Eko kůže je pouze honosný název pro plast, říká obuvní stylistka

  • 21
Trápí vás puchýře, haluxy či bolesti kolenních kloubů? Možná se nevědomky dopouštíte některé ze základních chyb při výběru bot, případně volíte příliš vysoké nebo úzké lodičky. Jak se v botách cítit jako v bavlnce a vyznat se v materiálech i nových technologiích, prozradí obuvní stylistka Petra Steyrerová.

Obuvní stylistka Petra Steyrerová

Jak správně vybírat boty

Vybrat boty tak, aby správně sedly, bývá umění. Základem dobrého nákupu je poučka, že v botě nikdy nesmí tlačit palec na délku. „Pokud palcem narážíte ve špičce boty, určitě musíte volit jinou velikost. Není nic horšího než malé boty, protože vám z toho mohou v nejhorším případě slézt nehty,“ zdůrazňuje Petra Steyrerová. 

Kromě této rady se vyplatí myslet i na další zásady. Boty zkoušejte vždy odpoledne, protože nohy bývají nateklejší, a vy tak lépe poznáte, zda i při delší procházce budou pohodlné. Zkoušíte v obchodě jen jednu botu? I to bývá při nákupu častá chyba. Většina lidí nemá nohy stejně dlouhé ani široké, a doma se tak leckdo dočká nepříjemného překvapení v podobě tlačících prstů. Velikost by měla vždy odpovídat větší noze, protože nadbytek místa v druhé botě můžete snadno vyřešit speciálními vložkami, díky kterým budete mít jako bonus měkčí došlap.

ilustrační snímek

Co říkají piktogramy

Otazníkem někdy bývají také piktogramy, tedy obrázkové symboly, které ze zákona najdeme v každých botách. Ty označují tři části obuvi, její povrch, podšívku a stélku a nakonec podešev či podrážku. Další informace se týkají použitých materiálů. Useň je označení pro kůži, povrstvená useň pak značí proces, kdy je na svrchní povrch nanesena vrstva kůže, která je ale menší než vrstva normální. Boty pak vypadají koženě, jsou ale náchylné k odírání. Dále se můžete setkat s textilním materiálem či syntetikou, která je obecným označením pro plasty, pryže a poromer. 

Ve většině případů však natrefíte jen na tři nejběžnější symboly – kůži, textil a syntetiku. „V posledních letech se syntetickým materiálům začalo občas honosněji přezdívat eko kůže. Tento pojem ve vás má vyvolat jen marketingově to, že si kupujete syntetické materiály dráž, a máte z toho lepší pocit, protože se cítíte ekologicky a botě nevědomky přiřazujete kvalitu kůže,“ říká stylistka.

V botách by měly mít vaše prsty vždy dostatek místa, do délky i do šířky.

Nejste popelka? Nezoufejte

Perfektní boty lze nalézt i v případě, že by vám skleněný střevíček byl patrně příliš úzký. Stačí se poohlédnout po označení šíře boty H, případně K, což jsou ty nejširší vyráběné boty. Výhodou je, že výrobci je většinou adekvátně zvýší a noha pak nevypadá jako nevzhledná „bambule“.

Občas boty nesedí na šířku, ačkoliv máte standardní velikost. Pak je možnost je přizpůsobit roztahovacím sprejem, který boty navlhčí, ale nevysuší. Aplikujte ho vždy v místech, kde vás bota tlačí, procesu pak můžete napomoct vytlačováním směrem ven. Bohužel tato varianta přichází v úvahu jen u kožených bot. Ty syntetické se noze poddávají jen velmi obtížně, což vás možná bude stát pár puchýřů a pocit nohy ve svěráku.

Pokud máte naopak nohy užší, poptejte se v prodejnách či na internetu po obuvi šíře F. Nevyrábí se v takové míře jako boty širší, přesto se při troše snahy dá najít. Druhou možností jsou gelové brzdičky, které se vlepují do bot. Jsou ideální nejen pro úzké nohy, kterým přirozeně zvýší nárt a noha tím pádem už neprokluzuje dopředu, ale hodí se i do plesových nebo společenských střevíčků, protože změkčí došlap.

Haluxy jsou nejčastěji výsledkem nošení příliš úzkých bot. Částečně je lze řešit meziprstním korektorem.

