Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

  6:21
Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na Šumpersku. Věnuje se chovu skotu a prodeji vyzrálého hovězího masa v kvalitě bio. V soutěži zabodovala zodpovědným přístupem ke chovaným zvířatům, krajině i zaměstnancům.

Statek Winter je rodinná firma, která vznikla v roce 2019. Hospodaří v katastrech Vysoké Žibřidovice, Vysoká u Malé Moravy, Žleb a Kopřivná, kde obhospodařuje plochu 417 hektarů, kde většinu tvoří louky a pastviny. Chová 280 kusů skotu a produkuje skvělé hovězí maso.

Základem podnikání je tradiční pastevní chov hospodářských zvířat v podhůří Jeseníků s důrazem na ekologii a moderní pastvu při respektování principů ochrany přírody a krajiny a jejímu využití k rekreačním účelům.

Firma má certifikovanou BIO porážku a bourárnu masa, kde nechává maso zrát minimálně 30 dní.

„Ocenění bude předáno 29. června na farmě ve Vysokých Žibřidovicích,“ řekla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.

Statek se zaměřuje na porážku zvířat, zpracování masa a prodej vyzrálého hovězího.

„Mottem, které taky na Statku Winter beze zbytku dodržují, je přátelský vztah k zaměstnancům, šetrný přístup ke krajině a chovaným zvířatům. To je důvod, proč se pořadatelé soutěže, kterými jsou Pro-Bio Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Bartákův hrnec, rozhodli udělit titul Nejlepší ekofarma roku právě Statku Winter,“ zdůvodnila Saláková.

Spokojené stádo je základ

Na horských loukách na úpatí Jeseníků farma chová strakaté krávy i masná plemena. „Základní stádo tvoří Český strakatý skot, který doplňují masná plemena, jako je Herefordský a Piemontský skot a Blonde d’Aquitaine,“ popisuje František Winter, hlava rodinného podniku.

Krmivo pro zvířata si na statku pěstují sami. O jeho chod se stará sedm stálých zaměstnanců, kteří hospodaří na 417 hektarech půdy.

František Winter se v zemědělství pohybuje od roku 1979, z toho 24 let působí v sektoru ekologického zemědělství. Dá zejména na kvalitu a autentičnost.

„Naše maso je vysoce vyzrálé, chovaná zvířata žijí celoročně na horských loukách, jsou chována s ohledem na jejich celkovou pohodu. Všechny tyto faktory společně přispívají k tomu, že produkované maso je pak křehčí, šťavnatější a chuťově kvalitnější,“ popisuje Winter.

Aby farma dostála všem svým zásadám, odehrává se celý proces od narození telat až po porážku ve Statku Winter. Proto mají v Žibřidovicích i vlastní certifikovanou porážku a bourárnu a také dozrávárnu masa fungující podle legislativy ekologického zemědělství.

„Je to logisticky velmi náročné, ale chceme mít celý proces pod kontrolou. Jedině tak můžeme za naše maso zcela odpovídat,“ vysvětluje Winter.

Například dobu zrání masa drží farma na nadstandardních třiceti a více dnech. V dozrávárně pak drží teplotu maximálně dva stupně Celsia a vlhkost do 70 procent.

Ze svářeče řezníkem

František Winter chválí svého řezníka, který má podle něho na kvalitě masa velký podíl.

„On je původně svářeč, ale řeznickou praxi získal na jatkách v Německu. Je neskutečně šikovný,“ popisuje farmář.

Farma své maso dodává například do několika škol. „Díky projektu ‚Od vidlí po vidličku‘ jsme začali zásobovat některé školní jídelny. Máme tak možnost vychovávat v rámci filozofie podpory lokální produkce budoucí zodpovědné spotřebitele,“ pochvaluje si Winter spolupráci se školami.

Prodej i na statku

Maso ze Statku Winter mohou lidé ochutnat rovněž v několika restauracích. Velkým odběratelem je také vyhlášený výrobce burgerů na Zlínsku, pro kterého připravuje farma ochucené mleté maso.

Zájemcům nabízí i prodej přímo ze statku nebo ho rozváží na dvě místa v okolí.

