Mléko má blahodárné účinky na celý organismus a pleť díky obsahu bílkovin, mléčného cukru, vitaminů skupiny B a také díky fosforu, draslíku, sodíku, hořčíku a především pak vápníku. Všechny tyto složky lze využít též v kosmetických přípravcích, proto se v laboratořích stále častěji k mléku a jeho dalším podobám vracejí.
Poměrně novým fenoménem je využívání probiotik a prebiotik na pleť. Jejich blahodárné účinky na střevní mikroflóru známe již dlouho, nyní se jejich vlastnosti začaly využívat i v kosmetickém průmyslu. Teorie vychází z předpokladu, že mohou-li tyto bakterie vyrovnávat trávení, dokáží srovnat i bakterie na povrchu pokožky.
Špatné i dobré bakterie jsou v kůži přirozeně přítomny, říká se jim souhrnně kožní mikroflóra. Tu dráždí a narušuje životní prostředí, ve kterém žijeme, a chemikálie a alkohol v kosmetických přípravcích. Jakmile se mikroflóra dostane do nerovnováhy, začne reagovat v podobě pupínků či ekzémů.
Pokud právě přemýšlíte nad tím, že běžný krém nahradíte jogurtem z lednice, pak vězte, že si tolik nepomůžete. Probiotika v kosmetických přípravcích jsou uzpůsobena tak, aby dokázala proniknout do pleti, což obyčejný jogurt nedokáže.
Kosmetika z mléka |
Pro zdravou a krásnou pleť se tu nenabízí pouze bakterie přirozeně obsažené v mléce, v kosmetice nachází své hojné využití mléčný tuk, jeho proteiny i mléčný cukr.
Vedle kravského mléka se velmi osvědčilo mléko kozí, především pak v léčbě dětských vyrážek a nejrůznějších ekzémů. S ohledem na specifický chov se dají kozí mléčné produkty označit na mnohem kvalitnější a výživnější. Přesto tu jedno nebezpečí hrozí, a to fakt, že kozí organismus vypouští do mléka více případných jedů a choroboplodných látek než v případě krav.
Z hlediska kosmetického, kdy se používají skutečně čisté a nezávadné složky, se takových přípravků bát nemusíte. Krémy vyrobené z kozího mléka se výborně hodí zejména na jemnou až přecitlivělou kůži, neboť výrazně zklidňují. Dokonce i pacienti s nepříjemným atopickým ekzémem na kozí mléko a jeho proteiny reagují velmi příznivě.
Třetím nejrozšířenějším druhem mléka v kosmetice pochází od oslů. Je považováno za nejvýživnější, a proto dosahuje takové oblíbenosti ve zkrášlovacích rituálech. Od královny Kleopatry po rakouskou císařovnu Sissi ženy po celá tisíciletí využívají účinků oslího mléka. Obsahuje dokonce 60krát více vitaminu C než kravská varianta, ovšem hlavně v něm najdete velké množství látek, které posilují imunitní systém.
Vzhledem k tomu, že se oslí mléko velmi podobá mléku mateřskému, jeho snášenlivost je více než výborná. Bohatý zdroj esenciální mastných kyselin pomáhá udržovat pokožku pružnou, pomáhá eliminovat zarudnutí a urychluje hojení.
Přestože se alergie na mléko, především to kravské, objevuje stále častěji, v kosmetice rozhodně své významné místo má. Pokud váš trávicí systém neumí zpracovat laktózu, neznamená to, že se musíte vyhýbat i kosmetickým přípravkům s obsahem mléka. Kůže na živočišné tuky, a tudíž i mléko, reaguje ve valné většině velmi příznivě.