Jak zatočit s puchýři a haluxy

Asi každá žena (a leckterý muž) to dobře zná. Puchýře neboli daň za to, že jsme si vyrazili v těch úžasných nových botkách na dlouhou procházku. No a co, že trochu tlačí. Alfou a omegou předcházení puchýřům je postupné nošení nových bot. Každá se totiž zprvu musí noze přizpůsobit, než padne jako ulitá. „Pro jistotu si zalepte paty, obuv si poprvé vezměte maximálně na dvě hodiny a při dalších třech až čtyřech příležitostech interval postupně prodlužujte,“ radí Petra Steyrerová a dodává, že u bot ze syntetických nebo textilních materiálů se vyplatí lepit paty až při prvních desíti nošeních.

O něco vážnějším problémem jsou pak haluxy, které vznikají nošením příliš úzkých bot. Palec je v takových případech tlačen do špičky, čímž dojde k vychýlení kosti do boku. Neocenitelným pomocníkem je pak gelový meziprstní korektor, ortopedická pomůcka, která se dá sehnat i v lékárně. Vkládá se mezi první a druhý prst, kde vytváří mírný odpor, a tím vyrovnává polohu palce. Důležité je také vybírat boty, které mají v oblasti haluxu strečový materiál či jemnou kůži, jež se noze snadno poddá. V horších případech jdou haluxy operovat, jedná se však o bolestivý proces a většinou se problém stejně nakonec vrátí.

Že jsou příliš vysoké podpatky zdraví škodlivé, je obecně známo. Jejich výška by optimálně neměla přesáhnout tři centimetry.

Lodičky, elegantní problémisté

Vysoké podpatky byly vždy symbolem vyšší třídy, ženám – a ve své době i mužům – zvyšovaly sebevědomí i společenskou prestiž. Většinou to však bylo na úkor pohodlí nositele. V současné době to už však neplatí, protože výrobci se předhánějí v používání čím dál kvalitnějších materiálů a pohodlnějších tvarů.

Aby lodičky byly dostatečně komfortní i na delší nošení, měly by mít stabilní podpatek. Při výběru obuvi proto dávejte pozor, aby byl správně vycentrován pod patou, což nejlépe poznáte při zkoušení obuvi – podpatek neujíždí a je pevný.

Pozornost zaslouží i špička, právě kvůli zmíněným haluxům. Obecně platí, že kulatá špička je nejoptimálnější volbou, prsty v ní totiž mají dostatek místa. Kvalitní lodičky již také mají různě měkčené a propracované stélky, které uleví v nejdůležitějších tlakových bodech a rozloží hmotnost nohy na celý podpatek. Ten by však neměl přesáhnout výšku tří centimetrů, aby vás z nošení vytoužených střevíčků nebolela záda či kolenní klouby.

Boty barefoot mají velmi tenkou podrážku a žádný podpatek.

Chůze (téměř) na boso

Kladete si otázku, jestli nakonec není lepší chodit bosá? „Vědecké studie dokazují, že chůze naboso může být prevencí proti únavě, podporuje vitalitu, snižuje riziko artrotického a cévního charakteru,“ uvádí Petra Steyrerová. 

Pokud vás láká návrat k životu v souladu s přírodou, ale zároveň si nechcete ušpinit nohy, kompromisem je pořízení tzv. barefoot obuvi, tedy v překladu doslova „bosých nohou“. Ve skutečnosti se jedná o boty, které mají tenké podešve a jejich nositel tak zažívá pocit chůze naboso. Na jejich vývoji se podílejí fyzioterapeuti a většinou se vyrábí z kvalitních přírodních a veganských materiálů. 

„Přímý kontakt plosek nohou se zemí stimuluje mozková centra a napomáhá k udržení správné kloubní pohyblivosti. Vědci z Masarykovy univerzity dokonce zjistili, že otisk bosé nohy je téměř identický s otiskem v botách barefoot,“ přibližuje výhody Steyrerová. Barefoot boty také mají dostatek prostoru pro prsty, jsou lehké a nemají podpatek.

To ale neznamená, že jsou vhodné pro každého a na všechny příležitosti. Ne všem musí „bosý“ pocit vyhovovat, obzvlášť to platí v betonové džungli. Ideální jsou totiž především v přírodních terénech. Nositel si také zprvu musí zvyknout na jiný styl chůze. Kdo už boty vlastní, ví, že se musel naučit jinak našlapovat.

Petra Steyrerová

Obuvní stylistka Petra Steyrerová

Petra Steyrerová je majitelkou obuvi Zóna a matka dvou dětí. Svojí práci miluje a boty pro své zákazníky vybírá s nadšením. Při výběru všechny boty zkouší na nohu, aby svým zákazníkům mohla nabízet jen ty, které perfektně sedí a zároveň vypadají hezky na noze. Orientuje se i na méně známé, ale vysoce kvalitní značky především ze Španělska. Na trhu působí od roku 2006 a v současnosti provozuje 10 obchodů a e-shop.

, pro iDNES.cz