Deset věcí, které byste nikdy neměla dělat se šperky

  • 11
Kvalitní a krásné šperky jsou křehké kousky, které by si každá z nás měla patřičně hýčkat. Není divu, že nám leckdy přirostou k srdci natolik, že je chceme nosit pořád. Jenže jsou chvíle, kdy jim mnohem více prospějeme tím, že je na chvíli odložíme.

1. Jít se šperky do chlorovaného bazénu či termálu

Šperky rozjasní podzimní outfit. Poradíme jak na to!
Náhrdelník od šperkaře Hanuše Lamra se jmenuje Ailanthus. Jsou to vlastně...

Kdykoliv se budete koupat, sprchovat nebo se vydáte do bazénu, měla byste všechny své ozdoby sundat. I obyčejná voda může způsobit zakalení povrchu a jejich matnost. U šperků s lepenými kameny pak časem může dokonce dojít k tomu, že vypadnou. Především slaná mořská nebo chlorovaná voda umí klenoty nenávratně poškodit. Zejména kousky organického původu jako například perly, korály nebo tyrkysy jsou choulostivé na chlor i další chemické sloučeny. Podobně nebezpečné jsou i termální prameny, které mohou zapříčinit černání zlata i stříbra. 

2. Připravovat těsto s prsteny na rukou

Ještě než se pustíte do přípravy těsta, sundejte si prsteny.

Při běžné a méně náročné přípravě jídla nemusíme prstýnky sundávat. Pokud se tedy zrovna nechystáme zadělávat těsto na knedlíky, těstoviny, buchty nebo na dort. Jakmile by se totiž těsto dostalo do šperku, nejspíš bychom je z něj jen těžko dostávali a museli ho pak nechat vyčistit ultrazvukem. 

Opatrní také musíme být, máme-li prsten s perlou. Ta by totiž při potřísnění otcem nebo při kontaktu se zelím či červenou řepou mohla reagovat změnou barvy a povrchu.

3. Uklízet bez gumových rukavic

Než začnete uklízet, odložte šperky, nebo si alespoň nezapomeňte nasadit gumové...

Většina pracích a čisticích prostředků obsahuje chlor, bělidla a další chemické látky, které můžou především kameny organického původu poškodit. Proto je dobré zvyknout si při úklidu šperky sundávat, případně pracovat v gumových rukavicích. Sundávat prsteny i náramky se vám vyplatí i při mytí nádobí a ručním praním. Některé drahé kameny jsou poměrně měkké a náchylné k poškrabání či poleptání, navíc chemické látky v čisticích prostředcích urychlují oxidaci.

4. Krémovat se s prsteny na rukou

Kategorie Designér šperku roku: Klára Šípková, snubní prsteny

Kosmetické krémy, emulze a mýdla sice šperky vyloženě nepoškodí. Pokud ale třeba prstýnky přicházejí pravidelně do styku s krémem na ruce, ztrácejí lesk a třpyt a musíme je potom častěji čistit v ultrazvuku.

Podobně je to i s parfémy či tělovými oleji, zkrátka vším, čím se zkrášlujeme. Všechny kosmetické přípravky, které nejsou 100% přírodní, mohou urychlit stárnutí šperku, některé ho mohou dokonce úplně znehodnotit.  Po nanesení tělové kosmetiky proto vždy počkejte alespoň deset minut a pak si šperky znovu nasaďte. Při použití parfémů stačí kratší interval.

5. Lakovat si vlasy s nasazenými náušnicemi

Nejprve lak na vlasy a teprve pak šperky.

A co třeba lak na vlasy. Měli bychom si zakrýt náušnice, když si lakujeme vlasy? Spíš než jen zakrýt doporučuji nasazovat je až po úpravě a nalakování účesu. Hlavně náušnice s perlami vysloveně trpí. Perla zmatní a je třeba ji znovu vyleštit.

6. Vystavovat šperky vysokým teplotám

Kromě oblečení se v Metráži vyrábějí i šperky. Například kšanda bohatě zdobená...

