy s pletí. Šest tipů, jak jim předejít

  • 12
Roušku musíme nyní nosit při kontaktu s ostatními všichni. Chráníme tak své okolí a částečně i sebe. Pleť pod jednorázovou či textilní ochranou ovšem trpí, teplé a vlhké prostředí je navíc rájem pro nežádoucí mikroorganismy. Proto jsme se zeptali odborníků, jak svou pleť co nejvíce chránit.
Ani podpírání obličeje rukou nedělá pleti dobře.

Omezte make-up a umožněte pleti dýchat

„Pleť pod rouškou či respirátorem je obecně vystavena vyšší vlhkosti, teplu i mechanickému dráždění. V tomto prostředí může docházet i k intenzivnějšímu působení chemických látek v kosmetických přípravcích i líčidlech a látek použitých při výrobě ochranných pomůcek,“ upozorňuje dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl v Praze. 

OBRAZEM: Jaké roušky nosíte? Posílejte nám i dále své fotografie

To podle lékařky může u osob s citlivou či problematickou pletí vést k vysušení, zarudnutí, svědění, případně zhoršení stávající kožní choroby (akné, rosacei, atopického ekzému atd.). „Abychom toto působení minimalizovali, je vhodné na pleť pod rouškou aplikovat spíše lehké krémy či emulze, hutnější a výživnější textury ponechat na večer, zbytečně neaplikovat make-up a jiné prostředky dekorativní kosmetiky,“ dodává Gréta Wohlová. 

Líčení pod rouškou pravděpodobně stejně nikdo neocení a make-up by se vám jen zbytečně utíral do roušky. Navíc to má i svá pozitiva – necháte pleť konečně odpočinout a ušetříte na líčidlech. Pokud se přesto chcete malovat alespoň lehce, nezapomeňte se důkladně odlíčit hned, jak přijdete domů a roušku sundáte.

Ilustrační snímek

Čistěte si pleť pečlivěji než obvykle

Na pleti se v průběhu dne běžně zachycují spousty nečistot, bakterií i virů. Důkladné čištění pleti je proto velmi důležité, obzvláště v této době. Nejenže tak můžete redukovat pupínky a další nedostatky, ale zároveň pleť dezinfikujete, stejně jako je to potřeba v případě rukou. 

„Doporučuji pleť čistit i v případě, že se zrovna nenalíčíte. Ideální je odlíčit pleť ve dvou fázích – nejdříve klasicky odličovacím mlékem či tonikem a následně ještě obličej umýt s pomocí pleťové mycí pěny a teplé vody. Zajistíte tak důkladnější vyčištění pleti včetně hlubších pórů,“ radí Tomáš Plíhal, odborník na vývoj pleťové kosmetiky z firmy LOBEY.

Místo obyčejného krému si do taštičky přibalte ten, který vaši pokožku ochrání...

Nezapomínejte na kvalitní hydrataci

Nošení roušky je pro pleť velice namáhavé. Dlouhodobější použití může způsobit i drobné oděrky a suchá místa. Nezapomínejte proto zejména na potřebnou výživu a hydrataci, která pomůže předcházet poškození pleti. 

Vhodné jsou zejména lehčí krémy, které se rychle vstřebávají, dobře hydratují, ale nezanáší póry. Kromě krému může vypomoci také třeba bambucké máslo. Použít můžete také hydratační pleťovou masku, která navíc umožní pokožce odpočinout si a regenerovat.

Ilustrační snímek

Produkty na bázi oleje na čas odložte

Používáte-li make-up nebo prostředky pro péči o pleť, které zanechávají vaši pokožku mastnou, změňte na čas kosmetiku. Jedná se například o výrobky s vazelínou nebo minerálními oleji. Produkty, které zvyšují produkci kožního mazu, totiž napomáhají ucpávání pórů a zhoršují tak stav pokožky. Zároveň se mohou příliš mastné produkty namísto do pleti vsáknout do materiálu roušky, což ještě více snižuje její prodyšnost.  

Peeling odstraňuje odumřelé kožní buňky a pomáhá k regeneraci pleti.

Pozor na peeling

Chcete pleti dopřát extra péči? Jako zbraň proti ucpaným pórům vás nejspíše napadne peeling. Pomůže zbavit se nečistot a odumřelých kožních buněk, ale při jeho použití je potřeba dodržovat určitá pravidla. 

„Peeling doporučuji nanášet jen tehdy, když už daný den roušku nosit nebudete a nepůjdete ven, například večer. Důležité je vždy přípravek aplikovat na vlhkou pokožku,“ vysvětluje Tomáš Plíhal z LOBEY a zároveň upozorňuje, že i když se pokožka jeví krásně hladká, je po peelingové proceduře mnohem náchylnější na infekce. Peeling totiž vedle vyčištění pleti může krátkodobě narušit kožní bariéru. Nezapomeňte také po proceduře pleť hydratovat.

Ilustrační snímek

Dbejte na čistotu roušky

Nejenže neustále čistá a sterilní rouška bude lépe chránit vás i vaše okolí, ale také zmírní případné následky pro pleť. Vzhledem k tomu, že do roušky dýcháme, vzniká pod ní vlhké a teplé prostředí. Tedy ideální příležitost pro množení virů a bakterií. Může také dojít k nepříjemnému zapaření pleti. Proto je vhodné zvlhlou roušku včas nahradit novou. 

„Roušky na jedno použití skutečně nepoužívejte opakovaně. Všichni jich máme nedostatek, ale spíše než opakované použití jednorázové roušky doporučuji roušku textilní, kterou je třeba vyprat na 90° C, případně vyvařit či vyžehlit,“ radí dermatoložka Gréta Wohlová, podle které mohou pleť dráždit také zbytky chemických látek z pracích prostředků. Perte proto roušky raději bez aviváže a použijte více máchacích cyklů.  

Tip: Pokud nemáte možnost roušku během dne měnit, vložte do ní papírový ubrousek, který zachytí vlhkost, a obměňujte ho. Zabráníte tak tomu, že se vaše pleť zapaří a že se vám budou na pleti snadněji množit nežádoucí mikroorganismy.