Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přemyslovice přibrzdily byznys s chudobou a učí Romy, jak normálně žít

  4:55
Přemyslovicím na Prostějovsku se alespoň trochu podařilo zmírnit obchod s chudobou, který v obci v posledních letech vzkvétal. Narůstající početná romská komunita místním přinesla zvýšenou kriminalitu, hluk, nepořádek a časté konflikty. Situace se nyní podle místostarosty stabilizovala.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dřívější situaci v Přemyslovicích ilustroval například příběh jedné ze zdejších obyvatelek. Tu Romové, kterým podnikatelé s chudobou v posledních letech umožnili nastěhovat se do volných domů, vyštvali pryč poté, co je upozornila, že nemohou oslavovat a hlučet dlouho do noci. Začali jí sprostě nadávat a dokonce po ní házeli kameny. Žena se nakonec ze strachu odstěhovala jinam.

„To byl extrémní případ. Teď bych řekl, že se situace stabilizovala. Není to horší, ale ani lepší,“ povzdechl si místostarosta Přemyslovic Karel Janeček.

V místní škole se ovšem například v minulosti objevila šikana. Situace se uklidnila až když se rodina problémového žáka odstěhovala na Bruntálsko.

Přemyslovice kvůli Romům trpí zvýšenou kriminalitou, nepořádkem, hlukem a častými konflikty. V desítce domů žije přes sedmdesát Romů, což je v obci s tisícovkou lidí hodně znát.

„S podnikateli, kteří skupovali baráky a pronajímali je Romům ze Slovenska, jsem se dohodl, že situaci nebudou zhoršovat a další domy nebudou kupovat,“ vysvětluje Janeček.

Snaha vyhlásit bezdoplatkovou zónu dvakrát ztroskotala

Loni Přemyslovicím nepomohl prostějovský magistrát, když dvakrát zamítl žádost na vyhlášení bezdoplatkové zóny bez sociálních dávek. A to i přesto, že petici za její zavedení podepsala pětistovka místních obyvatel. Obec si proto musela pomoci sama a nyní spolu s neziskovými organizacemi učí místní Romy, jak normálně žít.

„Spory se starousedlíky jsou pořád. Romové zkrátka mají jinou kulturu, jiné návyky a zvyklosti. Pokud je více rodin pohromadě, je to problematické. Hlavní je s nimi komunikovat, apelovat a upozorňovat na problémy nebo nepořádek,“ popisuje místostarosta.

Janeček shodou okolností pracuje jako šéf policie v nedaleké Konici, takže do Přemyslovic může co nejčastěji preventivně posílat hlídky. Obec chce kromě toho zřídit kamerový systém, který rovněž zvýší bezpečnost.

Mluvčí prostějovské policie František Kořínek potvrdil, že letos je kriminalita a počet oznámení v Přemyslovicích o něco nižší než loni. V prvním pololetí měla policie 16 výjezdů, ve dvou případech zahájila trestní řízení pro podezření z trestného činu a šest věcí vyšetřovala pro podezření z přestupku. Loni to bylo za stejné období 24 výjezdů, z toho byly čtyři trestné činy a 14 přestupků.

„Co se týče druhů kriminality, převažuje ta majetková. Obec Přemyslovice hodnotíme stále jako problémovou lokalitu, protože tam neustále dochází ke sporům starousedlíků s nově přistěhovanými,“ uvedl Kořínek.

Nájemníci už v domě bydleli, brání se firma vlastnící domy

Jedna z firem, která má v Přemyslovicích domy, je Green Energo z Prostějova. Společnost odmítá, že by se podílela na obchodu s chudobou.

„Domy máme už více let, ale nájemníci, byť sociálně slabší, tam už bydleli. Nepřestěhovali jsme nikoho. Pokud se cokoli stane, tak problémy ihned řešíme,“ dušuje se jednatel společnosti Raimund Bittner.

Vedení Přemyslovic zatím neuvažuje o tom, že by znovu usilovalo o vyhlášení zóny bez sociálních dávek.

