Větrání místo praní v pračce. Šest tipů, jak udržovat zimní oblečení

  • 12
Zimní počasí nás přimělo vytáhnout ze skříně kousky, které nás chrání proti chladu, sněhovým vložkám i ledovému větru. Většinou jsou z přírodních materiálů, jako je vlna, kůže a peří, které vyžadují zvláštní pozornost a péči. Opatrní bychom měli být i při zacházení s funkčními materiály.

Merino dejte do průvanu

Svetry z jemné ovčí vlny jsou nejlepším oblečením na zimu. Je však nutné se o...

Oblečení z jemné merino vlny má celou řadu skvělých vlastností, mezi které patří regulace tepla, odolnost proti vlhkosti a prodyšnost. Materiál je také silně antibakteriální a antialergický. Je to dáno jeho strukturou, vlákno je členité a jeho vnější část tvoří šupiny. Díky struktuře má merino také samočisticí efekt. Proto se oblečení z merino vlny nemá často prát, jinak začne ztrácet na své funkčnosti. 

Nejlépe vlně posloužíte, když ji dáte přes noc vyvětrat. Pokud už je nutné oděv vyprat, tak jen lehce vymáchat ve vlažné vodě a použít při tom nechemický prací prostředek. Prádlo snese i šetrný ruční program v pračce. Tedy teplotu 30, maximálně 40 °C, jemný prací přípravek (nejlépe ekologický) a především žádnou aviváž. Na sušičku a žehličku rovnou zapomeňte. 

Fleece nesnáší žehličku

Nejoblíbenější materiál používaný na sportovních mikinách je fleece. Praní v...

Na hory i na dlouhé zimní večery jsou kousky z fleecu ideální. Je to pletenina z polyesterového vlákna nebo mikrovlákna, která je velmi příjemná na omak. Fleece se liší gramáží a způsobem povrchové úpravy, ale jedno mají všechny typy společné. Dobře vážou vzduch, a tím pádem i příjemně hřejí. Také dokážou odvádět pot od první vrstvy (funkčního prádla), takže napomáhají udržovat tělo nejen v teple, ale i v suchu. Platí, že teplota při praní fleecového oblečení by neměla přesáhnout 40 °C, zapovězena je aviváž. Fleecové materiály také není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázat vzduch a tedy udržovat tělo v teple a pohodlí.

Načechrejte peří

Péřové bundy perte pouze výjimečně.

Péřové bundy a prošívané kabáty jsou už několikátou sezonu po sobě velmi trendy. Jejich údržba je však poměrně náročná, protože peří se s vodou nemá vůbec rádo. Proto se doporučuje péřové kousky prát maximálně jednou za rok. Peří perte nejlépe s oholenými tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří v ekologickém prostředku určeném na šetrné praní.  Tím dosáhnete větší nadýchanosti produktů a předejdete slepení a hrudkování náplně. 

Bundy i kabáty nechávejte pověšené na ramínku pořádně větrat. Skladujte je tak, aby kolem sebe měly dost místa a nezapomínejte peří proklepávat a oblečení otáčet, aby se náplň nehromadila pouze v jedné jeho části, ale byla rovnoměrně rozvrstvená. 

Kůže miluje mastnotu

Kožené boty z hladké kůže potřebují promazávat mastným krémem.

Kožené materiály jsou na první pohled krásné, ale pokud se o ně dostatečně nestaráte, snadno se poškodí. Především obuv, která je každý den vystavena nepříznivým vlivům počasí, je nutné pravidelně ošetřovat. Hladká kůže potřebuje krém či vosk, jenž jí dodá dostatek mastnoty a výživy, aby si zachovala pružnost a nepraskala. Pokud máte barevnou obuv, sáhněte po přípravku obsahujícím stejné barevné pigmenty, pomohou udržet stálobarevnost.

Krémujte jednou za týden, při sněhu, deštivém počasí a mrazu ošetřujte obuv častěji. Nezapomeňte boty před samotnou údržbou dobře očistit. Na závěr použijte impregnaci, která zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř. 

Obuv z broušené kůže (semiš) nikdy nekrémujeme, ale pouze impregnujeme a po zaschnutí přípravku přejedeme pryžovým kartáčkem, který odstraní menší nečistoty. Na ty větší nejprve použijte pěnový přípravek a až poté kartáček. 

Kožené oblečení podobně jako obuv nemá rádo vodu, a proto vyžaduje impregnaci. Pořiďte si speciální spreje určené právě na kožené oděvy. Nečistoty odstraníte pomocí navlhčené houbičky nebo hadříku a malého množství jaru nebo šetrného tekutého přípravku na praní. Jakmile bunda, šaty či kalhoty uschnou, ošetřete je speciálním kondicionérem nebo krémem na kůži. Oblečení z tohoto materiálu svědčí skladování ve vodorovné poloze. 

Vlna

Vlněný kabát by neměl v zimním šatníku chybět. Do pračky ale nepatří.

Vlněné kabáty, svetry, šaty a ponožky jsou zimními stálicemi. Jsou jemné a mají skvělé izolační vlastnosti. Podobně jako merino i klasický vlna má samočisticí vlastnosti, takže se nemusí často prát. Většina vlněných kousků snese šetrné praní v pračce na 30 °C. Aby se mechanicky neopotřebovaly o buben pračky, vložte je pro jistotu do sáčků na praní. Místo běžného pracího prášku použijte tekutý přípravek určený na vlnu a jemné materiály. A teď to nejdůležitější. V žádném případě vlněné věci neždímejte a nesušte na ramínku či ve svislé poloze, protože byste vlákna poškodili. Na postel, gauč či stůl rozprostřete ručník a oblečení na něj rozprostřete. 

Co se týká objemných vlněných kabátů, tak ty rozhodně do pračky nepatří a ani není vhodné je prát v ruce. Mějte je pověšené na ramínku tak, aby k nim neustále proudil vzduch. Pokud se zašpiní, vezměte navlhčenou houbičku a jemně nečistotu setřete. Při větším znečištění dejte do čistírny. 

Softshell a goretex

Oblečení z funkčních materiálů potřebuje pravidelnou impregnaci.

Oblečení ze softshellu je nesmírně oblíbené, a to nejen na sport a turistiku, ale také na běžné nošení. Dokáže totiž kombinovat vlastnosti druhé a třetí vrstvy. Umí udržet tělo v teple, pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost od těla a zároveň disponuje určitou mírou voděodolnosti. 

Membránový softshell může mít nepromokavost na velmi vysoké úrovni, oproti tomu tkaný softshell v nepromokavosti nevyniká, ale zase je o dost prodyšnější. 

Softshell perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte také impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i ulpívání nečistot, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření

Membránové oblečení rozlišujeme na porézní a neporézní. Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami, ale jejich použití je přesto daleko častější než u membrán neporézních. Nejznámější porézní membránou je goretex. 

Proto se doporučuje jednou za čas membránové oblečení právě z důvodu obnovy jeho vlastností vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit žehličkou zapnutou na nízkou teplotu (mezi žehličku a oděv je třeba vložit ručník či prostěradlo). Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá. Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat na impregnaci. Pokud se o ně budete dobře starat, zajistí vám nejvyšší možnou míru voděodolnosti.