Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Jako krajští radní schválili projekt za 191 milionů, teď v něm sami pracují

  10:28
Čtveřice bývalých krajských radních Olomouckého kraje získala řadové či dokonce vedoucí pozice ve velkém projektu na zlepšení podmínek ve školství. Sami ho přitom na konci léta schvalovali a někteří i spoluvytvářeli. Posty navíc získali bez výběrového řízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Poslední srpnový den schválila rada Olomouckého kraje na svém zasedání podpis smlouvy mezi hejtmanstvím a spolkem IKAP4OK. Spolek se podpisem smlouvy stal pro kraj partnerem v rámci obřího projektu „Implementace krajského akčního plánu v Olomouckém kraji (IKAP II)“.

Projekt, který míří na zlepšení podmínek ve školství, je spolufinancovaný Evropskou unií. Během tří let se v něm podle smlouvy protočí 191 milionů korun, přičemž 113 milionů korun je vyčleněno na „přímé osobní náklady partnera“.

V rámci projektu jsou přitom nyní podle zjištění MF DNES zaměstnaní všichni radní za ČSSD a jedna jejich kolegyně z ANO z předchozího vedení kraje. Podle současné koalice je takové personální obsazení velmi problematické.

Za Olomoucký kraj podepisoval partnerskou smlouvu tehdejší náměstek hejtmana Pavel Šoltys z ČSSD. Jako zástupci spolku jsou ve smlouvě uvedeni Ladislav Hynek (ČSSD) a Alena Adamíková (ANO) – přitom oba byli v té době součástí krajské rady. Hynek měl funkci náměstka pro školství, Adamíková byla neuvolněná radní a šéfka školského výboru.

Následně se uskutečnily krajské volby, v nichž ČSSD pohořela a vůbec se nedostala do zastupitelstva. ANO sice zvítězilo, ale skončilo v opozici.

Někdejší náměstek Zemánek se stal vedoucím projektu

Začátkem listopadu pak projekt IKAP oficiálně odstartoval. Někdy mezi schválením smlouvy s IKAP4OK, volbami a samotným spuštěním projektu uzavřel spolek pracovní smlouvy s trojicí bývalých radních za ČSSD – Jiřím Zemánkem, Ladislavem Hynkem a Pavlem Šoltysem.

V rámci projektu kromě nich navíc dostala menší smlouvu i radní Adamíková, která ve školství léta pracuje a v současné době je zástupkyní ředitele na olomouckém gymnáziu v Hejčíně.

Bývalí radní z ČSSD ovšem nezískali pouze řadové pozice. Někdejší náměstek pro investice Zemánek je rovnou vedoucí celého projektu.

„Vybral si mě partner projektu, to je spolek,“ uvedl Zemánek. To, že tam našel práci on i jeho straničtí kolegové považuje za náhodu.

„Je to shoda náhod. Na druhou stranu jsme ten projekt připravovali. Já jsem připravoval jeho spolufinancování. Pan Šoltys za strategický rozvoj s náměstkem školství panem Hynkem byli u zrodu toho IKAPu II,“ říká Zemánek.

„Je to normální a běžná věc, že chceme dotáhnout projekt, který jsme v podstatě připravili, do úspěšného konce a rozjet ho,“ tvrdí Zemánek.

Kdo navrhl náměstka, už si nikdo nevzpomíná

Na pozici takzvaného týmového manažera byl spolkem obsazen bývalý náměstek pro školství Hynek. Ten je ale zároveň předsedou spolku, který s jeho dalšími stranickými kolegy i s ním samotným smlouvy uzavíral.

„Čtyři roky jsem poctivě pracoval v rámci školství, jestli je to zpochybnitelné, že nejsem odborně zdatný. Dostal jsem důvěru od spolku, že tuto drobnou manažerskou pozici můžu vykonávat,“ hájí svůj nový pracovní post Hynek.

Kdo konkrétně jej však navrhl, nedokázal přesvědčivě popsat (viz rozhovor níže). Odkazoval se na ostatní členy spolku, kterými jsou tři ředitelé středních škol v kraji a exradní Adamíková. S tou se MF DNES nepodařilo spojit, ostatní členové nicméně tvrdí, že si nepamatují, kdo Hynka na pozici manažera navrhl.

MF DNES se poslední dva dny snažila dovolat i exnáměstku Šoltysovi, ale telefon nebral a na otázky zaslané v SMS nereagoval. Přitom právě Šoltys za kraj v srpnu podepsal smlouvu, která ze spolku IKAP4OK udělala partnera projektu.

Se stejným spolkem má Šoltys od listopadu platnou smlouvu na pozici administrátora. Podle Hynka si Šoltyse vybral vedoucí projektu – tedy Zemánek.

Nové vedení kraje projekt prověřuje

Nová koalice Pirátů, STAN, Spojenců a ODS již projekt a hlavně jeho personální obsazení prověřuje.