„Pokud by se situace zhoršila, tak ano. Jinak by nám to prostějovský magistrát stejně zase zamítl,“ uvažuje místostarosta Janeček.

Omezením dávek se v kraji snaží problémy řešit už několik měst

Jen o pár kilometrů dál v obci Stražisko přitom oblast bez doplatků na bydlení už dlouhou existuje. Kvůli zdejší ubytovně, kde žilo daleko méně problémových lidí než v Přemyslovicích, ji zde ovšem vyhlásil Městský úřad v Konici, kam Stražisko spadá.

„V současné době vím o třech domech, které jsou na prodej. Jeden si obec asi koupí, můžeme ho zbourat a využít jako parkoviště, ale nemůžeme skupovat všechny volné baráky v obci. Kdyby zde byla vyhlášena vyloučená lokalita, tento problém by okamžitě zmizel,“ je přesvědčený místostarosta Přemyslovic Janeček.

Zónu bez doplatků na bydlení jako první v Olomouckém kraji prosadilo právě Stražisko, poté Přerov. V Přerově platí vyhláška v šesti ulicích a městu se tím podařilo snížit počet ubytoven ze 17 na 12. Nyní bezdoplatkovou zónu vyhlásil také Lipník nad Bečvou. Nová vyhláška platí ve všech ulicích nacházejících se uvnitř městských hradeb.

„Až 65 procent přestupků týkajících se majetku, občanského soužití nebo veřejného pořádku v Lipníku připadá na centrum. To je alarmující zvlášť proto, že v této oblasti žije jen osm procent obyvatel. Řada lidí se centru vyhýbala. Někteří se dokonce báli tudy večer a v noci procházet,“ vysvětlil místostarosta Lipníku nad Bečvou Ondřej Vlček.

  • Nejčtenější

Starší řidič oběma koly přejel ženu na přechodu, utrpěla mnohočetná zranění

10. května 2024  13:45

Starší řidič ve čtvrtek v Jeseníku vážně zranil ženu, která šla se psem po přechodu. Šofér ji...

Krkavec Čenda kraluje záchranné stanici, straší cyklisty a žertuje s pošťačkou

13. května 2024  5:49

Další díl seriálu Můj mazel zavede čtenáře do Pateřína k Ondřeji a Janě Csikovým. Králem tamní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto se kutálelo po poli, skončilo na střeše. Měl jsem čtyři piva, přiznal řidič

15. května 2024  11:45

Divokou nehodu přežil se zraněním opilý řidič, který ve čtvrtek se svým mercedesem havaroval v...

Doma je v Německu, kde léčí zvířata. Na zámek u Prostějova se šlechtic ale rád vrací

15. května 2024  5:05

Na vzácnou návštěvu se chystá zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Už na přelomu května a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejová Olomouc oznámila třetí posilu. Vybírala si z mistrovského Třince

10. května 2024  13:41

Po Petru Fridrichovi z Vítkovic a Martinu Kohoutovi z Brna hlásí hokejová Olomouce další posilu do...

Jahody díky teplému počasí dozrály dříve, samosběr se rozjel naplno

17. května 2024  14:43

Kdo má chuť na čerstvé jahody, může už za nimi vyrazit přímo na pole. Díky teplému počasí začala...

Na muzejní noc v Olomouci a okolí lákají kaple, bunkr i nepřístupná zvonička

17. května 2024  11:17

Muzejní expozice, výstavy v galeriích i potrubní poštu v útrobách fakultní nemocnice dnes...

Nájemné ve velkých městech dál zdražuje, nových domů s pronájmy vzniká minimum

17. května 2024  4:55

Přestože se podle statistik inflace spotřebitelských cen v meziročním srovnání letos konečně...

Z vrtulníku na Olomoucku za letu upadly dveře, už týden se je nedaří najít

16. května 2024  16:29

Na neobvyklý předmět mohou nyní narazit houbaři, turisté nebo i místní obyvatelé v okolí obce Luká...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...