Revoluce dlouhých nohou a krátkých sukní začala v Londýně před 55 lety

  14:00aktualizováno  14:00
Módní návrhářka Mary Quantová způsobila v 60. letech dvacátého století poprask nejen na módní scéně. Její kraťoučké sukně a šaty doslova dostaly svět a v různých obměnách se stále vracejí. Ve středu tomu bude přesně 55 let, kdy tato drobná dáma vyvolala módní revoluci ve stylu mini.

Móda mini je tady už 55 let. Jednou z propagátorek byla modelka Twiggy.

Kromě minisukní dala Quantová světu také geometrický střih, plastové pláště, kabelky na dlouhém pásku přes rameno, hot pants (zkrácený typ kalhot s nohavicemi těsně pod rozkrok) a barevné punčocháče, jež příhodně doplňovaly její minimodely.

Fotogalerie

Název pro krátkou sukni „mini“ si Quantová vybrala podle tehdejšího automobilového hitu, který brázdil britské silnice. 

Spojením dvou legend – miniautomobilu a minisukně – se pak stal vůz Designer: autogram Mary Quantové zdobil přední sedadla vozu, který se prodával jen v černé a bílé. A přední znak znázorňoval firemní logo návrhářky.

 Po bláznivých pyžamech nabídla jednoduché levné šaty bez rukávu, zástěrové a pouzdrové šaty, jejichž délka se krátila. Správná minisukně měla mít délku asi 15 až 18 centimetrů nad kolena. 

V 60. letech vyvolaly minisukně poprask v tisku i na ulici. Teď slaví 55 let.

V 60. letech vyvolaly minisukně poprask v tisku i na ulici. Teď slaví 55 let.

Návrhářka vnímala jako zajímavý akcent zdrhovadlo a už v roce 1960 ho dokázala využít na jednoduchých šatech. Její minisukně vyvolávaly palcové titulky v tisku a nové věci mizely během dne. Kolekce s názvy Chelsea Set, Swinging London a ručně pletená Viva Viva patřily mezi nejžádanější.

Ocenila ji i královna

Rodačka z londýnského předměstí (narozená 11. února 1930) vystudovala výtvarné umění na Goldsmithově akademii v Londýně. V roce 1955 si otevřela svůj první butik na King’s Road nazvaný Bazaar.

Britská módní návrhářka Mary Quantová

Britská módní návrhářka Mary Quantová

Talentovaná amatérka, která navštěvovala jen večerní kurzy šití, nejprve šila všechno sama, ale už v roce 1966 pro ni pracovalo skoro dvacet dílen. V roce 1965 začala s exportem své produkce do USA a již o rok později byla vyznamenána Řádem britského impéria za export. Další Řád britského impéria obdržela v roce 2015 a získala i řadu dalších ocenění. Napsala také dvě autobiografie.

Donatella Versace: Mini budu nosit až do konce života, můžu si to dovolit

Quantová má vlastní webové stránky, které zdobí stylizovaná černá květina a slogan „svoboda a individualita“. Návrhářka začala exportovat do Japonska, především dekorativní kosmetiku.

„Jen málokdo se narodí na správném místě, ve správné době a se správnou mírou talentu. V módním světě 20. století se to stalo jen třem lidem: Coco Chanelové, Diorovi a Quantové,“ napsal před časem britský nedělník Sunday Times.

Šedesátky po česku

Do Čech vtrhla minimóda záhy po svém objevení a místní slečny propadly minisukním mezi prvními na světě – též díky tehdejší uvolněné atmosféře. 

Miloslav Šimek a Miluška Voborníková

Miloslav Šimek a Miluška Voborníková

„V Československu měla na konci 60. let mini každá druhá holka,“ vzpomínala módní historička Jana Máchalová. Eva Pilarová ke kraťoučkým sukním nosila vysoké kozačky. A Miluše Voborníková se Zuzanou Burianovou zase síťované punčochy. „Pánové Suchý a Šlitr si v Semaforu na minisukně potrpěli,“ vzpomínala Voborníková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

OBRAZEM: Bikiny slaví narozeniny. Podívejte se, jak se měnily s dobou

Bikini slaví narozeniny

Před třiasedmdesáti lety spatřily světlo světa bikiny, jak je známe dnes. Zakrývaly mnohem větší kus těla než dnešní...

OBRAZEM: Slavní si hýčkají mezeru mezi předními zuby

Mezírka mezi zuby

Mezírka mezi předními zuby je často ještě stále vnímána jako vada na kráse a lidé se ji snaží odstranit pomocí rovnátek...

Revoluce dlouhých nohou a krátkých sukní začala v Londýně před 55 lety

10. Twiggy (* 19. září 1949) - Světoznámá modelka se narodila v Anglii jako...

Módní návrhářka Mary Quantová způsobila v 60. letech dvacátého století poprask nejen na módní scéně. Její kraťoučké...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz