Frotox využívá tekutého dusíku k vyhlazení vrásek. | foto: Profimedia.cz

Kosmetický hit jménem frotox. Zmrazování obličeje, které pomáhá od vrásek

  • 1
Nová alternativa k botoxu je tady. Nazývá se frotox a spočívá v působení chladu. Jakkoliv to zní bizarně, prý to skutečně funguje.

Úbytek vrásek a vyhlazenou pleť slibuje obličejová chladicí terapie, která je populární především ve Spojených státech. Extrémně nízké teploty totiž mohou mít za určitých podmínek stejné účinky jako botox. Proto také nová procedura dostala přezdívku Frotox.

Jejím základem je dočasné zmrazení nervů. Přístroj podobný peru využívá řízený paprsek kapalného dusíku ke znecitlivění obličejových částí zejména na čele a v okolí obočí, kde se nejvíce vytvářejí vrásky. Proud dusíku způsobí dočasnou hibernaci nervů a znehybnění svalů, díky čemuž se vrásky vyhladí. Tato metoda je na rozdíl od botoxu neinvazivní a zcela bezbolestná. Navíc je dusík přirozenou součástí našeho těla.

Frotox se využívá především v lékařství jako účinná pomoc pro lidi s chronickými bolestmi nervů a svalů. Objevuje se ale i v nabídce beauty studií jako součást klasického kosmetického rituálu. Pomáhá efektivně zbavovat obličej zarudnutí a otoků, podporuje produkci kolagenu a regeneraci buněk. Někdy se chladová terapie používá také k redukci tuku a odstranění celulitidy.

„Některé z těchto procedur mohou pomoci k odbourání tuku a pevnější pokožce, ale nedá se určit, jestli v dlouhodobém horizontu tělu neuškodí,“ varuje britský lékař Mervyn Patterson.

Polárium pro celé tělo

V Čechách je více známá celotělová chladová terapie. V poláriu (speciální komoře) je udržována teplota od -110°C až -160°C, takže při krátkém pobytu v délce dvou až čtyř minut dojde k ochlazení povrchu těla. 

Teplota uvnitř těla se však nezmění. Důsledkem toho dojde k překrvení, které obvykle několik hodin. To má příznivý efekt na imunitu, regeneraci svalů a měkkých tkání, protože urychluje vyplavování škodlivin. Zatímco po sauně se doporučuje klid, po kryoterapii naopak intenzivní pohyb.