Cena pro Nejlepší ekofarmu roku bude předána na Dni otevřených faremních vrat, která se koná na Statku Winter ve Vysokých Žibřidovicích 29. června.

Od 10 do 17 hodin budou připraveny komentované prohlídky, pokrmy z bio vyzrálého hovězího masa připravované mistrem kuchařem Václavem Šmerdou, farmářský trh s bio produkcí, ukázky zemědělské techniky i vystoupení hudební kapely.

Návštěvníci se také dozvědí spoustu informací o ekologickém zemědělství. Nebude chybět bohatý program pro děti a ochutnávky regionálních potravin a bioprodukce včetně výrobků oceněných v soutěži Nejlepší biopotravina roku.

  • Nejčtenější

Dívka zbila vrstevnici. Ve Šternberku roste agresivita lidí z vyloučených lokalit

Nezletilá dívka bez jakéhokoli varování napadla v neděli v podvečer ve Šternberku vrstevnici. Několikrát ji udeřila do obličeje a následně ji měla také kopnout. Děvče utrpělo zranění v oblasti...

9. července 2024  13:33,  aktualizováno  15:02

Obrat o 180 stupňů. Obec se zásobami kaolinu se snaží zvrátit plány těžařů

Odpor proti plánované těžbě kaolinu na Jesenicku zesílil, připojili se k němu i zastupitelé. Přitom před třemi lety tehdejší vedení obce změnu územního plánu právě ve prospěch těžby důležité suroviny...

11. července 2024  5:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnici D1 ve směru na Olomouc uzavřela na hodinu nehoda šesti osobních aut

Na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje se před jedenáctou hodinou srazilo šest aut. Do péče zdravotníků byl předán jeden zraněný člověk. Uvedla mluvčí...

7. července 2024  11:58,  aktualizováno  13:07

Pracující chudoba. Přibývá zaměstnaných, kterým hrozí sociální vyloučení

Sociální vyloučení hrozí lidem na více místech Olomouckého kraje. Souvisí mimo jiné i s drahým bydlením. Podle odborníků jde o případy lidí, kteří pracují a vydělávají, jejich mzdy ovšem nestačí...

9. července 2024  6:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Červená „hvězdice“ se slizem. V lesích u Litovle roste vzácná exotická houba

Netradiční houbařský úlovek zaznamenal zoolog Ondřej Dočkal z CHKO Litovelské Pomoraví. Objevil totiž v lužních lesích na Litovelsku houby od protinožců. Podle něho bylo zavlečena do Evropy před sto...

10. července 2024  11:20

Útočník, který bodl bezdomovce a zraněného nechal ležet v parku, je ve vazbě

Násilný trestný vyšetřují kriminalisté od úterního večera v Olomouci. Podle informací policie muž bez domova v Bezručových sadech bodl dalšího bezdomovce a způsobil mu vážné zranění. Podezřelého...

10. července 2024  9:28,  aktualizováno  12.7 14:06

Mladík na čtyřkolce neměl řidičák ani přilbu, smyk na mokré cestě nepřežil

Tragická nehoda se odehrála po čtvrté hodině ranní na Šumpersku. Zahynul při ní pětadvacetiletý mladík, který řídil čtyřkolku, k niž neměl řidičské oprávnění a při jízdě neměl ani povinnou přilbu.

12. července 2024  12:03

Při požáru domu šlehaly plameny z oken, zranili se dva obyvatelé i dva hasiči

Sedm hasičských jednotek od rána zasahovalo u požáru rodinného domu v obci Křelov-Břuchotín na Olomoucku. Dva lidé se na místě nadýchali kouře a musela je ošetřit záchranná služba. Zranění utrpěli...

12. července 2024  7:50,  aktualizováno  8:37

„Kliků se bojím nejvíc.“ Na policejních testech nanečisto zájemce potrápilo horko

Kliky, celomotorický test, člunkový běh a běh na tisíc metrů na rozpáleném asfaltu. Fyzické testy ve středu prověřily zdatnost zájemců o práci u policie, kterých se na olomouckém zimním stadionu...

12. července 2024  6:35

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...