Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Promítání filmu přispěje na zvon připomínající poválečný masakr u Přerova

  10:58
Už na jaře bude odlit první ze zvonů pro přerovský kostel sv. Vavřince, na kterém budou vyryta jména více než sedmdesáti dětí zavražděných při takzvaném masakru na Švédských šancích. Přispět na zvony lze i prostřednictvím dobrovolného vstupného na promítání filmu o jedné z nejhrůznějších poválečných událostí na Moravě.

Masakr na Švédských šancích připomíná přímo na místě od roku 2018 památník, brzy přibude i zvon v přerovském kostele. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Půlhodinový dokument Bez šance režisérky Svatavy Měrkové, který promítá dnes a zítra od 17 hodin přerovské kino Hvězda, přináší výpověď účastníka transportu smrti, který 18. června 1945 přijel na přerovské nádraží.

Následovat pak bude projekce divadelní hry režiséra Jiřího Havelky Očitý svědek, což je dokumentární anatomie masové vraždy, která se na Švédských šancích stala.

„Filmové plátno přinese v obou případech výpovědi lidí, kteří podávají smutná svědectví. Budu rád, když se Přerované i touto formou s tragédií podrobněji seznámí,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský.

Kostel sv. Vavřince přišel o své zvony v roce 1942, kdy byly zrekvírovány pro válečné účely. Snaha o jejich navrácení vedla loni k založení sbírky. První zvon, který bude připomínat masakr, má vážit přibližně 1 800 kilogramů a ponese jméno Jan Pavel.

„Zvolili jsme ho podle jedenáctiměsíčního Johanna Paula Philippiho pocházejícího ze slovenské obce Milbach, dnešní Mlynice. Ten byl jednou z nejmladších obětí. Patronem zvonu bude papež Jan Pavel II., kterého téma smíření provázelo po celý život,“ vysvětlil Josef Rosenberg, předseda spolku Přerovské zvony smíření, jenž sbírku pořádá.

Zvon odlije zvonař z rodiny vysídlených Němců

Na zvony se během necelého roku konání sbírky vybralo téměř 800 tisíc korun, což ale nestačí ani na polovinu ceny největšího zvonu. I přesto však bude zanedlouho první ze zvonů odlit, jelikož v posledních měsících cena materiálu stále roste a požadovaná částka se tak stále zvyšuje. Spolek se proto domluvil na platbě přes zálohu.

Zvon odlije pasovský zvonař s českými kořeny Rudolf Perner. „Od začátku ho uchvátila myšlenka zvonu jako památky na děti zavražděné na Švédských šancích,“ sdělil místopředseda spolku Petr Mlčoch.

„Celý příběh je mu tím bližší, že sám pochází z rodiny vysídlené po válce z Českých Budějovic do Německa. Měla v Čechách zvonařskou dílnu od druhé poloviny 18. století, v roce 1946 po vyhnání si pak dědeček Rudolfa Pernera zařídil novou v Pasově a rodina tam zvony odlévá dodnes,“ dodal.

Hrůzné události odstartovala náhoda, když se na přerovském nádraží potkaly dva vlaky. Prvním byl vojenský transport, v němž se vraceli bývalí příslušníci 1. československého armádního sboru z pražské vojenské přehlídky.

Druhým pak vlak vezoucí především karpatské Němce, kteří se vraceli do svých domovů na středním Slovensku. Cestovali v něm ale také slovenští Maďaři a Slováci. Celkem šlo o 120 žen, 71 mužů a 76 dětí, kteří byli na konci roku 1944 evakuováni úřady do severozápadních Čech a nyní se vraceli domů.

Hlavní aktér nechal úmyslně pozabíjet nevinné

Důstojník armádního Obranného zpravodajství (OBZ) Karol Pazúr nechal všechny válečné uprchlíky z vlaku vyvést a začal je vyslýchat na základě falešného obvinění, že v transportu jsou příslušníci jednotek SS, kteří mohou za válečná zvěrstva.

Později přitom bylo prokázáno, že to nebyla pravda, a Pazúr to záhy zjistil. Nikdo ze zavražděných neměl s nacisty nic společného, část se dokonce prokázala doklady o bezúhonnosti a slovenské národnosti, někteří pak měli dobrozdání o tom, že podporovali Slovenské národní povstání.

Pazúr přesto inicioval jejich popravení, které se odehrálo v noci na 19. června na kopci u Přerova, podle jehož jména se událost označuje.

„Švédské šance nebyly největší co do počtu obětí, ale byly nejzrůdnější a nejrychlejší. Všech 267 lidí zavraždili během necelých čtyř hodin. Po tom, co jsem zjistil, už nevidím rozdíl mezi nacisty a některými Svobodovými vojáky či takzvanými partyzány,“ sdělil již dříve MF DNES přerovský historik František Hýbl, jenž získal vysoké německé státní vyznamenání za dlouholetou práci na odhalování okolností a průběhu masakru.

Komunisté viníka amnestovali

Čin byl proveden zvláště nelidským způsobem. Pazúr oběti rozdělil tak, aby děti sledovaly smrt svých matek nebo naopak, sám pak pistolí zabil některá batolata, která lezla po mrtvých tělech rodičů.

Motivem běsnění byla zřejmě snaha získat protiněmecké zásluhy pro případ, že přijde na přetřes jeho minulost. Po vypuknutí druhé světové války se totiž stal členem Hlinkových gard a posléze vstoupil do Slovenské rychlé divize bojující v Sovětském svazu na straně třetí říše.

Když ale upadl v roce 1943 do zajetí Rudé armády, stal se rychle nadšeným komunistou a nechal se zařadit mezi příslušníky nově vznikajících československých jednotek.

Hlavní viník byl nakonec v roce 1949 odsouzen na 20 let, odseděl si však jen necelé dva roky, neboť měl přátele mezi vlivnými komunisty a prezident Klement Gottwald mu udělil v roce 1951 amnestii. Bedřich Smetana, jeho pravá ruka, nebyl za účast na masakru souzen vůbec, stejně jako další účastníci.

Do roku 1989 pak bylo téma tabu. Potomci zavražděných se tak třeba až v roce 2016 dozvěděli, kde skončily ostatky žen a dětí, jejichž popel se podařilo najít na olomouckém hřbitově.

V roce 2018 nechalo město na návrší vztyčit prostřílený čtyřmetrový kovaný kříž, který ční nad městem jako memento a konají se u něj vzpomínkové akce.

17. června 2018

  • Nejčtenější

Rvačka v okresním přeboru. Zapojili se i hráči, fanoušek jednoho kopl do hlavy

11. června 2024  16:02,  aktualizováno  16:43

Drsnou bitkou vyvrcholilo utkání šumperského okresního přeboru mezi fotbalovými týmy TJ Sokol...

Už rostou dubáky a křemenáče, během pár dní odborníci slibují houbařské žně

7. června 2024  4:55

Smetanová omáčka s hříbky, kulajda, klasická smaženice, obalované řízky z bedel a růžovek pokapané...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před dvaceti lety prožila Litovel sedm minut zkázy. Začalo to bílou mlhou

9. června 2024  6:09

V neděli uplynulo dvacet let od ničivého tornáda, které se prohnalo Litovlí na Olomoucku. Řádění...

Propuštění stovek lidí či přesun výroby? Nesmysl, reaguje vedení Miele na fámy

6. června 2024  15:14

Závod Miele technika v Uničově na Olomoucku je v krizi, přišel o zakázky a propustí minimálně 200...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Motorkář v zatáčce přejel do protisměru, srážku s vozem nepřežil

6. června 2024  12:34

K tragické dopravní nehodě vyjížděly ráno všechny složky integrovaného záchranného systému do...

V Olomouci hořela ubytovna. Hasiči evakuovali 27 lidí, škoda přesahuje čtyři miliony

14. června 2024  6:13,  aktualizováno  8:10

V Olomouci v noci na pátek hořela budova ubytovny v Pavelkově ulici. Hasiči evakuovali 27 lidí, z...

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

14. června 2024  6:21

Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na...

Jak vypadal syn Oty III. a kněžny Eufemie? Tváře Přemyslovců poodhalí výstava

13. června 2024  17:30

Šest let zkoumali odborníci ostatky nalezené v roce 2017 v olomouckém kostele sv. Štěpána při...

Kočičí mláďata se už neschovávají, dnes se poprvé ukázala návštěvníkům zoo

13. června 2024  15:39

Čtyřčata kočky krátkouché, která se narodila 16. dubna, se dnes poprvé objevila ve svém výběhu v...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...