Kdo říká, že kovbojské boty nejsou zajímavé? Metalická verze za pozornost...

Kdo říká, že kovbojské boty nejsou zajímavé? Metalická verze za pozornost určitě stojí. | foto: Profimedia.cz

Na vlně divokého západu. Kovbojské boty jsou zpět

  • 2
Už dávno nepatří pouze divokým kovbojům. Westernové boty mají své kouzlo, které nevyprchá, ani když budou klapat na chodníku. Jsou pohodlné a překvapivě dobře se kombinují. A letos jsou opět trendy.

Kožené boty do půli lýtek s výraznými švy, kováním či přezkami jsou spojovány především s dobou divokého západu. Jejich historie ale sahá mnohem déle. Původně sloužily jako jezdecké boty, které vojákům usnadňují jízdu na koni. Jednoduché vysoké boty s podpatkem můžeme vystopovat už u mongolských kmenů ve 12. století. Později se v různých podobách rozšířily po celé Evropě.

Až do průmyslové revoluce se šily ručně, takže existovalo mnoho stylů a zdobení v závislosti na konkrétním ševci. Zlom přišel až v 19. století, kdy si maršál Arthur Wellesley, vévoda Z Wellingtonu, nechal na zakázku vyrobit upnuté jezdecké boty, které díky zkrácené délce a nepříliš vysokému podpatku na noze dobře seděly.

Zlatá éra bot přišla až s pasáky dobytka, kteří potřebovali, aby jejich obuv přežila nerovný terén, prach, vodu, bahno, slunce i zimu. Kovbojské boty bývaly vyrobeny z kravské kůže, měly bytelnou podrážku a často byly zdobeny nejrůznějšími ornamenty. Později se objevuje snížená délka ke kotníkům a úzké špičaté zakončení.

Dnes se kovbojské boty objevují v nepřeberných variacích, a to dokonce i na molech prestižních módních značek. Trendem jsou výrazné barvy, jako je červená či modrá, lze na ně však narazit i v klasickém černém provedení. 

Nejlépe se kombinují s džínovinou, ať už jsou to šortky, sukně či kalhoty, a květinovými vzory, tedy topem a halenkou. Zajímavě vypadají i s volnějšími a delšími šaty či delší sukní asymetrického střihu. Hodí se k nim volány, kanýry a řasení, stejně jako metalické kousky.