Kumulace funkcí přinese politikům v nové koalici i 190 tisíc měsíčně

  5:11
Někteří nově zvolení politici ve vedení Olomouckého kraje kumulují funkce a z nich plynoucí platy. Zatímco část z nich souběh řeší nebo se vyřešit chystá, zvláštní situace panuje kolem nové uvolněné zastupitelky pro cestovní ruch.

Přerovský politik Michal Zácha (ODS) byl zvolen náměstkem hejtmana. Na starost má dopravu, sport a volný čas. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Na dvou či více židlích aktuálně sedí hned několik nově zvolených členů vedení Olomouckého kraje.

Nejproblematičtější je situace u hejtmanova náměstka Michala Záchy (ODS). V nově složené radě má na starost dopravu, sport a volný čas.

Kromě toho, že jde v rámci kraje o takzvané silové resorty, tak v případě dopravy a sportu se navíc jedná o velmi širokou agendu, která zabírá hodně času, jelikož se v ní točí nemalé finanční prostředky.

Zácha je ovšem zároveň prvním náměstkem primátora v Přerově. MF DNES se již v průběhu koaličních jednání Záchy ptala, zda případnou kumulaci vrcholných funkcí bude řešit, a tehdy reagoval: „Zatím mám jen pozici v Přerově a víc funkcí nemám. Po ustavujícím zastupitelstvu se budeme bavit dál.“

Zácha, který byl do krajské funkce ustaven v poslední říjnový pátek, však ani poté konkrétní odpověď nedal. „Já vám teď na to nejsem schopný plnohodnotně odpovědět. Budu to nějakým způsobem řešit,“ odpověděl v první listopadové pondělí. 

Naznačil nicméně, že případné opouštění funkcí v Přerově na stole je. „Dal jsem za úkol úředníkům na městě nějaké kroky činit, ale já vás žádám, dejte mi ještě nějaký prostor,“ dodal.

Na kraji i v Přerově se teď pracuje na rozpočtech na příští rok. Obou příprav se chce Zácha ještě účastnit. „Já se chci bavit někdy o konci roku,“ reagoval Zácha na otázku, zda si nastavil termín, dokdy se rozhodne.

Vedle dvou náměstkovských křesel sedí Zácha ještě v čele představenstva Vodovodů a kanalizací Přerov a je předsedou správního výboru v Regionální agentuře pro rozvoj střední Moravy.

V podobné situaci je i první hejtmanův náměstek Ivo Slavotínek (Spojenci). Do úřadu přišel jako dosavadní místostarosta Velké Bystřice. Na rozdíl od Záchy však už má jasno, jak souběh vyřeší: „Již jsem požádal pana starostu, aby svolal zastupitelstvo, a požádám o přeřazení z uvolněného na neuvolněného.“

Náměstkyně primátora i zastupitelka „na plný úvazek“

Dvě takzvaně uvolněné funkce má v současné době také Záchova stranická kolegyně Milada Sokolová (ODS). V roce 2018 se stala náměstkyní primátora v Prostějově, kde se věnuje kultuře.

V rámci koaliční smlouvy však Sokolové nově na kraji patří také místo takzvaného uvolněného zastupitele pro vnější vztahy a cestovní ruch.

Uvolněný zastupitel, jak už název napovídá, byl pro výkon mandátu uvolněn, je tedy politikem na plný úvazek, což se mimo jiné projevuje i na výši odměn, které na rozdíl od neuvolněných kolegů pobírá.

V případě Olomouckého kraje to přitom není nijak zanedbatelná částka, uvolněný zastupitel si totiž měsíčně přijde na 90 tisíc korun hrubého.

Odměnu si tak Sokolová přičte k dalším 70 tisícům hrubého, které podle tabulek dostává coby náměstkyně v Prostějově. Pro srovnání, její stranický kolega Zácha si po dobu ponechání obou náměstkovských míst přijde v součtu na 192 tisíc hrubého.

„Práce pro město Prostějov je pro mě srdeční záležitostí. Chci pokračovat v práci na radnici, proto jsem neusilovala ani o žádný post náměstkyně či radní na kraji,“ tvrdí politička.

Funkci uvolněné zastupitelky jí nabídlo krajské vedení ODS. Podle vlastních slov ale post nevzala kvůli penězům.