„Zejména personální obsazení projektu nepovažuji za šťastné, protože mi nedává záruku, že bude dělat vše jen v nejlepší prospěch Olomouckého kraje. Samotný projekt vůbec nezpochybňuji,“ uvedl pro MF DNES hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Nový radní pro oblast školství Aleš Jakubec (Spojenci) sdělil, že se v současné době kontrole projektu intenzivně věnuje.

„Z personálního obsazení jsem byl velice překvapený,“ popsal. Chtěl mimo jiné prozkoumat smlouvy, které spolek s exradními uzavřel.

„Já jsem chtěl smlouvy, které s nimi má spolek uzavřené, ale zatím mi je odmítli dát kvůli GDPR. „Já to vnímám jako takový ‚dárek‘, který jsem tady dostal. Intenzivně komunikuji se členy spolku,“ řekl Jakubec.

Zároveň upřesnil, že desítky milionů určené na osobní náklady nepůjdou pouze několika zaměstnancům z řad bývalých radních.

„Ta částka nejde na platy pár lidem, do projektu jsou zapojeny stovky učitelů a kariérních poradců. „Vyšší platy jsou jen v rámci managementu. Ředitel projektu má nejvyšší, což je 55 tisíc hrubého,“ poznamenal.

Exnáměstek Hynek: Sám jsem se nenavrhoval

Krajský exnáměstek hejtmana pro školství Ladislav Hynek je od 1. listopadu zaměstnaný spolkem, jehož je i předsedou. Pracuje na projektu, který před koncem ve funkci spoluvytvářel.

Vy jste požádal o práci manažera, nebo vás oslovili lidé z projektu?
Bylo to takové všeobecné. Ti lidé mě znali jako náměstka. Věděli, že jsem pracovitý, že jsem schopný. Byť jsem do školství vklouzl jako nepedagog, tak nějaká důvěra, že s nimi spolupracovat můžu, tady byla.

Mě zajímá, jak se bývalí radní ocitli jako zaměstnanci v projektu. Mám informace, že neproběhlo výběrové řízení.
To neproběhlo. Ani v minulosti. Ten spolek pozice, které byly nastaveny projektem, obsadil. Samozřejmě ve spolupráci s odbornou veřejností tak, aby to mělo tu vypovídací hodnotu.

A kdo tedy rozhodoval, že vy tam budete zaměstnán?
Tak určitě složitá otázka pro mě... Určitě z historie za čtyři roky na té pozici, v rámci obsazování drobnějších manažerských postů, tak i v rámci toho odboru, tak jsem byl doporučen.

Kdo konkrétně vás doporučil? Je to jednoduchá otázka.
No tak jednoduchá otázka to je, ale já nevím, kam mě tlačíte.

Nikam. Já jen chci vědět, jak to proběhlo.
To, že chcete, to je váš problém, já vám na to neodpovím. Vy mě pořád někam tlačíte.

Takže mi neřeknete, kdo navrhl bývalého náměstka pro školství, aby pracoval na projektu za 191 milionů?
Klidně tam napište, že spolek rozhodl i o mém angažování do tohoto pracovního procesu.

A mám to napsat, protože to říkáte, nebo je to pravda?
Tak asi s těmi lidmi, se kterými držím spolek, tak asi pracujeme a komunikujeme.

Tak jak to tedy proběhlo?
Tak to proběhlo. Čtyři roky jsem poctivě pracoval v rámci školství, jestli je to zpochybnitelné, že nejsem odborně zdatný. Dostal jsem důvěru od spolku, že tuto drobnou manažerskou pozici můžu vykonávat.

A kdo ze spolku to navrhl? Spolek je entita a vy jste členem.
Ostatní členové. Sám jsem se nenavrhoval.

Autor:
  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Drulák bez servítků o Peltovi či Berbrovi. Proč nesleduje ligu?

Z voleje odpovídal Radek Drulák. Český Fotbalista roku 1995, vicemistr Evropy, dvojnásobný nejlepší střelec ligy, se...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Zásahy covidu i úraz. Výpravná olomoucká hra se mění v prokleté představení

Covidová nákaza a s ní spojená omezení zhatila v divadlech už leccos, co zažívá olomoucké Moravské divadlo při přípravě...

Sypač dostal na sněhu smyk, převrátil se a vyklopil sůl mezi stromky

Na Šumpersku se při údržbě silnice převrátil sypač. Osmačtyřicetiletý řidič jel příliš rychle a dostal na zasněženém...

Kriminalisté dopadli obžalovaného ze tří znásilnění na místě útoku

V kauze Namdaldonira Nyamjava z Mongolska obžalovaného ze znásilňování žen z řad olomouckých bezdomovkyň, vypovídali...

Auto po smyku na ledě narazilo do autobusu a zůstalo viset nad svahem

Kolizi mezi linkovým autobusem a vozidlem značky Dacia Duster vyšetřovali o víkendu šumperští policisté. Za viníka...

Advantage Consulting, s.r.o.
KEY ACCOUNT MANAGER - SENIOR (45.-50.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...