Některé vzácné kameny, například smaragdy, mohou reagovat na vysoké změny teplot i tím, že změní barvu nebo dokonce prasknou. Proto je lepší nenosit ani neodkládat šperky v místech, kde hrozí velké teplo a žár. Například v okolí krbu nebo u táborového ohně. Pro zajímavost, v tomto směru je výjimečně odolností diamant. Vydrží neporušený, i když se dostane do styku s ohněm.

7. Neodložit šperky při sportování

Před jakoukoliv sportovní aktivitou je vhodné sundat všechny šperky.

Pokud se chystáme do tělocvičny či sportovat v přírodě, měli bychom všechny šperky raději nechat doma, jinak jim hrozí mechanické poškození. Nejvíc náchylné k poškrábání jsou přírodní kameny v rozmezí tvrdosti Mohsovy stupnice (od 7–8), jako jsou české granáty, morganity, akvamaríny nebo smaragdy. Určité nečistoty v nich (tzv. inkluze) můžou způsobit i odštípnutí kamene při nárazu. Naopak safíry a rubíny mají tvrdost 9 a jsou velmi odolné proti poškrábání a nárazu. Nejodolnější proti otěru je pak diamant, který má na Mohsově stupnici tvrdost 10. 

8. Brát šperky do prašného prostředí

Náhrdelník Be gold je od značky Vuchu, pod kterou tvoří Michaela Macháčková. Je...

Žádným šperkům nesvědčí pobyt v prašném prostředí. Také popel nebo písek můžou kráse klenotů ublížit. Měli bychom na to myslet pokaždé, když se rozhodneme udělat velký úklid, vyčistit kamna nebo třeba chystáme dětem pískoviště.

9. Nechat šperky špinavé

Šperky vydrží krásné a lesklé dlouho, pokud je pravidelně čistíme a...

Běžnému opotřebení nejvíce podléhá stříbro. Je nejměkčí, takže se snadno poškrábe, a také působením kyslíku nejdříve černá. Proto je třeba zacházet s ním značně ohleduplně a také ho pravidelně čistit. Stejně tak je třeba věnovat péči i zlatu i platině, přestože vydrží více. Vhodné jsou speciální lešticí hadříky napuštěné šetrnou chemikálií, případně teplá mýdlová voda a měkký zubní kartáček. Doma však nečistěte šperky s drahými kameny a perlami. To přenechejte profesionálům.

Například perly jsou velmi choulostivé na mechanické poškrábání a působení chemických látek, podobně jsou na tom i další kameny organického původu jako jantar či korály. Také vzácné kameny smaragd, topaz nebo akvamarín každodenním nošením trpí. Jejich jedinečné kouzlo ale dokážeme zachránit, když dostatečně velký kámen necháme přebrousit a znovu zasadit. Kámen se přebroušením plošek oživí, protože do něj znovu může lépe vstupovat světlo a má tak celkově vyšší třpyt

Pokud jsou šperky velmi špinavé, nechte je namočené v roztoku mýdla a vody po dobu deseti minut. Potom je osušte a vyčistěte jemným suchým hadříkem. Hodně zašlé šperky si však raději nechce vyčistit v klenotnictví. Profesionální čištění laserem či ultrazvukem odstraní všechny nečistoty a usazeniny.  

10. Nechat šperky ležet ladem

Prsteny od designérky Anny Steinerové

Podceňovat bychom neměli ani ukládání šperků. Správné skladování jim uchová lesk a třpyt a pomůže udržet i pevnost. Na poličku v koupelně nebo na noční stolek zapomeňte. Šperky si zaslouží vypolstrovanou šperkovnici, která poskytne jednotlivým kouskům dostatek místa, aby se nepoškodily mechanickým třením. Ideální je krabička oddělenými prostory pro náušnice, prsteny, náramky a řetízky. 

Prsteny by měly mít své místo v polštářkových přihrádkách, náramky a řetízky zase ocení pozici vleže nebo pokud budou namotány na polstrovaný válec. Jste-li sběratelka náušnic, pořiďte si speciální stojan, na který je zavěsíte. Šperky by měly být rozděleny i podle svého původu, tedy zlato, stříbro, jiné kovy a kameny.