„Nevzala jsem tu pozici z finančních důvodů, ale proto, že si myslím, že mě bude bavit,“ řekla s tím, že zatím neplánuje, že by se některé funkce vzdala. „Pokud by se ukázalo, že nejsem schopná zvládat obě dohromady, tak to budu řešit a vyvodím z toho důsledky,“ uvedla.

Křeslo pro hejtmanova tajemníka

Nutno připomenout, že finančně atraktivní pozice uvolněného zastupitele pro oblast cestovního ruchu vznikla ještě za předchozího vedení kraje. Na konci roku 2018 nechala toto místo vytvořit koalice ANO, ČSSD, ODS a zvolila do něj hejtmanova tajemníka Vladimíra Lichnovského (ANO).

Bývalý hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), dnes opoziční zastupitel, vysvětluje, že funkci zřídili kvůli nutnosti založit krajskou centrálu cestovního ruchu.

„Tenkrát ministerstvo pro místní rozvoj dalo pokyn, abychom měli centrály cestovního ruchu ve všech krajích. My jsme ji neměli, takže jsme ji museli vybudovat,“ popsal Okleštěk. „Zároveň jsme měli cestovní ruch v programovém prohlášení jako prioritu a chtěli jsme centrálu zřídit nejen kvůli befelu, ale i v zájmu podpory cestovního ruchu. Potřebovalo to ale člověka na full time. Ta kompetence totiž neměla svého náměstka,“ obhajuje tehdejší rozhodnutí.

Cestovní ruch měl tehdy paradoxně pod sebou sám Okleštěk, kterého opozice kritizovala za kumulaci funkcí, jelikož si paralelně nechával i mandát poslance.

Okleštěk zároveň popsal, že právě fakt, že měl na starosti cestovní ruch, byl důvod, proč na pozici uvolněného zastupitele usedl jeho tajemník Lichnovský: „To už bylo politické rozhodnutí. Byl blízko mě, já měl cestovní ruch pod sebou a pan Lichnovský byl v té oblasti zorientován, věděl, co v tom řeším. Nebyl nepolíben.“

Lichnovský nebyl jediný uvolněný zastupitel. Ještě před ním byl pro funkci zastupitele uvolněn Ludvík Šulda z KSČM, který šéfoval kontrolnímu výboru zastupitelstva.

Nový hejtman Josef Suchánek (Piráti a Starostové) uvedl, že nová koalice nejen omezila počet náměstků, ale zrušila i jedno místo uvolněného zastupitele. To, že druhé zůstalo, vychází podle Suchánka z koaliční dohody. „Podle ní každá strana bude mít čtyři uvolněné pozice,“ řekl Suchánek.

Autor:
  • Nejčtenější

Bitva o střední školy se blíží, nejžádanější jsou gymnázia. Rozhodne i taktika

9. dubna 2024  5:44

O vybrané obory na středních školách bude boj, hlásí se na ně stovky zájemců. Které z nich patří v...

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Chodil jsem k němu odmala.“ Zemřel oblíbený holič, Olomoučany stříhal 61 let

11. dubna 2024  14:15

V nedožitých osmdesáti letech zemřel Jiří Seryn, který v Olomouci provozoval navštěvované...

Dvojice černých pasažérů zbila řidiče autobusu, další byl celostátně hledaný

10. dubna 2024  13:28

Na svoji úterní směnu nebude v dobrém vzpomínat pětapadesátiletý řidič autobusu olomoucké MHD. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spor roky blokuje průmyslovou zónu, pozemky dnes mají desetinásobnou hodnotu

12. dubna 2024  4:55

Má průmyslovou zónu čítající dvacet hektarů, už více než dekádu ji ale Zábřeh na Šumpersku nemůže...

Před Androvým stadionem se objevila prasečí hlava. Klub nezastrašíte, zní ze Sigmy

13. dubna 2024  18:01

V sobotu ráno neznámý vandal potřetí polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení. K tomu...

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

Sezonu v Hranicích obohatí turistům ponožky i taška s dírou, jakou svět neviděl

13. dubna 2024  6:53

Zajímavé suvenýry pro turisty i návštěvníky nabízí Turistické informační centrum v Hranicích, které...

Ostrava a Olomoucko míří do play off NBL, USK a Kolínu konči sezona

12. dubna 2024  20:48,  aktualizováno  21:52

Basketbalisté Ostravy a Olomoucka postoupili z předkola do play off NBL. Oba týmy, které si účast...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...