Kožešina, vlna či plyš? Jak se obléci do vlezlého počasí

  • 2
V následujících dnech nás sice podle meteorologů čeká příjemné oteplení, ale i tak popřemýšlejte, v čem letos přečkáte nevlídný, pochmurný nečas. Hřejivé, slušivé a snadno kombinovatelné, přesně takové jsou kousky z ryze podzimních a zimních materiálů.
Jestli v chladných dnech něco doopravdy zahřeje, pak je to jednoznačně kožešina...

S lehkou dávkou extravagance

Kožešiny mají dodnes punc luxusu, jenže časy a lidé se mění. Mnohdy sice ne k lepšímu, nicméně po módní stránce si my, jakožto jednotlivci, začínáme více uvědomovat drtivý dopad oděvního průmyslu na životní prostředí. 

Někteří z nás se zajímají o to, jaký vliv mají materiály, které nosíme, na okolní svět. Řeč je nejen o udržitelných tkaninách, ale také o umělé kůži a kožešinách. Samozřejmě zde hraje velkou roli finanční náročnost daného modelu, ovšem pro mnoho z nás je důležitější etická stránka než paráda s honosnou nálepkou.

Ať už preferujete pravé kožešiny, či jejich náhražky, jedná se o oděvy pro stávající i budoucí čas ideální. Jsou totiž maximálně hřejivé, mají šmrnc a patří mezi aktuální trendy. Jediné malé mínus mohou mít pro plnoštíhlé  dámy. Opticky totiž mohou „chlupaté“ bundy a kabátky přidávat kilogramy. Pokud jste žena plnějších křivek, dejte přednost teddy kabátku či vestičce s nízkým chlupem v délce pod zadeček.

Kašmírový svetr je vůbec nejlepší investicí. Z kolekce: Esprit.cz, 3499 Kč

Trefa do černého

Vlna a kašmír jsou pleteniny k nezaplacení. Zvláště pro ty, co patří k zimomřivým typům a často je trápí chlad, například i doma, kde je příjemná teplota. Klasická vlna je oproti kašmíru možná dostupnější a levnější, ale ne každá žena ji na kůži snese. Má tu nevýhodu, že může „kousat“, to i přes první vrstvu oblečení. Na internetu najdete spoustu rad, jak přírodní vlnu zjemnit, přesto se většinou otravného škrábání tak zcela nezbavíte. 

Oproti tomu kašmír, to je jiná liga. Jde taky o druh vlny, ale se zcela odlišným komfortem při nošení, je totiž jako andělské pohlazení. Jakmile jednou kašmírový svetřík obléknete, nebudete ho chtít sundat.

V letošní podzimní nabídce ovšem nejsou jen svetry, v aktuálních kolekcích dominují také vlněné sukně, šaty a kabáty. Ty se zařadily mezi nesmrtelné stálice, které z módy rozhodně nikdy nevyjdou, zvláště nadčasové jsou pak kabáty formálního rovného střihu v prodloužené délce do poloviny lýtek.

Propínací svetříky s retro nádechem jsou vysoce moderní záležitostí. Z kolekce:...

S láskou

O všechny oděvy, jež máte ve své garderóbě, svědomitě pečujte. I tak můžete zabránit plýtvání a ničení přírody textilním odpadem. Jak je známo, každý materiál si zaslouží jiný program praní, sušení a žehlení, výjimkou nejsou ani výše zmíněné oděvy. Právě u kožešin, vlny a kašmíru je péče zvláště specifická.

Kožešinu ani její imitaci neperte doma v klasické pračce. U jejich pořízení musíte počítat s další investicí v podobě čistírny. Jen zde se vám odborně a správně postarají o moderní kabátek či vestu. Vlna ani kašmír do pračky také nepatří, ale zbavit je nečistot lze v umyvadle. 

Vlnu (v případě svetrů a šál) properte v ruce, v teplotě do 30 °C s prostředkem určeným na vlněné či jemné prádlo. Kabáty a sukně odneste do čistírny. 

U kašmíru je postup stejný jako u vlněných svetrů, jen s tím rozdílem, že pro kašmír je vhodná voda studená. Obě pleteniny jen jemně promačkejte v ruce, neždímejte je. Zapomeňte na sušičku, nedávejte je ani na topení. Nejlépe uděláte, když je položíte do vodorovné polohy a necháte pomalu proschnout v pokojové teplotě.